skora.jpg
DermatologiaPorady w razie choroby

Sucha skóra

Sucha skóra może występować u osób zdrowych oraz w przebiegu rozmaitych chorób skóry. Pojawia się też na skutek starzenia się skóry.

baza zdjec LX (24).jpg
Porady w razie chorobyZdrowie na co dzień

Postępowanie w przypadku przeziębienia

Przeziębienie to jedna z bardziej powszechnych chorób zakaźnych. Z reguły jej objawy utrzymują się przez 7 dni i ustępują samoistnie, choć mogą trwać dłużej. Aby pomóc sobie podczas choroby i złagodzić intensywność dolegliwości, możesz skorzystać z wielu rozwiązań samodzielnie, w warunkach domowych. Sprawdź, jak poradzić sobie z objawami przeziębienia.

baza zdjec LX (148).JPG
Porady w razie chorobyLaryngologiaZdrowie na co dzień

Samoopieka – postępowanie przy zapaleniu zatok

Ostre zapalenie zatok przynosowych to stosunkowo częsta choroba, którą w zdecydowanej większości wywołują wirusy. Jedynie około 10% zapaleń zatok ma etiologię bakteryjną, która wymaga konsultacji z lekarzem.

Infekcja górnych dróg oddechowych u dzieci
Porady w razie chorobyLaryngologiaPediatria

Ból ucha

Ból ucha u dziecka jest częstą dolegliwością - może się pojawić zarówno u niemowląt, jak i u starszych dzieci. Zwykle występuje nagle i jest stosunkowo silny. Dolegliwości najczęściej pojawiają się w sezonie jesienno-zimowym, gdyż wówczas występuje szczyt zachorowań na infekcje górnych dróg oddechowych.

bol-brzucha-samoopieka -luxmed.jpg
Pierwsze objawyPorady w razie choroby

Samoopieka – postępowanie w infekcji przewodu pokarmowego

Biegunka najczęściej ma charakter wodnisty i pojawia się wielokrotnie w ciągu doby. Pamiętaj o izolacji i higienie osobistej, by nie narazić osób bliskich na zakażenie.

Brodawki (kurzajki) – czym są i skąd się biorą?
DermatologiaPorady w razie choroby

Brodawki (kurzajki) – czym są i skąd się biorą?

Brodawka, potocznie zwana kurzajką, to choroba wirusowa skóry i błony śluzowej, wywołana przez wirusa brodawczaka ludzkiego HPV (ang. Human Papilloma Virus). Występuje głównie u młodych ludzi i dzieci, ale może się także pojawić u osób dorosłych, w tym u seniorów powyżej 60 roku życia. Brodawkami można zarazić się poprzez kontakt z osobą chorą bądź styczność z materiałem zakaźnym wirusa.

Trądzik – czym jest i skąd się bierze?
DermatologiaPorady w razie choroby

Trądzik – czym jest i skąd się bierze?

Trądzik pospolity (acne vulgaris) to najczęściej występująca choroba skóry. Charakteryzuje ją występowanie zaskórników otwartych i zamkniętych, grudek, krost, guzków, oraz torbieli ropnych z reguły umiejscowionych w okolicach twarzy i pleców. Zmiany trądzikowe mogą się jednak pojawić również w okolicy dekoltu, ramion i pośladków. Na trądzik choruje 80% osób w okresie dojrzewania oraz około 8% dorosłych. Zmiany trądzikowe mogą występować nawet u noworodka i utrzymywać się do 2-3 roku życia.

Infekcja górnych dróg oddechowych u dzieci
PediatriaPorady w razie choroby

Infekcja górnych dróg oddechowych u dzieci – wszystko, co musisz wiedzieć

U dzieci, które chodzą do żłobka i przedszkola lub mają starsze rodzeństwo w wieku przedszkolnym, rozpoznaje się średnio 8-10 infekcji dróg oddechowych w ciągu roku. Oznacza to możliwość wystąpienia infekcji praktycznie w każdym miesiącu roku oprócz wakacji, kiedy infekcje są rzadsze. Większość infekcji ma łagodny, samoograniczający przebieg.

Gorączka i stan podgorączkowy u dzieci
PediatriaPierwsze objawyPorady w razie choroby

Gorączka i stan podgorączkowy u dzieci – wszystko, co musisz wiedzieć

Jeżeli przy temperaturze niższej niż 38,0 stopnia dziecko jest marudne, apatyczne, odmawia jedzenia i picia lub temperatura przekracza 38,0 stopnia należy podać lek przeciwgorączkowy. U gorączkującego dziecka bez towarzyszących innych objawów należy wykonać badanie ogólne moczu, ponieważ gorączka może być jedynym objawem towarzyszącym infekcji układu moczowego.

Biegunka i wymioty u dzieci i niemowląt
PediatriaPierwsze objawyPorady w razie choroby

Biegunka i wymioty u dzieci i niemowląt

Najczęstszą przyczyną wymiotów u dzieci i niemowląt jest infekcja wirusowa. Objawy są nieprzyjemne dla dziecka, ale zwykle samoistnie ustępują po kilku dniach. Ostrą biegunkę rozpoznajemy natomiast, gdy dziecko oddaje znacznie większą niż zwykle liczbę stolców dziennie, zazwyczaj więcej niż 3 w ciągu 24 godzin, a charakter stolców zmienia się na wodniste, półpłynne, czasem z zawartością śluzu.

Noworodki i niemowlęta – najczęstsze pytania rodziców
DermatologiaPediatriaPorady w razie choroby

Najczęstsze pytania rodziców noworodków i niemowląt

Rodzice noworodków i małych niemowląt mają wiele pytań związanych z opieką i pielęgnacją swojego dziecka. Nie są pewni, czy postępują prawidłowo i czy objawy, które obserwują u dziecka, takie jak kolka i ulewanie są normą, czy raczej powinny budzić niepokój.

choroba-wiencowa.jpg
GastrologiaZdrowie na co dzieńPorady w razie choroby

Choroba refluksowa przełyku (GERD) - objawy, leczenie i powikłania

Choroba refluksowa przełyku, zwana także GERD, jest schorzeniem powodowanym przez zarzucanie kwaśnej treści pokarmowej z żołądka do przełyku, co powoduje jego podrażnienie.