Ból kolana – co go może powodować? Jakie są sposoby leczenia

12.09.2022

Ból kolana, a dokładnie stawu kolanowego, to stosunkowo częsta przypadłość. Za jej powstanie odpowiada wiele przyczyn, w tym przeciążenia, urazy, nadmierna masa ciała i zwyrodnienia.

Bóle kolana.jpg

Spis treści

Ból kolana w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawu
Ból kolana podczas zapalenia stawu kolanowego
Co może powodować ból kolana?
Na czym polega leczenie bólu kolana?
Skonsultuj swoje problemy z ortopedą
Jak zapobiegać bólom kolana?
Podobne usługi:

Ból kolana to przypadłość, z którą powinno się zgłosić do lekarza ortopedy, czyli specjalisty z zakresu układu ruchu. Staw kolanowy to największy staw w ludzkim ciele, który z uwagi na swoją złożoną budowę i eksploatację narażony jest na liczne uszkodzenia. Sprawdź, jakie są przyczyny bólu kolana i w jaki sposób go łagodzić.


Ból kolana w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawu

Jedną z głównych przyczyn bólu kolana jest choroba zwyrodnieniowa stawu. W Polsce z tzw. gonartrozą zmaga się około 8 milionów ludzi. Najczęściej schorzenie to dotyka ludzi w podeszłym wieku. Na powstanie zmian zwyrodnieniowych stawu kolanowego wpływa szereg czynników, w tym nadmierna masa ciała, wcześniejsze mikrourazy, predyspozycje genetyczne, praca w wymuszonej pozycji ciała. Poza bólem kolana podczas chodzenia u chorych mogą wystąpić ograniczenia zakresu ruchomości, osłabienia siły mięśni kolan, obrzęk stawu, trzeszczenia i chrobotania w stawie w czasie ruchu.


Ból kolana podczas zapalenia stawu kolanowego

Kolejną przyczyną bólu kolana może być stan zapalny. Za zapalenia stawu kolanowego może odpowiadać szereg czynników, w tym wady wrodzone (kolana koślawe czy szpotawe), dna moczanowa, choroba zwyrodnieniowa stawów, uraz czy reumatoidalne zapalenie stawów. Stan zapalny rozwija się w obrębie różnych struktur. Zajęta może zostać błona maziowa, ciało tłuszczowe Hoffy czy kaletka. Przy stanie zapalnym kolano jest opuchnięte, zaczerwienione, ucieplone, boli, a dolegliwości nasilają się przy zginaniu. Ruchomość w stawie jest ograniczona i rozwija się wysięk.


Co może powodować ból kolana?

Ból kolana może być wynikiem urazu (skręcenia, stłuczenia, zwichnięcia czy zerwania więzadeł). Na urazy kolan narażone są w dużej mierze osoby aktywne fizycznie, uprawiające zwłaszcza narciarstwo, piłkę nożną lub biegi. U osób aktywnych fizycznie najczęściej dochodzi do wystąpienia tzw. kolana biegacza (ból kolana jest zlokalizowany z przodu, w okolicy rzepki) oraz kolana skoczka (dolegliwości bólowe umiejscowione w dolnej części rzepki, w miejscu łączenia z więzadłem).

Ból kolana może się rozwinąć również na skutek przeciążenia. W tym przypadku do grupy ryzyka należą osoby podnoszące ciężary, otyłe i z nadwagą, przebywające długi czas w pozycji siedzącej, kucznej lub często zginające kolana. Czynnikami, które predysponują do wystąpienia bólu w obrębie kolana, są torbiel Bakera, zbyt intensywna i nieprawidłowo wykonywana aktywność fizyczna, brak ćwiczeń rozciągających, niektóre choroby autoimmunologiczne, wady postawy i zła budowa anatomiczna stóp oraz zakrzepica żył głębokich. Ból kolana może pojawiać się ponadto przy boreliozie.

Możliwe są również bóle kolan od kręgosłupa. Przy silnych dolegliwościach ze strony kręgosłupa w odcinku lędźwiowym lub krzyżowym może dojść do promieniowania bólu w kierunku kończyn dolnych. Stąd też osoby z chorym kręgosłupem niekiedy kuleją, utykają i mają ograniczony zakres ruchu w kończynach dolnych.


Na czym polega leczenie bólu kolana?

Z bólem kolana pacjent powinien zgłosić się do ortopedy, jednak wizyta lekarska nie zawsze jest konieczna. W przypadku niewielkich urazów i przeciążeń można złagodzić dolegliwości samodzielnie. Ważny jest odpoczynek. Warto też przykładać zimne okłady oraz aplikować maści i żele o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. W szczególnych przypadkach można przyjmować także tabletki doustne o takich właściwościach. Nie należy jednak zwlekać z wizytą u specjalisty. Jeśli ból kolan nie ustępuje samoistnie, nasila się, towarzyszy mu obrzęk czy problemy z poruszaniem, konieczna jest konsultacja.

