Kaszak – co to jest? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia kaszaków

19.10.2022

Kaszak to nieestetyczny guzek, który może ulec nadkażeniu, czyli rozwojowi w jego obrębie infekcji bakteryjnej. Leczony jest zabiegowo poprzez chirurgiczne bądź laserowe usunięcie lub wymrażanie. Wśród przyczyn powstawania kaszaków należy wymienić m.in. uszkodzenie mieszka włosowego i nieprawidłową pracę gruczołów łojowych.

Kaszak.jpg

Spis treści

Kaszak – co to jest i jak wygląda?
Jakie są przyczyny powstawania kaszaków?
Gdzie najczęściej lokalizują się kaszaki?
Do jakiego lekarza należy się zgłosić?
Na czym polega leczenie kaszaków?
Profilaktyka kaszaków – czy można im zapobiegać?

Kaszak to dość powszechnie występująca przypadłość. Średnio dwa razy częściej pojawia się u mężczyzn niż u kobiet. Sprawdź, jak wygląda kaszak i gdzie się najczęściej lokalizuje. Przeczytaj, w jaki sposób leczone są kaszaki i czy można zapobiec powstaniu tych zmian.

Kaszak – co to jest i jak wygląda?

Kaszak to torbiel zastoinowa. Rozwija się on w obrębie gruczołów łojowych i mieszków włosowych, ma postać guzka w kolorze cielistym, o delikatnie żółtym zabarwieniu. Na powierzchni kaszaka niekiedy można zaobserwować ciemny punkt. To miejsce, w którym doszło do zaczopowania (zatkania) przewodu mieszka włosowego lub gruczołu łojowego.

Kaszaki rosną powoli i mogą występować jako pojedyncze lub mnogie zmiany. Z reguły nie przekraczają średnicy kilku milimetrów, choć w niektórych przypadkach może osiągnąć nawet kilka centymetrów. Kaszak może być miękki lub nieco twardawy w dotyku. Jest przesuwalny względem podłoża i ma gładką powierzchnię. We wnętrzu zawiera żółtawą treść, która w przypadku rozwoju stanu zapalnego nabiera ropnego charakteru, przez co ma nieprzyjemny zapach.

Jakie są przyczyny powstawania kaszaków?

Wśród przyczyn powstania kaszaków najczęściej zwraca się uwagę na zaburzenia drożności gruczołu łojowego, do których może dojść na skutek stosowania kosmetyków zapychających pory w skórze. Należą do nich środki mające w składzie: silikony, woski, sterole, zagęszczacze, pigmenty. Innymi przyczynami kaszaków są: nadmierna praca gruczołów łojowych w okresie dojrzewania lub zaburzeń hormonalnych, a także uszkodzenia mieszka włosowego. Czynnikiem ryzyka są przypadki kaszaków występujących rodzinnie – mowa wówczas o rodzinnej predyspozycji do ich występowania.

Gdzie najczęściej lokalizują się kaszaki?

Kaszaki mogą się umiejscowić w dowolnym miejscu na ciele. Jednakże do najczęstszych lokalizacji należą:

  • głowa,
  • twarz,
  • szyja,
  • tułów.

Rzadziej rozpoznawane są kaszaki na wardze sromowej większej, wzgórku łonowym czy mosznie.

Do jakiego lekarza należy się zgłosić?

Skonsultuj swoje problemy z dermatologiem

W przypadku pojawienia się zmiany skórnej należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu lub lekarza rodzinnego. Przeprowadzi on wywiad z pacjentem, obejrzy zmianę i wykluczy inne choroby takie jak włókniaki, tłuszczaki lub brodawki wirusowe. W razie wskazań skieruje pacjenta na wizytę do dermatologa – specjalisty zajmującego się diagnostyką i leczeniem chorób skóry.

Na czym polega leczenie kaszaków?

Leczeniem kaszaków zajmuje się dermatolog. W przypadku wizyty realizowanej na NFZ konieczne jest uzyskanie skierowania do tego specjalisty od lekarza rodzinnego. Do wizyty prywatnej dokument ten nie jest potrzebny. Niekiedy pacjent kierowany jest od razu do chirurga, który przeprowadzi zabieg usunięcia kaszaka. Bezsprzecznie zakazane jest samodzielne wyciskanie i przebijanie zmiany. Postępowanie takie grozi zakażeniem i bliznami, a zgłaszający się później do lekarza pacjent musi czekać z zabiegiem do czasu wyleczenia stanu zapalnego.

