W szpitalu
null

W ramach Centrum Chirurgii Ortopedycznej funkcjonuje Poradnia Leczenia Chorób Barku, w której diagnozowane i leczone są dolegliwości pourazowe, dolegliwości związane z przeciążeniem barku, odczynowym zapaleniem stawu, zaburzeniami neurologicznymi, zaburzeniami metabolicznymi, a także dolegliwości utrzymujące się po przebytym leczeniu operacyjnym. W naszym szpitalu wykonujemy także szeroki zakres operacji ortopedycznych barku.

Szczegóły

Jakie mogą być przyczyny chorób barku?

Choroby barku mogą być spowodowane wieloma różnymi czynnikami. Warto je poznać ze względu na działania profilaktyczne oraz wywiad z lekarzem w trakcie konsultacji. Do najważniejszych przyczyn można zakwalifikować:

  • kontuzję barku;
  • przeniesienie bólu z kręgosłupa szyjnego (tzw. ból promieniujący);
  • zapalenie stawu barkowego lub zespół cieśni barkowej;
  • zmiany zwyrodnieniowe.

Dobrze pamiętać o tym, że zwykle poza bólem pojawiają się też inne symptomy, takie jak osłabienie siły mięśniowej, tkliwość, ograniczona ruchomość. Charakterystyczny jest także ból występujący w nocy.

Jaki lekarz leczy zwyrodnienia stawów?

W sytuacji, gdy ból barku spowodowany jest zwyrodnieniem stawów, najlepiej udać się do lekarza. Tego typu problemami zajmuje się reumatolog lub ortopeda. Tacy specjaliści mają odpowiednią wiedzę i doświadczenie, a także są w stanie dosyć szybko dokonać diagnozy i pomóc w przypadku konkretnych symptomów i dolegliwości bólowych.

Jak zdiagnozować choroby barku?

W przypadku chorób barku bardzo duże znaczenie ma diagnoza dokonywana przez lekarza. Do metod diagnostycznych można zakwalifikować takie badania jak:

  • RTG – technika obrazowania wykorzystująca promieniowanie X (rentgenowskie), która pozwala na stwierdzenie nieprawidłowości w danym narządzie i jest bardzo dobrą metodą diagnostyczną; badanie to pozwala na wykrycie wielu chorób i odpowiednie dostosowanie do nich metod leczenia;
  • USG ortopedyczne – specjalna metoda stosowana przez ortopedów w celu wykrycia stanów patologicznych w obrębie stawów (także barkowych), bezbolesna i nieinwazyjna;
  • rezonans magnetyczny – badanie nieinwazyjne i bezpieczne dla pacjentów, wykonywane raczej w poważniejszych przypadkach, pozwalające na uzyskanie bardzo dokładnych wyników; w uzasadnionych przypadkach mogą skorzystać z niego również kobiety w ciąży;
  • tomografia komputerowa – szybka i skuteczna metoda diagnostyki wielonarządowej, która przydaje się również w przypadku chorób barku; ogromną zaletą tego badania jest jego krótki czas trwania (maksymalnie do kilku minut), a także brak inwazyjności; względnym przeciwwskazaniem do wykonania badania jest ciąża pacjentki.

W trakcie konsultacji lekarskiej duże znaczenie ma także szczere odpowiadanie na zadawane pytania, ponieważ wywiad jest zwykle podstawą do ustalenia przyczyn danego problemu oraz wykonania konkretnych badań diagnostycznych.

Jak leczyć chory bark? Jakie zabiegi stosować?

Wśród metod leczenia można wyróżnić:

