W placówce
null

Endodoncja to dziedzina stomatologii zachowawczej pozwalająca na uratowanie i pozostawienie w jamie ustnej zębów, których miazga została chorobowo zmieniona. Leczenie endodontyczne (kanałowe) polega na usunięciu żywej, będącej w stanie zapalnym, a często także zainfekowanej miazgi z jamy zęba (tj. komory zęba i kanałów korzeniowych).

Szczegóły

W przypadku powtórnego leczenia kanałowego usuwany jest materiał wypełniającego kanał. W kolejnym etapie następuje opracowanie kanałów metodami chemo-mechanicznymi (tj. dokładne oczyszczenie wewnętrznych ścian kanału, wypłukanie ich, odkażenie i osuszenie).


Ostatnim etapem leczenia endodontycznego jest szczelne wypełnienie kanałów na całej ich długości specjalnym materiałem. Pozwala to na zapobieżenie wystąpieniu infekcji bakteryjnej i powikłań w postaci bólu czy zmian patologicznych w tkankach otaczających korzeń zęba.


Dzięki użyciu nowoczesnych urządzeń diagnostycznych i leczniczych oraz specjalistycznych narzędzi endodontycznych możemy utrzymać w jamie ustnej pacjenta zęby, które jeszcze niedawno skazane były na usunięcie.


Terapia endodontyczna jest obarczona dużym ryzykiem niepowodzenia. Wiąże się to z warunkami biologicznymi i anatomią zębów – obecnością wąskich i zakrzywionych kanałów o nieregularnym przebiegu, bocznymi odgałęzieniami głównych kanałów, do których dostęp jest utrudniony. Światowe źródła podają, że ok 25% zabiegów leczenia kanałowego kończy się niepowodzeniem (ząb utrzymuje się w jamie ustnej poniżej 5 lat).


Leczenie kanałowe z użyciem mikroskopu
We współczesnej endodoncji nie mówimy już o kanale korzeniowym ale o systemie kanałów korzeniowych – skomplikowanej trójwymiarowej strukturze, z licznymi odgałęzieniami. To najmniejszy obszar jamy ustnej modyfikowany w procesie leczenia endodontycznego. Dlatego tak ważne jest stosowanie podczas leczenia kanałowego specjalnych urządzeń pozwalających na powiększenie pola operacyjnego. Dzięki zastosowaniu mikroskopu zwiększają się możliwości diagnostyczne (np. pęknięć korzeni, które nie są widoczne gołym okiem czy w badaniach rtg) oraz terapeutyczne. Mamy możliwość dotarcia do bardzo trudnych odcinków kanałów korzeniowych pod kontrolą wzroku i doświetlenie pola operacyjnego, co czyni leczenie bardziej przewidywalnym i efektywnym.

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Placówki

Zarezerwuj wizytę

Artykuły i poradniki na temat stomatologii

Lekarz dentysta i asystentka podczas leczenia stomatologicznego pacjentki
Stomatologia

Brak zębów – konsekwencje i sposoby uzupełnienia

Najczęstsze powody utraty zębów to zaawansowana próchnica, choroby przyzębia, urazy mechaniczne, choroba okluzyjna i bruksizm. Zastanawiasz się, co możesz zrobić, aby uzupełnić braki zębowe? Z pomocą przychodzi współczesna stomatologia, która dysponuje skutecznymi metodami uzupełniania braków w uzębieniu. Dowiedz się więcej.

Lekarz stomatolog w gabinecie obok siedzącej na fotelu pacjentki
Stomatologia

Dowiedz się więcej na temat diagnostyki w ortodoncji

Ortodoncja to intensywnie rozwijająca się dziedzina stomatologii. Współcześnie Pacjentom możemy zaproponować różne rodzaje aparatów ortodontycznych. Dla jak najlepszego opracowania procesu leczenia konieczna jest szczegółowa diagnostyka ortodontyczna. Sprawdź, jakie elementy obejmuje.

Uśmiechnięta higienistka stomatologiczna podczas leczenia pacjenta
Stomatologia

Fluoryzacja – co to za zabieg? Wskazania i przebieg

Fluoryzacja jest jednym z głównych zabiegów higienizacyjnych. Polega na aplikowaniu na oczyszczoną powierzchnię zęba preparatów z fluorem. W skutek tego dochodzi do wzmocnienia szkliwa i uodpornienia zębów na próchnicę. Dowiedz się więcej na ten temat.