W szpitalu
null

Stulejka to zwężenie napletka, uniemożliwiające odprowadzenie go poniżej żołędzi prącia. Wynika ona z dysproporcji między szerokością mało elastycznego napletka, a średnicą żołędzi. Problem ten jest o wiele bardziej powszechny w okresie dziecięcym, ale borykają się z nim również dorośli mężczyźni. W naszym Szpitalu oferujemy możliwość laserowego usunięcia tego schorzenia. Do operacji metodą laserową kwalifikujemy wyłącznie mężczyźni po 18 r. ż.

Szczegóły

Co to jest i jak wygląda stulejka?

Stulejka to stan, w którym napletek jest znacząco zwężony, co uniemożliwia jego swobodne odsunięcie. Może być wrodzona lub nabyta w wyniku nawracających infekcji tych okolic, będących rezultatem nieumiejętnej higieny.


W przypadku stulejki napletka nie można odsunąć za żołądź. Jeśli napletek jest tylko częściowo odciągnięty, a do tego zwężony, to czasami mocz gromadzi się między żołędziem a napletkiem, co tworzy pewnego rodzaju „balonik”. U małych dzieci ten objaw może występować fizjologicznie.

Objawy stulejki u dorosłych

Symptomami stanu zapalnego prącia mogą być: swędzenie, nadwrażliwość lub ból. U niektórych osób ciasność napletka nie musi dawać żadnych objawów. W takim przypadku kłopoty mogą się pojawić dopiero podczas wzwodu lub próby uprawiania seksu.


W przypadku lekkiego zwężenia otworu napletka istnieje ryzyko wystąpienia zjawiska zwanego załupkiem. Oznacza to niemożność cofnięcia napletka na żołądź prącia. W przypadku znacznego zwężenia go może pojawić się trudność z wytryskiem. A jeśli otwór napletka jest mniejszy niż średnica cewki moczowej, może nawet dojść do problemu z oddawaniem moczu.

Jak się operuje stulejkę?

Plastyka stulejki to procedura mająca na celu poszerzenie napletka, aby umożliwić jego swobodne zsunięcie się z żołędzi. Inną często wykonywaną procedurą jest obrzezanie polegające na całkowitym jego usunięciu. W niektórych przypadkach można jednak przeprowadzić plastykę napletka. Ten zabieg jest wykonywany chirurgicznie lub za pomocą lasera, co pozwala zmniejszyć ryzyko krwawienia dzięki termicznej koagulacji tkanek. Po wykonaniu zabiegu zaleca się kilka dni rekonwalescencji i wstrzemięźliwość seksualną przez 4 tygodnie.

W jakim wieku najlepiej operować stulejkę?

Operacje stulejki są najczęściej wykonywane u chłopców powyżej 5. roku życia. Zazwyczaj przeprowadza się je w znieczuleniu ogólnym w ramach tzw. chirurgii jednego dnia, co oznacza, że zazwyczaj maluch nie musi zostawać w szpitalu na noc.

Wskazania do usunięcia stulejki

Stulejka nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla życia ani zdrowia, jednak to schorzenie czasami znacząco utrudnia lub nawet uniemożliwia życie seksualne. Ponadto może stanowić przeszkodę w utrzymaniu odpowiedniej higieny, co prowadzi do infekcji. W przypadku zaawansowanych stanów zapalnych pod napletkiem stulejka powoduje też trudności podczas oddawania moczu.

Plastyka napletka lub obrzezanie są zalecane w następujących przypadkach:

  • obecność krótkiego wędzidełka;
  • stulejka z bliznami i zrostami;
  • całkowite zarośnięcie napletka;
  • stulejka, która powoduje nawracające stany zapalne prącia bądź powtarzające się infekcje dróg moczowych z powodu trudności w oddawaniu moczu.

Przeciwwskazania do leczenia stulejki

Chirurgiczne lub laserowe leczenie stulejki to ingerencja w ciało, która może wiązać się z konkretnymi powikłaniami, a w skrajnych przypadkach nawet z poważnym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia. Schorzenia będące przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu to:

  • problemy z krzepnięciem krwi;
  • ciężkie schorzenia nerek i wątroby;
  • nowotwory;
  • aktywna infekcja;
  • nieuregulowana cukrzyca;
  • ogólny zły stan zdrowia pacjenta.

