W placówce
Fizjoterapeuta

Elektrostymulacja to zabieg wykonywany przez fizjoterapeutów, polegający na oddziaływaniu prądem elektrycznym na układ mięśniowy i nerwowy w celu wywołania w nich kontrolowanej reakcji takiej jak relaksacja lub pobudzenie. Elektrostymulacja zapobiega zanikom mięśni u pacjentów unieruchomionych, przyspiesza procesy regeneracyjne, łagodzi ból oraz stany zapalne. Dzięki tym korzyściom jest szeroko wykorzystywana w rehabilitacji i zapewnia odbudowę siły, elastyczności i zdolności do skurczu mięśni, które zostały uszkodzone w przebiegu różnorodnych chorób i urazów np. złamań, zwichnięć. Elektrostymulacja jest też zalecana w porażeniach lub niedowładach kończyn. Wskazania i przeciwwskazania (m.in. rozrusznik serca, ciąża) do tego zabiegu ocenia lekarz na podstawie wywiadu i badań pacjenta. Dokładny obszar przyłożenia elektrod i przebieg zabiegu planuje fizjoterapeuta przeprowadzający elektrostymulację.

Szczegóły

Elektrostymulacja jest bezpiecznym i nieinwazyjnym zabiegiem. Stymulacja nerwów i mięśni zazwyczaj nie jest bolesna, może jednak powodować niewielki dyskomfort w postaci mrowienia i skurczów. Istotą zabiegu jest oddziaływanie określonej dawki prądu przez elektrody odpowiedniej wielkości przyłożone w konkretny sposób do ciała. Wyróżnia się dwa rodzaje zabiegu, w tym elektrostymulację elektrodą czynną. Polega ona na stymulacji nerwu lub mięśnia w miejscu zwanym punktem motorycznym. W przypadku nerwów stanowią one miejsca na skórze, gdzie gałąź nerwu znajduje się najbliżej powierzchni, z kolei w przypadku mięśni to obszar, gdzie nerw wnika do mięśnia. Zabieg tego typu wymaga od fizjoterapeuty znajomości mapy takich punktów na ciele. W przebiegu elektrostymulacji dwubiegunowej, czyli drugiego rodzaju zabiegu, układa się dwie elektrody tej samej wielkości w pobliżu przyczepów mięśnia. Są to miejsca, w których mięsień przechodzi w ścięgno i przyczepia się do kości.

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Podobne usługi:

Kinesiotaping_small.jpg
Kinesiotaping
kinezyterapia.jpg
Kinezyterapia

Zarezerwuj wizytę

Najnowsze artykuły i poradniki

Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie
Zdrowie na co dzieńLaryngologia

Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie

Krtań – istotna część układu oddechowego człowieka – odgrywa ważną rolę w procesie mowy i ochrony dolnych dróg oddechowych. Niestety, ten delikatny narząd może zostać dotknięty stanem zapalnym, określanym jako zapalenie krtani. Ta dolegliwość – choć często postrzegana jako niegroźna – może prowadzić do poważnych komplikacji, zwłaszcza u dzieci, jeśli nie zostanie właściwie zdiagnozowana i skutecznie leczona. Sprawdź, jakie są przyczyny, najważniejsze objawy i jak wygląda leczenie tej dolegliwości.

Zapalenie mieszków włosowych – przyczyny, objawy, leczenie
DermatologiaZdrowie na co dzień

Zapalenie mieszków włosowych – przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie mieszków włosowych to częsta dolegliwość dermatologiczna, która dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. W przebiegu tego schorzenia na skórze pojawiają się czerwone grudki, a towarzyszy im świąd i pieczenie. Choć w wielu przypadkach ma ono łagodny przebieg, niekiedy może prowadzić do groźniejszych powikłań, takich jak bolesne zmiany ropne. Sprawdź, jakie są przyczyny zapalenia mieszków włosowych i poznaj skuteczne metody jego leczenia oraz profilaktyki!

Ból gardła przy przełykaniu – o czym świadczy? Jakie badania zrobić?
Pierwsze objawyZdrowie na co dzieńLaryngologia

Ból gardła przy przełykaniu – o czym świadczy? Jakie badania zrobić?

Dolegliwość określana jako ból przy przełykaniu (odynofagia) to problem, który może mieć swoje źródło w stanach zapalnych, infekcjach, chorobach przełyku, a nawet nowotworach. Właściwa diagnoza oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia są kluczowe dla zdrowia i poprawy komfortu codziennego życia. Sprawdź, jakie badania zrobić, do jakiego lekarza się udać i jak leczyć ból gardła przy przełykaniu.