Czerwonka.jpeg
Zdrowie na co dzieńGastrologia

Jakie są objawy czerwonki? Jak ją leczyć?

Czerwonka bakteryjna, nazywana również szigelozą, jest zakaźną chorobą układu pokarmowego wywoływaną przez bakterie z rodzaju Shigella. Charakteryzuje się ostrym przebiegiem oraz występowaniem nasilonych dolegliwości chorobowych. Dowiedz się więcej z naszego poradnika.

WZW typu C.jpg
GastrologiaHepatologia

WZW typu C – co to za choroba? Objawy i metody leczenia

Pod skrótem WZW C kryje się wirusowe zapalenie wątroby typu C. To obok WZW B jedna z częstszych postaci wirusowych chorób wątroby. Infekcja ta może mieć różny przebieg, a niekiedy nawet nie dawać objawów. W niektórych przypadkach zakażenie ustępuje samoistnie, jednakże w zdecydowanej większości przechodzi w fazę przewlekłą.

Gorzki smak w ustach.jpg
Zdrowie na co dzieńGastrologia

Gorzki smak w ustach – jakie schorzenia wywołują takie objawy?

Gorzki smak w ustach to zarówno nieprzyjemny, jak i krępujący problem. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny goryczy w ustach i w jaki sposób łagodzić je domowymi sposobami, zanim lekarz ustali, co może być jego przyczyną.

Dysfagia.jpg
Zdrowie na co dzieńGastrologia

Dysfagia – objawy i leczenie trudności w połykaniu

Trudności w połykaniu mogą prowadzić do groźnych powikłań, dlatego nie wolno ich bagatelizować. Dysfagia zwiększa ryzyko zachłystowego zapalenia płuc, które objawia się gorączką, bólem w klatce piersiowej, dusznością i świszczącym oddechem. Stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta. Zaburzenia w połykaniu przyczyniają się do niedożywienia i odwodnienia. Sprawdź, jak je rozpoznać i leczyć!

Powiększona wątroba.jpg
Zdrowie na co dzieńGastrologia

Powiększona wątroba – o czym świadczy?

Hepatomegalia to termin medyczny oznaczający powiększenie wątroby. Stan ten może być konsekwencją wielu toczących się w organizmie chorób. Do powiększenia wątroby prowadzą choroby spichrzeniowe, torbiele, procesy zwyrodnieniowe, zapalne lub nowotworowe. Dowiedz się więcej na temat hepatomegalii.

Celiakia – co to za choroba? Objawy i możliwości leczenia
Zdrowie na co dzieńGastrologia

Celiakia – co to za choroba? Objawy i możliwości leczenia

Celiakia to nietolerancja glutenu. Nierzadko mylona jest z alergią na gluten lub uważana za chorobę typową dla wieku dziecięcego. To najczęściej spotykane mity na temat celiakii. W rzeczywistości może się ona rozwinąć u ludzi w każdym wieku.

Gluten.jpg
DietetykaZdrowie na co dzieńGastrologia

Gluten – co to jest? Kto powinien go wykluczyć?

Gluten to mieszanina białek, na temat której w ostatnim czasie było bardzo głośno. Okazuje się, że jest on u niektórych osób odpowiedzialny za powstanie wielu nieprzyjemnych dolegliwości pokarmowych, zmian skórnych i zaburzeń wchłaniania składników pokarmowych.  Wiąże się to z koniecznością stosowania diety bezglutenowej. Sprawdź, kiedy się ją wprowadza.

bol-brzucha.jpg
Zdrowie na co dzieńGastrologia

Ból brzucha – przyczyny powstawania, rozpoznanie i sposoby leczenia

Ból brzucha to powszechnie występujący objaw towarzyszący różnym chorobom narządów położonych w obrębie jamy brzusznej lub poza nią. Dlatego też może się okazać trudne określenie jego przyczyny. Możliwe czynniki odpowiedzialne za ból brzucha to m.in.: ostre zapalenie żołądka i jelit (zatrucie pokarmowe), wirusowe zapalenie żołądkowo-jelitowe, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego lub wyrostka robaczkowego, ale także choroby nerek, serca i przewlekły lub silny stres.

bol-gardla-kobieta.jpg
GastrologiaZdrowie na co dzieńPorady w razie choroby

Choroba refluksowa przełyku (GERD) - objawy, leczenie i powikłania

Choroba refluksowa przełyku, zwana także GERD, jest schorzeniem powodowanym przez zarzucanie kwaśnej treści pokarmowej z żołądka do przełyku, co powoduje jego podrażnienie. Najczęstszą przyczyną tego zjawiska jest nieprawidłowe funkcjonowanie dolnego zwieracza przełyku - pierścienia mięśniowego, który rozszerzając się pozwala na przejście pokarmu z przełyku do żołądka, a kurcząc się zapobiega cofnięciu się soku żołądkowego i treści, utrzymując tym samym prawidłowy kierunek pasażu pożywienia w przewodzie pokarmowym.

bol-brzucha-dyspepsja.jpg
GastrologiaPorady w razie choroby

Co to jest dyspepsja? Rozpoznanie, objawy i metody leczenia

Dyspepsja, zwana potocznie niestrawnością, to utrzymujący się przez co najmniej cztery tygodnie ból nadbrzusza, któremu mogą towarzyszyć nudności, wymioty, pieczenie przełyku. Często pojawia się także uczucie pełności i dyskomfort po posiłku. Ocenia się, że nawet do 30% osób doświadcza lub doświadczała problemów dyspeptycznych, przy czym częściej problem dotyka kobiet niż mężczyzn oraz palaczy papierosów. Niestrawność często dotyczy również pacjentów nadużywających niektórych grup leków, między innymi niesteroidowych leków przeciwzapalnych, takich jak ibuprofen.

bol-brzucha.jpg
GastrologiaPorady w razie choroby

Co to jest zespół SIBO? - objawy, rozpoznanie, leczenie

Zespół SIBO (ang. small intestinal bacterial overgrowth syndrome) to schorzenie, w którym dochodzi do zaburzeń mikroflory bakteryjnej jelita cienkiego. Mogą mieć one charakter zarówno ilościowy czyli rozrost bakterii, jak i jakościowy, czyli zmiana naturalnych proporcji występujących pomiędzy różnymi gatunkami bakterii oraz pojawienie się w jelicie cienkim bakterii kolonizujących fizjologicznie jelito grube.

Kamienie w woreczku żółciowym.jpg
GastrologiaPorady w razie choroby

Kamienie żółciowe – co je powoduje? Sposoby leczenia kamicy żółciowej

Kamienie żółciowe w zależności od proporcji budujących je składników dzielą się na: cholesterolowe, barwnikowe, mieszane. Często przez długi czas nie dają żadnych objawów. Z czasem pojawić się może typowy dla nich kłujący ból pod żebrami z prawej strony, nasilający się po jedzeniu.