  • terapia Tecar – to stosowanie fali radiowej o wysokiej częstotliwości, czego efektem jest znaczne zmniejszenie bólu i napięcia, a także rozluźnienie mięśni oraz poprawa ich ukrwienia; terapia ta jest metodą innowacyjną, bezbolesną, a nawet pozytywną w kontekście odczuć pacjentów;
  • terapia falą uderzeniową – bezinwazyjny zabieg, którego celem jest działanie przeciwzapalne, poprawa krążenia krwi i odprężenie oraz zwiększenie poziomu regeneracji tkanek; fala uderzeniowa bardzo dobrze sprawdza się w przypadku stanów po kontuzjach i wypadkach, stanów zapalnych, problemów z wykonywaniem ruchów w obrębie barku, a dodatkowo pozwala na pozbycie się bólu długofalowo w dosyć szybki i skuteczny sposób;
  • elektrostymulacja – zabieg oddziaływania prądem elektrycznym na bolesne miejsca, który jest wykorzystywany przede wszystkim w fizjoterapii; metoda stanowi zabieg bezpieczny i zwykle bezbolesny (chociaż zależy to w dużej mierze od miejsca stymulacji oraz indywidualnych odczuć pacjenta), łagodzi procesy zapalne oraz ból, a także przyspiesza proces gojenia się mięśni;
  • rehabilitacja – ćwiczenia zlecone przez lekarza, fizykoterapia i kinezyterapia, które zmniejszają ból, działają rozluźniająco na mięśnie, pozytywnie wpływają na samopoczucie i przyspieszają regenerację w przypadku urazów.

Wszystkie te zabiegi wykonywane są w szpitalu LUX MED na ulicy Puławskiej w Warszawie. Sprawdź całą naszą ofertę na stronie i dowiedz się więcej na temat konsultacji oraz zabiegów.

Przeciwwskazania w przypadku zabiegów barku

Do najważniejszych przeciwwskazań w zabiegach barku zalicza się:

  • ciążę (w przypadku fali uderzeniowej, elektrostymulacji – w każdym przypadku zasadność zabiegów ocenia lekarz);
  • choroby zakaźne, nowotwory;
  • zaburzenia krzepliwości krwi, posiadanie rozrusznika serca;

Oprócz tego w przypadku każdej z metod należy zachować ostrożność świeżo po przebytym zawale serca.

Jak przyspieszyć regenerację barku?

W przypadku urazów, bólu i dyskomfortu bardzo duże znaczenie ma konsultacja z odpowiednim specjalistą, odbycie zabiegów oraz rehabilitacji, a także dbanie o swój ogólny stan zdrowia, dietę i aktywność fizyczną. Pomóc może również orteza stawu barkowego, która stabilizuje go i sprawia, że zmniejsza się ból w trakcie poruszania.

Wskazania po zabiegach w leczeniu chorób barku

Po zabiegu lekarz udziela wskazówek i porad, a w niektórych przypadkach przepisuje leki lub zleca rehabilitację. Czas rekonwalescencji zależy od zabiegu i trwa od kilku dni do kilku miesięcy. Sprawdź dostępne zabiegi w leczeniu chorób barku w LUX MED, umów się na konsultację ze specjalistą i zadbaj o swoje zdrowie.


Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Szpitale

Podobne usługi:

Ortopeda rozmawia z pacjentką w gabinecie
Ortopeda
fizjoterapeuta-fizjoterapia.jpg
Fizjoterapeuta
chirurgia-ortopedyczna.jpg
Chirurgia ortopedyczna

Zarezerwuj wizytę

Najnowsze artykuły i poradniki

Ból głowy w skroniach.jpeg
Diagnostyka

Ból głowy w skroniach – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Ból głowy to częsta dolegliwość. Miewa różny charakter i umiejscowienie. Jedną z częstszych lokalizacji bólu głowy są skronie. Sprawdź, czym może być spowodowany ból głowy w tym miejscu.

Ból pod prawym żebrem.jpeg
Diagnostyka

Ból pod prawym żebrem – co może oznaczać? Jakie badania wykonać?

Ból pod prawym żebrem jest nieprzyjemnym objawem, który może wskazywać na różne schorzenia i problemy zdrowotne. Dowiedz się z naszego artykułu, jakie mogą być przyczyny bólu pod prawym żebrem oraz jakie badania można wykonać w celu postawienia diagnozy.

Choroba Parkinsona.jpeg
Diagnostyka

Choroba Parkinsona – przyczyny, objawy, dziedziczenie i zalecane badania

Choroba Parkinsona to przewlekła choroba układu neurologicznego, w której dochodzi do niszczenia budujących go komórek. Sprawdź, jakie są przyczyny jej powstania. Zobacz też, jak wygląda przebieg oraz leczenie tej choroby neurodegeneracyjnej.