W placówce
null

Jeśli cierpisz z powodu uporczywych bólów np. kręgosłupa lub stawów, a klasyczne środki przeciwbólowe ci nie pomagają, wypróbuj terapię falą uderzeniową. Zobacz, na czym polega taki zabieg i jak się do niego przygotować.

Szczegóły

Jak działa fala uderzeniowa?

Przewlekły ból pleców, stawów, barku lub łokieć tenisisty potrafią skutecznie uprzykrzyć życie. Zdarza się, że standardowe leki przeciwbólowe i domowe metody nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. To nie oznacza jednak, że jesteśmy skazani na życie w bólu. Z pomocą przychodzi terapia falami uderzeniowymi.

Fala uderzeniowa to bezinwazyjny zabieg, który wykorzystuje falę akustyczną w leczeniu przewlekłego bólu. Działa także przeciwzapalnie, odprężająco i pobudza krążenie krwi. Dodatkowo przyśpiesza regenerację tkanek i syntezę kolagenu. Fala uderzeniowa polega na wywoływaniu wahań ciśnienia, które rozprasza się w przestrzeni. Zabieg przeprowadza się specjalnym urządzeniem, które emituje fale o pożądanej częstotliwości.

Fale uderzeniowe mogą różnić się pod względem właściwości. W fizykoterapii używa się fali ESWT (Extracorporeal Shock Wave Therapy), która jest generowana poza organizmem. Można ją podzielić na falę uderzeniową radialną rozproszoną oraz zogniskowaną skupioną. Fala skupiona osiąga wyższe ciśnienie, przez co intensywniej działa na tkanki. Dociera dokładnie w miejsce bólu i nie rozprasza się na boki. Powoduje także mniej bólu.

Fala uderzeniowa – na co pomaga?

Fala uderzeniowa ma potwierdzone medycznie działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i odprężające. Pomaga także odzyskać formę po złamaniach, zwiększa wytrzymałość kości, likwiduje niektóre stany zwyrodnieniowe takie jak zwapnienia. Zabieg doskonale sprawdzi się przy ostrogach piętowych i łokciu tenisisty. To jednak nie wszystkie zalety. Fala uderzeniowa stymuluje produkcję kolagenu i procesy naprawcze, dzięki czemu z powodzeniem może być stosowana w redukcji blizn i zmian skórnych. Dodatkowym efektem towarzyszącym jest odprężenie i rozluźnienie. Terapię falą uderzeniową stosuje się z zazwyczaj w przypadku:

  • bólów i przeciążeń narządu ruchu;
  • bólu pięty i ostróg piętowych;
  • bólu biodra;
  • haluksów;
  • zapalenia ścięgien;
  • łokcia tenisisty i golfisty;
  • utrudnienia zrostu kostnego.

Zaletą tej metody jest to, że pozwala się pozbyć bólu nie tylko szybko, lecz także na długo. Efekt może utrzymywać się nawet kilka lat.

Fala uderzeniowa – przeciwwskazania

Terapia falami uderzeniowymi, choć jest skuteczna i nieinwazyjna, nie może być stosowana u każdego. Do przeciwwskazań należy:

  • ciąża;
  • nowotwory;
  • choroby zakaźne;
  • niezakończony proces wzrostu u dzieci;
  • zaburzenie krzepliwości;
  • rozrusznik serca.

Ostrożność należy zachować także po przebytym zawale i świeżych urazach.

Czasami fala uderzeniowa może wywoływać skutki uboczne, takie jak obrzęk, zaczerwienienie, krwiak lub nasilenie objawów bólowych. Dolegliwości te powinny jednak ustąpić w ciągu najbliższych dni.

Jak przebiega terapia falą uderzeniową?

Terapię z wykorzystaniem fali uderzeniowej poprzedza konsultacja fizjoterapeutyczna i dokładny wywiad. Fizjoterapeuta przeanalizuje twoje wyniki badań, ogólny stan zdrowia oraz określi, czy nie ma przeciwwskazań do zabiegu. Następnie ustawi parametry urządzenia tak, aby uzyskać oczekiwany efekt.

