Zaburzenia dysocjacyjne.jpeg
Psychologia

Charakterystyka osobowości dyssocjalnej i sposoby leczenia

Osobowość dyssocjalna, nazywana często antyspołecznym zaburzeniem osobowości, cechuje się przede wszystkim tendencją do lekceważenia prawa i zasad społecznych, a także niezdolnością do nawiązywania poprawnych relacji z innymi ludźmi. Sprawdź, jakie są przyczyny, objawy i metody leczenia osobowości dyssocjalnej.

Osobowość histrioniczna.jpeg
Psychologia

Czym charakteryzuje się histrioniczne zaburzenie osobowości?

Zgodnie ze statystykami, na zaburzenia osobowości cierpi od 2% do nawet 12% całego społeczeństwa. Klasyfikacja DSM-5 wyszczególnia 10 konkretnych zaburzeń w obrębie osobowości. Jednym z nich jest osobowość histrioniczna. Dowiedz się, czym się objawia i jak można ją leczyć.

Osobowość zależna.jpeg
Psychologia

Czym charakteryzuje się osobowość zależna? Jak ją leczyć?

Osobowość zależna to jeden z rodzajów zaburzeń osobowości, polegających na istnieniu utrwalonych cech i wzorców zachowania mających wpływ na relacje z innymi ludźmi oraz sposób funkcjonowania. Osobowość zależna charakteryzuje się przede wszystkim brakiem niezależności i samodzielności, a także oczekiwaniem na pomoc i opiekę ze strony innych ludzi. Dowiedz się więcej na ten temat.

Zespół Otella.jpeg
Psychologia

Czym charakteryzuje się zespół Otella? Czy można go wyleczyć?

Zespół Otella to zaburzenie psychiczne, które jest charakterystyczne dla osób nadużywających alkoholu. Najważniejszy objaw tego syndromu stanowi występowanie patologicznej zazdrości. Zespół Otella może być niezwykle niebezpieczny, zarówno dla pacjenta, jak i dla jego otoczenia. Dowiedz się więcej na ten temat, poznaj objawy i metody leczenia.

Hipochondria.jpeg
Psychologia

Czym jest hipochondria i jak ją leczyć?

Hipochondria to zaburzenie lękowe, dla którego charakterystyczne jest przekonanie o istnieniu choroby somatycznej. Przyczynę tego schorzenia stanowi nadmierny lęk o własne zdrowie, a także bardzo silna koncentracja na różnych dolegliwościach, które w rzeczywistości nie są symptomem żadnej choroby. Dowiedz się więcej na temat objawów, przyczyn, samopomocy i leczenia hipochondrii.

Żałoba.jpeg
Psychologia

Czym jest żałoba i jakie są jej etapy?

Żałoba to niezwykle przykry stan pojawiający się po stracie bliskiej osoby, ukochanego zwierzęcia, pracy lub innych ważnych elementów w życiu. Czas jej trwania nie powinien jednak nadmiernie się przedłużać, ponieważ może spowodować trudności z codziennym funkcjonowaniem i doprowadzić do depresji. Dowiedz się więcej na temat etapów żałoby i możliwości leczenia.

Zaburzenia dysocjacyjne.jpeg
Psychologia

Czym są zaburzenia dysocjacyjne?

Zaburzenia dysocjacyjne, nazywane również konwersyjnymi, definiowane są jako utrata integracji pomiędzy różnymi funkcjami poznawczymi, myślowymi i kontrolą ruchów. W psychologii i psychiatrii wyróżnia się różne rodzaje tego typu zaburzeń. Dowiedz się więcej na ten temat i poznaj symptomy dezintegracji tożsamości oraz metody leczenia.

Mindfulness.jpeg
Psychologia

Mindfulness i medytacja - narzędzia terapii. Co warto o nich wiedzieć?

Mindfulness, nazywane w języku polskim również praktyką uważności, to metoda coraz częściej wykorzystywana w psychoterapii. Trening uważności oraz medytacja mogą być bardzo pomocnymi narzędziami, które przydają się między innymi w przypadku takich problemów jak depresja, zaburzenia lękowe oraz uzależnienia.

quiet quitting.jpg
Psychologia

Czym jest “quiet quitting” i “quiet firing”? O roli zaangażowania w życiu zawodowym

Środowisko zawodowe ewoluuje z niezwykłą dynamiką, przynosząc każdego dnia nowe wyzwania i możliwości. Wydarzenia z ostatnich lat, takie jak pandemia COVID-19, nasilające się konflikty międzynarodowe, niestabilność ekonomiczna oraz rosnący kryzys klimatyczny, skłoniły wielu z nas do głębokiej refleksji nad życiem, relacjami i metodami pracy. W tle tych globalnych wyzwań obserwujemy też wpływ nowych pokoleń wchodzących na rynek pracy, które wnoszą świeże perspektywy i oczekiwania, zmieniając podejścia do zarządzania i współpracy.

Bulimia.jpg
Psychologia

Czym jest bulimia? Jak ją rozpoznać?

Zaburzenia odżywiania najczęściej kojarzą nam się z ekstremalnie wychudzoną kobiecą sylwetką, restrykcjami dietetycznymi czy też całkowitym unikaniem jedzenia. Przekonanie może to wynikać z docierających do nas obrazów, które szokują i zapadają bardziej w pamięci. Faktem jest, że na zaburzenia odżywiania najczęściej chorują młode kobiety w wieku dojrzewania. Najczęściej, ale nie tylko i nie zawsze. Chorować mogą osoby w różnym wieku bez względu na płeć. Rozpowszechnienie bulimii szacowane jest na ok.1-4% wśród młodzieży i ok. 1% wśród dorosłych. W Polsce jednak nie są zbierane dane na temat występowania zaburzeń odżywiania, a skala problemu może być znacznie większa niż nam się wydaje. Dowiedz się więcej na temat tego zaburzenia.

GettyImages-164223546.jpg
Psychologia

Karanie milczeniem w relacjach – przyczyny i konsekwencje

Komunikacja jest jednym z najważniejszych elementów każdej zdrowej relacji. Wypowiadane słowa mogą krzywdzić i wpływać na pogorszenie jakości relacji, a co gorsze, niejednokrotnie prowadzić do jej zakończenia. Jednakże, istnieje pewien paradoks, który polega na tym, że nie wypowiadanie słów może być narzędziem raniącym drugą stronę bardziej niż jakiekolwiek przykre i ostre komunikaty. O karzącym wymiarze milczenia możemy mówić, kiedy osoba odmawia komunikacji lub wycofuje się w ciszy w odpowiedzi na pojawiający się konflikt lub problem. Takie zachowanie, szczególnie regularnie wykorzystywane przez jednego lub obojga partnerów, może być przyczyną poważnych problemów w związku. W tym artykule przyjrzymy się temu, jakie są przyczyny karania milczeniem w relacjach, a także, jakie konsekwencje niesie ze sobą to zjawisko.

Seksualność kobiet.jpg
Psychologia

Seksualność kobiet - co warto o niej wiedzieć?

Przez całe życie seksualność jest centralnym aspektem bycia człowiekiem i obejmuje płeć, tożsamość, role płciowe, orientację seksualną, erotykę, przyjemność, intymność i reprodukcję. Seksualność jest doświadczana i wyrażana w myślach, fantazjach, pragnieniach, przekonaniach, postawach, wartościach, zachowaniach, praktykach, rolach i związkach. Dowiedz się więcej!