Skonsultuj swoje problemy z ortopedą

Ból w kolanie jest leczony różnymi sposobami w zależności od przyczyny, która wywołała dolegliwość. Przy stanach zapalnych zwalcza się go lekami przeciwzapalnymi, głównie z grupy NLPZ. Przy zwyrodnieniu stawów kolanowych czy zapaleniu kolana możliwe jest ostrzyknięcie stawu czynnikiem wzrostowym (bogatopłytkowym osoczem czy kwasem hialuronowym), który wspomaga odbudowę mazi stawowej. Z kolei przy poważnych urazach konieczne mogą się okazać zabiegi chirurgiczne – metody artroskopowego usuwania zmian patologicznych. Bez względu na przyczynę bólu ważne jest, aby odciążyć chore kolano, ograniczyć wysiłek, a w razie potrzeby stosować stabilizatory ruchu usztywniające i utrzymujące staw

Ważne znaczenie w leczeniu bólu kolana ma fizykoterapia, która prowadzi do łagodzenia bólu, przyspieszania procesów gojenia i regeneracji. Wykorzystuje się zwłaszcza zimnolecznictwo (krioterapię), pole magnetyczne, falę uderzeniową, presoterapię, laseroterapię, fonoforezę, elektroterapię, suche igłowanie, masaż tkanek głębokich, terapię punktów spustowych, terapię manualną i flossing. Zaleca się także kinezyterapię (zestaw ćwiczeń opracowanych przez specjalistę), rozsądne planowanie aktywności fizycznej, redukcję masy ciała w przypadku wysokiego BMI oraz dobór odpowiedniego obuwia.

Jak zapobiegać bólom kolana?

Aby ograniczyć ryzyko wystąpienia bólu kolana, warto:

  • utrzymywać odpowiednią masę ciała – otyłość sprzyja szybszemu zużywaniu chrząstki stawowej;
  • zadbać o odpowiednią sprawność mięśni poprzez podejmowanie aktywności fizycznej;
  • wprowadzić do diety składniki sprzyjające pracy stawów, w tym wapń, magnez, kolagen;
  • rozgrzewać się przed aktywnością fizyczną;
  • wybierać wygodne obuwie;
  • stosować ochraniacze na kolana;
  • stosować suplementację środkami zawierającymi kolagen, kwas hialuronowy, chondroitynę, glukozaminę;
  • zmieniać postawę ciała podczas pracy – wprowadzać przerwy na ćwiczenia przy długotrwałym przyjmowaniu tego samego ułożenia.

Osoby, które mają schorzenia sprzyjające bólom kolana (dna moczanowa, choroba zakrzepowa żył) powinny być pod stałą opieką lekarza.

Podobne usługi:

artroskopia.jpg
Artroskopia
closeup-person-with-latex-glove-holding-needle-syringe-isolated-white-background.png
Terapia kwasem hialuronowym
chirurgia-ortopedyczna.jpg
Chirurgia ortopedyczna
Kinesiotaping_small.jpg
Kinesiotaping
leczenie-barku.jpg
Leczenie chorób barku
artroskopia.jpg
Zabieg usunięcia ganglionu
rehabilitacja_small.jpg
Rehabilitacja
reumatolog.png
Reumatolog
Ortopeda rozmawia z pacjentką w gabinecie
Ortopeda
rehabilitacja_small.jpg
Fizjoterapeuta
Źródła
  1. A. Książek-Czekaj, M. Wiecheć, Kaletka nadrzepkowa, przedrzepkowa i podrzepkowa stawu kolanowego. Stan zapalny – postępowanie fizjoterapeutyczne, „Praktyczna fizjoterapia” 2020, nr 6, s. 8–12.
  2. V. Silverwood, M. Blagojevic-Bucknall, C. Jinks i wsp., Current evidence on risk factors for knee osteoarthritis in older adults: a systematic review and meta-analysis, „Osteoarthritis Cartilage” 2015, nr 23, s. 507–515.
  3. M. Wolanin, J. Bałka, R. Sapuła i wsp., Efekty rehabilitacji w chorobie zwyrodnieniowej stawów kolanowych z towarzyszącą nadwagą i otyłością, „Forum Zaburzeń Metabolicznych” 2017, t. 8, nr 2, s. 80–87.

Zobacz także

Włośnica.jpeg
Zdrowie na co dzień

Czym jest włośnica? Jak można się zarazić?

Włośnica, znana również jako trychinoza, jest chorobą pasożytniczą wywoływaną przez włośnia krętego. To niebezpieczny pasożyt o długości zaledwie kilku milimetrów, który atakuje organizm człowieka. W tym artykule dowiesz się, czym jest włośnica, jak można się nią zarazić, jakie są jej objawy, jak zapobiegać tej chorobie oraz jak jest leczona.

Babeszjoza.jpeg
Zdrowie na co dzieńSzczepienie i profilaktyka

Babeszjoza – jak ją rozpoznać i dlaczego jest niebezpieczna?

Babeszjoza to choroba odzwierzęca wywołana przez pierwotniaki z rodzaju Babesia. Chociaż jest rzadka u ludzi, może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Wczesne rozpoznanie i odpowiednie leczenie są kluczowe dla skutecznej walki z tą chorobą. W tym artykule omówimy przyczyny, objawy, diagnostykę i leczenie choroby.

Czerwonka.jpeg
Zdrowie na co dzieńGastrologia

Jakie są objawy czerwonki? Jak ją leczyć?

Czerwonka bakteryjna, nazywana również szigelozą, jest zakaźną chorobą układu pokarmowego wywoływaną przez bakterie z rodzaju Shigella. Charakteryzuje się ostrym przebiegiem oraz występowaniem nasilonych dolegliwości chorobowych. Dowiedz się więcej z naszego poradnika.