GettyImages-1186802283.jpg
Psychologia

Stalking - jak się przed nim chronić? Kim jest przeciętny stalker?

W ostatnim czasie zjawisko stalkingu może wydawać się tematem zainteresowania wielu dziedzin, np. sztuki filmowej czy literatury. Jego „popularność” rośnie, co pomimo podzielonych zdań w temacie rzetelności przedstawianych informacji w treściach wyrazu artystycznego, wydaje się być dobrym zjawiskiem. Dobrem, jakie płynie ze zwiększonej uwagi w tym temacie, jest zwiększenie świadomości ludzi. Przykładając się do poszerzania wiedzy w zakresie tego zjawiska, chciałabym przybliżyć kilka zagadnień z nim związanych. Dowiedz się więcej!

GettyImages-1209903127.jpg
Psychologia

Czym jest sharenting? Jakie stwarza zagrożenia?

Termin sharenting powstał w wyniku połączenia dwóch angielskich słów: share (udostępniać, dzielić się) oraz parenting (rodzicielstwo). Rodzice praktykujący sharenting regularnie publikują w internecie (szczególnie w mediach społecznościowych) zdjęcia, filmy oraz inne treści dotyczące ich dzieci (np. informacje o ocenach szkolnych, hobby, ulubionych posiłkach, danych osobistych, miejscach pobytu).

Uzależnienie od hazardu.jpeg
Psychologia

Uzależnienie od hazardu – objawy, skutki i pomoc

W Polsce objawy uzależnienia od hazardu dotyczą około 5% społeczeństwa. Niestety gry hazardowe są czasami uznawane za niewinną rozrywkę, w rzeczywistości jednak są one niezwykle niebezpieczne i mogą prowadzić do poważnych konsekwencji. Jakie są objawy i skutki uzależnienia od hazardu? W jaki sposób leczyć ten problem i pomóc w trudnych przypadkach? Dowiedz się więcej na ten temat.

Wahania nastroju.jpeg
Psychologia

Wahania nastroju - czym są? Jak sobie radzić?

Wahania nastroju, nazywane w języku potocznym również huśtawkami emocjonalnymi, mogą pojawić się u każdej osoby. Sporadyczne wahania nastroju nie są zwykle powodem do niepokoju, natomiast ich częste i nasilone występowanie może zaburzać codzienne funkcjonowanie. Dowiedz się więcej na temat wahań nastroju i tego, w jaki sposób sobie z nimi radzić.

tęsknota.jpg
Psychologia

Tęsknota - jak sobie z nią poradzić?

Zgodnie z definicją Słownika Języka Polskiego tęsknota to “uczucie żalu wywołane rozłąką z kimś, brakiem lub utratą kogoś albo czegoś”. Możemy ją odczuwać bez względu na nasz wiek, płeć, wykształcenie czy status społeczny i materialny, dotyka ludzi rozsianych po całym świecie. Dowiedz się więcej o tęsknocie, sprawdź, jak sobie z nią radzić.

Techniki radzenia sobie ze stresem.jpeg
Psychologia

Jak radzić sobie ze stresem? Poznaj podstawowe techniki

Stres uznawany jest za jeden z codziennych elementów we współczesnym życiu, dlatego tak ogromne znaczenie mają skuteczne techniki radzenia sobie z nim. Jak sobie radzić ze stresem? Na co zwrócić uwagę, a czego unikać? Dowiedz się więcej na ten temat.

Współuzależnienie.jpeg
Psychologia

Czym jest współuzależnienie i jak sobie z nim poradzić?

Rozwój uzależnienia u jednego z członków rodziny sprawia, że zmienia się funkcjonowanie relacji partnerskiej, pojawia się wyższy poziom stresu i napięcia. Jedną z konsekwencji jest również możliwość wystąpienia syndromu współuzależnienia u partnerki lub partnera osoby uzależnionej. Zwykle o tym zjawisku mówi się w odniesieniu do alkoholu, ze względu na przewlekłe poczucie zagrożenia, brak bliskości i nieprawidłowy rozwój relacji partnerskiej. Dowiedz się więcej!

automotywacja.jpg
Psychologia

Automotywacja – jak ją obudzić? Techniki i sposoby

Motywacja jest stanem, w którym już mamy gotowość do podjęcia działania. Może być wzbudzona wewnętrznie, czyli kiedy dążymy do zaspokojenia swoich potrzeb lub zewnętrznie. Ta druga jest wynikiem pobudzenia nas do działania zewnętrznymi czynnikami, jak np. kary czy nagrody. Często motywacja wewnętrzna będzie związana z naszymi wartościami i celami, które sami sobie wytyczamy oraz z zaspokojeniem podstawowych potrzeb (np. fizjologicznych). Automotywacja natomiast, to umiejętność do wzbudzania motywacji u samego siebie. Dowiedz się więcej!

Borderline.jpg
Psychologia

Borderline – czym jest to zaburzenie? Jak można je leczyć?

BDP (ang. borderline personality disorder) to złożone zaburzenie osobowości charakteryzujące się niestabilnością emocjonalną, zaburzeniami tożsamości oraz trudnościami w relacjach interpersonalnych. Dowiedz się więcej na temat jego przyczyn, objawów i możliwości leczenia.

Przepraszanie.jpg
Psychologia

„Przepraszam” - czemu przepraszanie bywa trudne i jak powinno się przepraszać?

Przepraszanie to fundamentalna umiejętność interpersonalna, która odgrywa kluczową rolę w budowaniu i utrzymaniu zdrowych relacji międzyludzkich. Chociaż może wydawać się prostym aktem, skuteczne przepraszanie wymaga głębokiego zrozumienia, empatii i autentyczności. W niniejszym artykule omówimy psychologiczne aspekty przepraszania oraz przedstawimy wskazówki, jak robić to dobrze.

Asertywność.jpg
Psychologia

Asertywność – jak nauczyć się odmawiać?

W mediach często słyszymy zdanie: “bądź asertywny, odmawiaj, nie daj się wykorzystywać, zadbaj o siebie”. Cóż to znaczy? I czym zatem jest asertywność? Dowiedz się więcej z naszego artykułu.

Lęk separacyjny.jpg
Psychologia

Lęk separacyjny u dziecka - jak sobie z nim radzić? Kiedy występuje?

Lęk separacyjny jest zjawiskiem normalnym, występującym u małych dzieci i związany jest z prawidłowym przebiegiem rozwoju emocjonalnego. Dopiero wystąpienie określonych symptomów, może świadczyć o tym, że mamy do czynienia z zaburzeniem, a nie pewnym etapem w rozwoju dziecka. Dowiedz się więcej na ten temat.