W placówce
null

Jednym z największych atutów rezonansu magnetycznego jest fakt, iż jest on badaniem nieinwazyjnym, pozwalającym uzyskać bardzo dokładny, wyraźny i szczegółowy obraz wnętrza obiektów – a w przypadku diagnostyki medycznej: wnętrza ludzkiego ciała.

Szczegóły

Rezonans magnetyczny wykorzystuje się w diagnostyce układu nerwowego, kręgosłupa, stawów, miednicy mniejszej, sutków i prostaty, a także w nieco mniejszym stopniu w diagnostyce serca oraz naczyniowej. Jako technika służąca rozpoznaniu, sprawdzi się on wszędzie tam, gdzie niewystarczająca okaże się tradycyjna metoda radiologiczna (badania RTG lub TK) i jest konieczność diagnostyki uzupełniającej. Wykonywane w wielu placówkach LUX MED badanie służy najczęściej diagnostyce neurologicznej, onkologicznej, neurochirurgicznej i ortopedycznej oraz wykryciu stanów zapalnych tkanek miękkich i układu mięśniowo-szkieletowego.


W technologii  rezonansu magnetycznego (MR) wykorzystujemy obecność silnego pola magnetycznego, w którym umieszczamy badany obiekt (np. pacjenta), a następnie wzbudzamy sygnałem radiowym cząsteczki wody i atomy wodoru w ciele pacjenta i analizujemy tzw.  magnetyzację tkanek. Technologia MR umożliwia niezwykle dokładne odwzorowanie struktury tkankowej badanego narządu lub tkanki pacjenta. Wytwarzane pole powstaje wskutek oddziaływania różnego typu magnesów. Różnią się one między sobą zarówno natężeniem wytwarzanego pola, jak również konstrukcją.


Dużym atutem przeprowadzanego badania, prócz jego wysokiej skuteczności oraz możliwości uzyskania bardzo wyrazistego obrazu, jest  wysoki stopień bezpieczeństwa pacjentów. Poddani takiej formie diagnostyki nie zostają narażeni na oddziaływanie promieniowania jonizującego. Dlatego również - w sytuacji kiedy są wskazania kliniczne - kobiety ciężarne mogą korzystać z rezonansu magnetycznego. Ze względu na tak wysoki współczynnik nieszkodliwości oraz praktyczny brak przeciwwskazań – rezonans magnetyczny stosowany jest w szeroko rozumianej diagnostyce oraz jako jedna z podstawowych technik obrazowania. Należy jednak zwrócić uwagę, że w szczególnych okolicznościach badanie takie nie może być u pacjenta wykonane (np. gdy ma wszczepiony stymulator lub stent serca).

Szczegółowe informacje na temat badania rezonansem magnetycznym znajdziesz na stronie LUX MED Diagnostyka - dowiedz się więcej.

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Dokumenty do pobrania

Dokumenty do pobrania



Podobne usługi:

Artykuły i poradniki na temat badań diagnostycznych i profilaktycznych

Ból głowy w skroniach.jpeg
Diagnostyka

Ból głowy w skroniach – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Ból głowy to częsta dolegliwość. Miewa różny charakter i umiejscowienie. Jedną z częstszych lokalizacji bólu głowy są skronie. Sprawdź, czym może być spowodowany ból głowy w tym miejscu.

Ból pod prawym żebrem.jpeg
Diagnostyka

Ból pod prawym żebrem – co może oznaczać? Jakie badania wykonać?

Ból pod prawym żebrem jest nieprzyjemnym objawem, który może wskazywać na różne schorzenia i problemy zdrowotne. Dowiedz się z naszego artykułu, jakie mogą być przyczyny bólu pod prawym żebrem oraz jakie badania można wykonać w celu postawienia diagnozy.

Choroba Parkinsona.jpeg
Diagnostyka

Choroba Parkinsona – przyczyny, objawy, dziedziczenie i zalecane badania

Choroba Parkinsona to przewlekła choroba układu neurologicznego, w której dochodzi do niszczenia budujących go komórek. Sprawdź, jakie są przyczyny jej powstania. Zobacz też, jak wygląda przebieg oraz leczenie tej choroby neurodegeneracyjnej.