W placówce
null

Dokucza Ci ból pleców, który utrudnia codzienne funkcjonowanie?? Najprostszą i najbardziej skuteczną drogą do pozbycia się dolegliwości jest skorzystanie z konsultacji fizjoterapeutycznej w Poradni Bólu Pleców. Dowiedz się, dlaczego warto to zrobić i na czym polega taka konsultacja.

Szczegóły

Ból pleców – przyczyny

Ból pleców to częsty objaw, który powoduje dyskomfort i utrudnia codzienne aktywności. Szacuje się, że około 70 proc. dorosłych Polaków doświadcza bólów kręgosłupa. Jego przyczyny mogą być dwojakiego rodzaju: swoiste albo nieswoiste.

Ból nieswoisty to taki, który nie ma uchwytnej przyczyny i wynika najczęściej z naturalnego starzenia się kręgosłupa (np. zwężenia przestrzeni międzykręgowej, wypuklenia krążka międzykręgowego, osteofitów). Ten rodzaj bólu występuje u około 90% osób z bólem pleców.

Ból ten zwykle ustępuje w ciągu kilku lub kilkunastu dni. Jednak w przypadku braku odpowiedniej profilaktyki u większości osób dochodzi do nawrotów. U około 10-15% osób ból ostry przechodzi w ból przewlekły. Dolegliwości te mogą nasilać złe nawyki posturalne i brak aktywności fizycznej.

Ból swoisty to taki, który ma swoją uchwytną przyczynę w badaniach dodatkowych. Może być spowodowany min przez: ucisk korzeni i / lub nerwów rdzeniowych, zwężenie kanału kręgowego, złamania kompresyjne kręgu, choroby zwyrodnieniowe, ale także nowotwór czy zapalenie kości I szpiku. Bólowi swoistemu często towarzyszą bóle rzutowane odczuwane w innych częściach ciała, ubytki neurologiczne, osłabienie mięśni.

Jeśli długotrwałe stanie, siedząca praca, schylanie się, podnoszenie przedmiotów sprawia Ci przeszywający ból, a środki przeciwbólowe nie przynoszą ukojenia, to oznacza, że należy udać się do specjalisty.

Do jakiego lekarza z bólem pleców?

Diagnostyką i leczeniem bólu pleców zajmuje się ortopeda. Należy się do niego zwrócić, jeśli doznałeś urazu lub ból jest przewlekły, długotrwały, nasila się w określonych sytuacjach, nie mija mimo stosowania środków uśmierzających. Innymi objawami, z którymi należy udać się do lekarza, są: osłabienie mięśni, niedowłady, osłabienie lub brak czucia, choroba, ból nocny, niezamierzona utrata masy ciała, towarzysząca tym objawom gorączka.

Ortopeda zbada Cię i przeprowadzi wywiad. Jeśli zajdzie taka potrzeba, skieruje na badania obrazowe w przypadku bólu pleców, takie jak np. RTG klatki piersiowej lub tomografia kręgosłupa. Może także skierować Cię na konsultację do innego lekarza specjalisty, np. do neurologa.

Na czym polega konsultacja u fizjoterapeuty w Poradni Bólu Pleców?

Jeżeli Twoje dolegliwości mają charakter bólu nieswoistego I nie występują u Ciebie wyżej wymienione objawy, powinieneś udać się na konsultację do fizjoterapeuty.

Podczas konsultacji fizjoterapeuta zaproponuje Ci indywidualny plan ćwiczeń, które pomogą Ci w skutecznej walce z bólem. Objaśni Ci technikę ich wykonywania oraz sprawdzi, czy robisz to dobrze. Doradzi także, jak zmienić swoje codzienne nawyki, aby zminimalizować ból pleców.

Konsultacja u fizjoterapeuty w Poradni Leczenia Bólu trwa zazwyczaj około 30 min. Najpierw specjalista przeprowadzi wywiad, podczas którego zapyta o rodzaj bólu, jego charakter, od jak dawna Ci towarzyszy oraz kiedy najczęściej się pojawia. Następnie przeprowadzi szczegółową diagnostykę funkcjonalną: zbada Twoje plecy i wykona szereg testów mających na celu ustalenie przyczyny dolegliwości. Działania te pozwolą ocenić zakres ruchomości stawów, siłę mięśniową czy wady postawy. Na tej podstawie fizjoterapeuta opracuje indywidualny zestaw ćwiczeń, poinstruuje jak je wykonać oraz opowie jak wykonywać czynności dnia codziennego, żeby nie przeciążać pleców.

Jak przygotować się do konsultacji u fizjoterapeuty?

Do konsultacji u fizjoterapeuty w Poradni Leczenia Bólu nie musisz się specjalnie przygotowywać. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą komplet badań. Poinformuj także lekarza o chorobach przewlekłych oraz o lekach przyjmowanych na stałe.

Na wizytę załóż luźne ubranie, które będzie można szybko zdjąć w celu przeprowadzenia badania. Ubranie nie powinno krępować Twoich ruchów, podczas konsultacji fizjoterapeuta pokaże Ci bowiem ćwiczenia, które później będziesz wykonywać w domu.

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Podobne usługi:

poradnia szczecin.jpg
Medycyna podróży

od 199 zł

safenektomia.jpg
Safenektomia, parvektomia
artroskopia.jpg
Artroskopia

Zarezerwuj wizytę

Najnowsze artykuły i poradniki

Ból głowy w skroniach.jpeg
Diagnostyka

Ból głowy w skroniach – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Ból głowy to częsta dolegliwość. Miewa różny charakter i umiejscowienie. Jedną z częstszych lokalizacji bólu głowy są skronie. Sprawdź, czym może być spowodowany ból głowy w tym miejscu.

Ból pod prawym żebrem.jpeg
Diagnostyka

Ból pod prawym żebrem – co może oznaczać? Jakie badania wykonać?

Ból pod prawym żebrem jest nieprzyjemnym objawem, który może wskazywać na różne schorzenia i problemy zdrowotne. Dowiedz się z naszego artykułu, jakie mogą być przyczyny bólu pod prawym żebrem oraz jakie badania można wykonać w celu postawienia diagnozy.

Choroba Parkinsona.jpeg
Diagnostyka

Choroba Parkinsona – przyczyny, objawy, dziedziczenie i zalecane badania

Choroba Parkinsona to przewlekła choroba układu neurologicznego, w której dochodzi do niszczenia budujących go komórek. Sprawdź, jakie są przyczyny jej powstania. Zobacz też, jak wygląda przebieg oraz leczenie tej choroby neurodegeneracyjnej.