Zabieg odbywa się na siedząco lub leżąco – w zależności od okolicy, na której będzie przeprowadzany. Fizjoterapeuta nakłada na głowicę specjalny żel, po czym przykłada ją do bolącego miejsca. Będziesz czuć impulsowe uderzenia, które mogą być bolesne. Zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut. Aby uzyskać oczekiwany efekt, należy wykonać minimum 3 zabiegi w ok. tygodniowych odstępach czasu. Liczbę zabiegów określa się indywidualnie. Terapię powinno się stosować aż do osiągnięcia oczekiwanego rezultatu.

Do samego zabiegu nie musisz się specjalnie przygotowywać. Pamiętaj tylko o wygodnym stroju, który nie krępuje ruchów i można go łatwo zdjąć. Po wszystkim możesz wrócić do codziennych obowiązków. Pamiętaj tylko, żeby przez najbliższą dobę unikać wysiłku fizycznego.

Nie zapominaj, że na skuteczność zabiegu ma wpływ także tryb życia. Pamiętaj o zdrowej i zbilansowanej diecie oraz aktywności fizycznej (dopasowanej do twoich dolegliwości). Terapia falami uderzeniowymi może być uzupełniona o inne rodzaje rehabilitacji i fizjoterapii.

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Placówki

Podobne usługi:

algonix.png
Terapia Algonix
pahciwna.jpg
Terapia blizny

od 80 zł

fizjoterapeuta-fizjoterapia.jpg
Fizjoterapeuta
Cena od70 zł

Cena uzależniona jest od placówki, w której chcesz zrealizować usługę

Usługa płatna

Usługa dostępna w ramach abonamentów lub ubezpieczeń: bezpłatnie, z rabatem lub dopłatą

Zarezerwuj wizytę

Artykuły i poradniki na temat neurologii

Jak powinna wyglądać pierwsza pomoc w przypadku padaczki?
NeurologiaZdrowie na co dzień

Jak powinna wyglądać pierwsza pomoc w przypadku padaczki?

Padaczka to choroba neurologiczna, na którą cierpi ok. 400000 osób w Polsce. Ta przewlekła dolegliwość układu nerwowego charakteryzuje się występowaniem napadów wywołanych nagłymi i nieprawidłowymi wyładowaniami elektrycznymi w mózgu. Atak padaczkowy często budzi przerażenie, jednak pierwsza pomoc może uchronić osobę chorą przed poważnymi powikłaniami. Sprawdź, co robić, gdy ktoś w najbliższym otoczeniu dostanie ataku padaczki i czego bezwzględnie unikać.

Gruczolak przysadki.jpeg
EndokrynologiaOnkologiaNeurologia

Jakie są zaburzenia psychiczne i fizyczne w przypadku gruczolaka przysadki mózgowej? Diagnostyka i leczenie

Przysadka mózgowa to niewielki gruczoł położony u podstawy czaszki, który odgrywa kluczową rolę w regulacji wielu ważnych funkcji organizmu. W miejscu tym dochodzi czasem do rozwoju guzów – gruczolaków przysadki mózgowej. Choć są one zazwyczaj łagodne, mogą powodować rozmaite zaburzenia  fizyczne i psychiczne, a w niektórych przypadkach stanowić realne zagrożenie dla zdrowia osoby chorej. Sprawdź, jakie objawy fizyczne i psychiczne wskazują na gruczolaka oraz na czym polega diagnostyka i leczenie tej przypadłości.

Czym jest oponiak? Jak się objawia i jak go leczyć?
OnkologiaNeurologia

Czym jest oponiak? Jak się objawia i jak go leczyć?

Oponiak to nowotwór wewnątrzczaszkowy, który stanowi niemal 38% wszystkich guzów ośrodkowego układu nerwowego u dorosłych. Jest zmianą, która często rozwija się powoli i może przez długi czas nie dawać żadnych objawów. Z czasem daje o sobie znać poprzez narastające bóle głowy, napady padaczkowe i inne niepokojące symptomy związane z układem nerwowym. Sprawdź, jak zdiagnozować tę dolegliwość i na czym polega jej leczenie.