Małpia ospa – jak ją rozpoznać, diagnozować i leczyć?
Szczepienie i profilaktyka

Małpia ospa – jak ją rozpoznać, diagnozować i leczyć?

Małpia ospa – choć wcześniej ograniczona do krajów afrykańskich – w ostatnich latach coraz częściej pojawia się także w innych częściach świata. To wirusowa choroba odzwierzęca, która budzi coraz większe obawy ze względu na możliwość jej transmisji między ludźmi. Aby lepiej zrozumieć tę chorobę i skutecznie się jej przeciwstawić, warto przyjrzeć się bliżej objawom, sposobom diagnostyki oraz dostępnym metodom leczenia małpiej ospy.

Czym jest medycyna podróży? Kiedy z niej korzystać?
Szczepienie i profilaktyka

Czym jest medycyna podróży? Kiedy z niej korzystać?

Podróżowanie do odległych zakątków świata z każdym rokiem staje się powszechniejsze, a turyści coraz chętniej wybierają egzotyczne miejsca. Udając się np. do Afryki, trzeba uwzględnić ryzyko zachorowania na choroby tropikalne. Medycyna podróży i lekarze specjalizujący się w tej dziedzinie pozwalają to ryzyko zminimalizować poprzez profesjonalne porady i stosowanie skutecznej profilaktyki (szczepień ochronnych). Sprawdź, kiedy warto udać się na wizytę i kto powinien to zrobić

Bąblowica – objawy i przyczyny pasożytniczego zagrożenia
Zdrowie na co dzieńSzczepienie i profilaktyka

Bąblowica – objawy i przyczyny pasożytniczego zagrożenia

Bąblowica to choroba pasożytnicza. Jej powstawaniu sprzyja nieprzestrzeganie zasad higieny i spożywanie posiłków lub wody z niepewnego bądź zanieczyszczonego źródła. Sprawdź, jakie jeszcze są drogi szerzenia się bąblowicy.

Babeszjoza.jpeg
Zdrowie na co dzieńSzczepienie i profilaktyka

Babeszjoza – jak ją rozpoznać i dlaczego jest niebezpieczna?

Babeszjoza to choroba odzwierzęca wywołana przez pierwotniaki z rodzaju Babesia. Chociaż jest rzadka u ludzi, może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Wczesne rozpoznanie i odpowiednie leczenie są kluczowe dla skutecznej walki z tą chorobą. W tym artykule omówimy przyczyny, objawy, diagnostykę i leczenie choroby.

Denga.jpeg
Zdrowie na co dzieńSzczepienie i profilaktyka

Denga – jak rozpoznać tropikalną gorączkę i dlaczego jest groźna?

Gorączka denga to wirusowa choroba tropikalna przenoszona przez komary z gatunku Aedes. Jest jedną z częstszych, przenoszonych przez komary, chorób wirusowych, występującą głównie w rejonach o klimacie tropikalnym i subtropikalnym, takich jak Azja Południowo-Wschodnia, Ameryka Południowa i Środkowa, Afryka Subsaharyjska oraz wyspy Pacyfiku.

Dur brzuszny.jpeg
Szczepienie i profilaktyka

Czym jest dur brzuszny? Objawy i przyczyny

Objawy tyfusu brzusznego mogą być różne i obejmują wysoką gorączkę, bóle brzucha, osłabienie i wysypkę skórną. Choroba jest przenoszona drogą pokarmową i może prowadzić do poważnych powikłań. Leczenie tyfusu brzusznego opiera się na antybiotykach, a profilaktyka obejmuje szczepienia i przestrzeganie zasad higieny. W tym artykule dowiesz się więcej o objawach, przyczynach, leczeniu, szczepieniach i profilaktyce tyfusu brzusznego

Gorączka reumatyczna.jpeg
Szczepienie i profilaktyka

Czym jest gorączka reumatyczna? Przyczyny, objawy i leczenie

Gorączka reumatyczna jest poważnym schorzeniem, które może prowadzić do powikłań sercowo-naczyniowych i innych uszkodzeń narządów. To choroba autoimmunologiczna, która występuje jako skutek infekcji wywołanej przez paciorkowce. Regularne kontrole u lekarza i odpowiednie leczenie mogą pomóc zapobiec poważnym powikłaniom i poprawić jakość życia osób z tym schorzeniem

Kobiecie jest pobierany wymaz z nosa
Szczepienie i profilaktykaZdrowie na co dzień

COVID Kraken, czyli nowy wariant zakażenia SARS-CoV-2 – jak się objawia?

Kraken to najnowsza odmiana wirusa SARS-CoV-2. Polacy mają już dostęp do szczepionki przeciw COVID-19 zaktualizowanej o ten wariant. Sprawdź, jakie objawy towarzyszą zakażeniu wywołanym przez Krakena i jak zmniejszyć ryzyko infekcji

Kobieta siedzi na kanapie i przytula dziecko
Szczepienie i profilaktykaPulmonologia

Wirus RSV – jak ochronić noworodki i niemowlęta?

Wirus RSV to skrót dla syncytialnego wirusa oddechowego. Patogen ten odpowiada za liczne przypadki ostrej choroby układu oddechowego u osób w każdym wieku. Grupą szczególnie narażoną na zakażenie wirusem RSV są dzieci. Sprawdź, jak ograniczyć ryzyko zakażenia wśród najmłodszych.

Lekarz podaje lek dziecku
Szczepienie i profilaktykaZdrowie na co dzień

Czym jest polio? Jak objawia się ta choroba zakaźna?

Polio – choroba Heinego-Medina – to zwyczajowe nazwy ostrego nagminnego porażenia dziecięcego. Poznaj objawy towarzyszące tej zakaźnej chorobie i dowiedz się, czy istnieją skuteczne sposoby przeciwdziałania jej.

Pielęgniarka podaje kobiecie szczepionkę
Szczepienie i profilaktykaZdrowie na co dzień

Wścieklizna u ludzi – jak postąpić po ugryzieniu pupila?

W Polsce dzięki szczepieniom zwierząt notuje się pojedyncze przypadki wścieklizny. W związku z tym ryzyko tej choroby odzwierzęcej u ludzi jest niewielkie. Przeczytaj informacje na temat pierwszej pomocy po ugryzieniu przez psa, aby jeszcze bardziej ograniczyć ryzyko przeniesienia wirusa wścieklizny.

szczepienie na ospę.jpg
Szczepienie i profilaktyka

Szczepienie na ospę – czy jest obowiązkowe? Kto powinien się zaszczepić?

Ospa wietrzna jest jedną z najczęstszych i najbardziej zakaźnych chorób wieku dziecięcego. Wywołuje ją pierwotne zakażenie wirusem ospy wietrznej i półpaśca. Ospa wietrzna łatwo szerzy się drogą kropelkową. Na szczęście istnieje skuteczna profilaktyka tej choroby. Szczepienie znacznie zmniejsza ryzyko zachorowania.