W placówce
Konsultacja telefoniczna
Fizjoterapeuta

Fizjoterapia obejmuje  grupę zabiegów, których celem jest utrzymywanie, rozwijanie i przywracanie zdolności ruchowych. Sprawdź, z jakimi dolegliwościami warto zgłosić się do fizjoterapeuty oraz jak przebiega porada u tego specjalisty.

Szczegóły

Kiedy warto wybrać się na wizytę do fizjoterapeuty?

Z porady u fizjoterapeuty właściwie może skorzystać każdy. Zabiegi fizjoterapeutyczne stanowią bowiem element procesu powrotu do zdrowia i są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania (np. fizjoterapia po zabiegach operacyjnych, fizjoterapia uroginekologiczna). Najczęściej na zabiegi do fizjoterapeuty zgłaszają się Pacjenci wymagający pomocy w przywróceniu sprawności ruchowej, złagodzeniu bólu oraz w szybszym wyleczeniu urazów i kontuzji.

Dla innych osób stanowią one sposób na poprawę samopoczucia i komfortu (np. długotrwała praca siedząca przed komputerem, narażenie na czynniki stresujące).

Szczególną grupą odwiedzającą gabinet fizjoterapeuty są sportowcy. Specjalista wspomaga efektywność treningów i zwiększa mobilność ruchu, co zmniejsza ryzyko urazów i kontuzji oraz przyspiesza regenerację w mięśniach i stawach. Objęci opieką fizjoterapeuty sportowcy mogą osiągnąć lepszą sprawność fizyczną i trenować w bardziej bezpiecznych warunkach.

Zakres porady fizjoterapeutycznej

Fizjoterapeuta pomaga w usunięciu lub zmniejszeniu przeszkody w organizmie, która uniemożliwia proces samonaprawy. Fizjoterapia obejmuje całą gamę zagadnień związanych z leczeniem za pomocą ruchu i zabiegami fizykoterapeutycznymi. Całość tych oddziaływań ma za zadanie poprawienie mobilności i sprawności ogólnej oraz podniesienie komfortu funkcjonowania pacjenta. W ramach porady w gabinecie fizjoterapeutycznym otrzymujesz:

  • konsultację ze specjalistą;
  • opracowanie planu fizjoterapii;
  • pokaz ćwiczeń do samodzielnego wykonywania;
  • zalecenia dotyczące zasad wykonywania czynności codziennych wraz z instruktażem dotyczącym sposobów unikania czynników negatywnie oddziałujących na chorą część ciała (np. ergonomicznego podnoszenia ciężarów);
  • porady dotyczące edukacji zdrowotnej skupione zwłaszcza na roli aktywności fizycznej w dbaniu o zdrowie;
  • w razie potrzeby fizjoterapeuta wskażę odpowiedniego specjalistę – fizjoterapeuci najczęściej współpracują z ortopedami, neurologami, kardiologami oraz lekarzami specjalistami rehabilitacji medycznej.

W placówkach Grupy LUX MED skorzystać można ze specjalnych ofert, jakimi są Pakiet Twój Fizjoterapeuta SPORT oraz Pakiet Twój Fizjoterapeuta START.

Przebieg porady fizjoterapeutycznej

Wizyta w gabinecie fizjoterapeutycznym rozpoczyna się od wywiadu medycznego. Specjalista dąży do uzyskania jak największej ilości informacji na temat problemu, z którym zgłasza się Pacjent. W tym celu pyta m.in. o doświadczane objawy, choroby współistniejące, przebyte zabiegi, prowadzony styl życia, podejmowane formy ruchu i aktywność zawodową.

Kolejnym krokiem wizyty u fizjoterapeuty jest badanie i analiza dostarczonej przez Pacjenta dokumentacji medycznej. Fizjoterapeuta zwykle sprawdza ruchomość stawów, bada palpacyjnie bolące okolice i ocenia je wzrokowo (zaczerwienienia, zmiany na skórze, obrzęki). Sprawdza postawę ciała, sposób poruszania się, napięcie mięśni, odruchy oraz czucie powierzchniowe i głębokie.

Fizjoterapeuta podsumowuje uzyskane informacje, określa rodzaj dolegliwości i w oparciu o indywidualne potrzeby Pacjenta przedstawia plan terapii. Omawia rodzaj zaplanowanych zabiegów – ich działanie, przebieg i częstotliwość wykonywania. Kolejne wizyty u fizjoterapeuty będą wyglądały już inaczej, ponieważ zostaną na nich zrealizowane zaplanowane zabiegi. Część z nich wykonywana jest w gabinecie (np. masaż), a część w specjalnie do tego przeznaczonych pomieszczeniach (np. hydroterapia, laseroterapia).

Z jakim problemem udać się do fizjoterapeuty?

Fizjoterapeuta wspomaga proces leczenia wielu zaburzeń stanu zdrowia. Zabiegi fizjoterapeutyczne zaleca się osobom cierpiącym przede wszystkim na:

  • schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego – bóle kręgosłupa, bóle stawów, urazy układu ruchu (np. złamania, skręcenia, zwichnięcia), wady postawy, ograniczone poruszanie się, rwa kulszowa, choroba zwyrodnieniowa stawów, po zabiegach ortopedycznych;
  • schorzenia neurologiczne – przewlekłe zapalenia nerwów, splotów i korzeni nerwowych, napięciowe bóle głowy, po udarze mózgu;
  • schorzenia autoimmunologiczne – fibromialgia, reumatoidalne zapalenie stawów, zespół Raynauda;
  • schorzenia układu oddechowego – astma oskrzelowa, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP), COVID-19.

Zobacz także: Co to jest neurorehabilitacja? Metody i wskazania do jej zastosowania

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Informacje przydatne przed wizytą i zabiegami

Informacje przydatne przed wizytą i zabiegami








Podobne usługi:

chirurgia-ortopedyczna.jpg
Chirurgia ortopedyczna
leczenie-barku.jpg
Leczenie chorób barku
Ortopeda rozmawia z pacjentką w gabinecie
Ortopeda

Zarezerwuj wizytę

Artykuły i poradniki na temat rehabilitacji i fizjoterapii

Rehabilitacja dzieci_small.jpeg
RehabilitacjaPierwsze objawyOpieka nad dzieckiem

Wady postawy – samoopieka

Wady postawy to wszelkie odstępstwa od prawidłowej postawy ciała. Mogą prowadzić do zmian przeciążeniowych, bólu czy dolegliwości o charakterze neurologicznym

Lekarka bada kręgosłup pacjenta w gabinecie
Zdrowie na co dzieńRehabilitacja

Skolioza – objawy, przyczyny i profilaktyka

Problemy z kręgosłupem są bardzo częste. Jedną z bardziej rozpowszechnionych nieprawidłowości jest skolioza. To trójpłaszczyznowe zniekształcenie kręgosłupa. Sprawdź, jakie objawy mu towarzyszą. W jaki sposób można zapobiec tej wadzie postawy?

bol-kregoslupa-szyjnego.jpg
RehabilitacjaPierwsze objawyUroda i sportPorady w razie choroby

Ból kręgosłupa - samoopieka

Ból kręgosłupa pojawia się przynajmniej raz w życiu u nawet 80% osób na całym świecie i jest jedną z najczęstszych przyczyn zwolnienia lekarskiego.