Przygotowanie do zabiegu

Po ocenie pacjenta i zakwalifikowaniu do zabiegu specjalista poinformuje go o konieczności właściwego przygotowania się do procedury. Ważne, aby był w pełni zdrowy – to warunek konieczny dla szybkiej i pełnej rekonwalescencji.

Jak przebiega leczenie stulejki?

Zabieg plastyki napletka trwa zazwyczaj około godziny i jest przeprowadzany przy użyciu znieczulenia miejscowego. Jeśli istnieje możliwość zachowania napletka, chirurg wykonuje jego plastykę poprzez rozszerzenie mu ujścia za pomocą podłużnych nacięć w jednym lub kilku miejscach wzdłuż osi prącia. Po odpowiednim dostosowaniu skóra zostaje zszyta.

Plastykę napletka można przeprowadzić za pomocą różnych narzędzi, takich jak skalpel, nóż elektryczny lub laser. Wybór odpowiedniej metody zależy od wskazań medycznych. 

Zalecenia po chirurgicznym zabiegu leczenia stulejki

Wskazówki pooperacyjne po plastyce napletka są ważne, a ryzyko powikłań, takich jak krwotok czy infekcja, jest niskie. Okres rekonwalescencji po zabiegu zazwyczaj trwa do 4 tygodni.


Obrzęk i zaczerwienienie prącia to naturalny proces. Ból może występować przez kilka dni, ale zazwyczaj jest umiarkowany. Ważne jest regularne przemywanie rany zalecanymi przez lekarza środkami, np. Octeniseptem, podczas całego procesu gojenia.


Po operacji zalecane jest wstrzymanie się od kontaktów seksualnych przez miesiąc, czyli przez cały okres gojenia. Współżycie w czasie zabliźniania się rany może powodować dyskomfort i ból. Jeśli wystąpią niepokojące objawy lub pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem.


Należy również zaznaczyć, że czas rekonwalescencji może być różny dla każdej osoby, dlatego powinno się regularnie uczestniczyć w planowanych wizytach kontrolnych. Ostateczne rezultaty zabiegu staną się widoczne po miesiącu, gdy rana całkowicie się zagoi.

Lekarze wykonujący usługę

Lekarze wykonujący usługę

LUX MED Szpital Puławska ul. Puławska 455, Warszawa

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Szpitale

Zarezerwuj wizytę

Artykuły i poradniki na temat chirurgii

Lifting brwi.jpg
ChirurgiaUroda i sport

Lifting brwi – co to jest? Efekty zabiegu podniesienia brwi

Lifting brwi to zabieg trwałego podniesienia brwi. Przywraca twarzy pogodny wygląd, niweluje wrażenie zmęczonych oczu, sprawia, że stają się one bardziej „otwarte”. Lifting brwi może być przeprowadzony jako osobna procedura lub w połączeniu z innymi zabiegami w celu uzyskania jeszcze lepszych efektów.

Tłuszczaki.jpg
DermatologiaZdrowie na co dzieńChirurgia

Co to są tłuszczaki? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia tłuszczaków

Tłuszczaki zbudowane są z komórek tłuszczowych, otoczonych torebką zbudowaną z tkanki łącznej (łączącej inne tkanki). Rosną zazwyczaj bezobjawowo i bezboleśnie. Rzadkie są przypadki ich zezłośliwienia. Duże zmiany, które mogą utrudniać ruch, są usuwane. Najczęstszą metodą jest zabieg chirurgiczny.

Plastyka powłok brzusznych.jpg
ChirurgiaUroda i sport

Plastyka powłok brzusznych – zbiór informacji o zabiegu abdominoplastyki

Plastyka powłok brzusznych to operacyjne usunięcie nadmiaru zwiotczałej skóry, czyli tzw. fałdu skórno-tłuszczowego, który zlokalizowany jest w środkowej i dolnej części brzucha. Z zabiegu korzystają przede wszystkim osoby ze zwiotczeniem skóry po ciąży lub w wyniku znacznej utraty masy ciała.