Leczenie kaszaków ma charakter chirurgiczny. Zabieg jest skuteczny, a wznowy są rzadkie, o ile usunięty zostanie cały kaszak. W przeciwnym razie istnieje ryzyko ponownego jego rozwoju. Cała procedura zajmuje kilka, kilkanaście minut i nie ma konieczności późniejszej hospitalizacji. Zabieg wykonywany jest na dwa sposoby, bez względu na metodę wymaga miejscowego znieczulenia. Pierwszy sposób to całkowite wycięcie kaszaka. Procedura ta polega na wykonaniu 2–3-centymetrowego nacięcia. Cięcie przeprowadza się wzdłuż linii zmniejszonego napięcia skóry (tzw. linii Langera). Następnie ma miejsce wyłuszczenie kaszaka i zszycie rany. Szwy ściąga się po upływie przynajmniej 7 dni.

Drugą metodą usunięcia kaszaka jest tzw. wycięcie minimalne. Metoda ta polega na niewielkim nacięciu zmiany w centralnym punkcie. Następnie wyciska się zawartość kaszaka, po czym kleszczykami usuwa się torebkę cysty poprzez złapanie jej za dno. Postępowanie to z reguły nie wymaga zakładania szwów, a jedynie przyłożenia gazy z maścią antybiotykową. O metodzie wycięcia kaszaka decyduje chirurg na podstawie indywidualnej oceny lekarskiej.

Na popularności zyskuje laserowe usunięcie kaszaków, które polega na ich wypaleniu. Alternatywą dla chirurgii jest też krioterapia, czyli zimnolecznictwo [link]. Zabieg polega na działaniu na zmianę ciekłym azotem, w wyniku czego w czasie kilku dni od zamrożenia ulega ona oddzieleniu od skóry i opada.

Profilaktyka kaszaków – czy można im zapobiegać?

Nie ma konkretnie określonych sposób zapobiegania kaszakom. Ryzyko ich powstawania można zmniejszyć, należycie pielęgnując skórę. Ważny jest wybór kosmetyków o jak najbardziej naturalnym składzie i stosowanie peelingów, które złuszczają obumarłe komórki naskórka i usuwają nagromadzone na skórze zanieczyszczenia.


Podobne usługi:

Źródła
  1. M. Czarnecka-Operacz, Dermatologia w praktyce, PZWL, Warszawa 2018.
  2. P. Nockowski, Z. Woźniak, Najczęstsze torbiele skóry – klasyfikacja kliniczna a histologiczna, „Dermatologia po Dyplomie” 2020, nr 4. Online: https://podyplomie.pl/dermatologia/34836,najczestsze-torbiele-skory-klasyfikacja-kliniczna-a-histologiczna [dostęp: 19.09.2022].
  3. K.Polak, E.Stanek-Misiąg, Kaszaki- przyczyny powstania, leczenie,  „Medycyna praktyczna dla pacjentów” 2021, online: https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/277676,kaszaki-przyczyny-powstawania-leczenie [dostęp: 08.10.2022].

Zobacz także

skora.jpg
DermatologiaPorady w razie choroby

Sucha skóra

Sucha skóra może występować u osób zdrowych oraz w przebiegu rozmaitych chorób skóry. Pojawia się też na skutek starzenia się skóry.

Co oznaczają plamy wątrobowe? Kiedy udać się do lekarza?
DermatologiaZdrowie na co dzień

Co oznaczają plamy wątrobowe? Kiedy udać się do lekarza?

Skóra pełni funkcje ochronne, a oprócz tego stanowi ważne źródło informacji na temat stanu zdrowia. Źródłem niepokoju bywają plamy pigmentacyjne, zwane potocznie plamami wątrobowymi. Choć sama nazwa może sugerować powiązanie z chorobami wątroby, w rzeczywistości nie ma z nimi nic wspólnego. Sprawdź, jakie są przyczyny takich zmian, jak je rozpoznać i poznaj sposoby zmniejszenia ryzyka ich powstania..

Ostuda – niespodziewany gość na skórze
Dermatologia

Ostuda – niespodziewany gość na skórze

Ostuda, inaczej zwana melasmą, to niezwykle powszechne, nieestetyczne przebarwienie skóry, które dotyczy milionów ludzi na całym świecie. Jego charakterystyczną cechą są ciemne, nierównomierne plamy pojawiające się najczęściej na skórze twarzy, szyi, dekolcie i ramionach. Ostuda sama w sobie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, jednak może wpływać na komfort psychiczny osób, które się z nią zmagają.