W placówce
null

Implanty zębowe stanowią nowoczesne rozwiązanie umożliwiające odtworzenie utraconego uzębienia. To śruby wykonane zazwyczaj z tytanu, naśladujące korzeń zęba, wszczepiane w kość, na których umieszcza się koronę zębową lub inne uzupełnienie protetyczne (np. most). Leczenie implantologiczne przywraca funkcjonalność zgryzu. Dowiedz się, kiedy warto się na nie zdecydować.

Szczegóły

Czym jest implantologia?

Implantologia zajmuje się wszczepianiem implantów stomatologicznych do kości szczęki lub żuchwy, w celu uzupełnienia brakujących zębów. Implanty wykonane są z biokompatybilnych materiałów, przede wszystkim z tytanu, i nie powodują reakcji alergicznych ani nie ulegają korozji. Po wszczepieniu stają się integralną częścią kości, umożliwiając mocne i trwałe mocowanie korony, mostu lub protezy.

Kiedy warto rozważyć implanty zębowe?

Implanty są stosowane w przypadku utraty jednego, kilku zębów a nawet wszystkich zębów. Mogą być alternatywą dla mostów czy protez, szczególnie jeśli chcesz zachować naturalny wygląd i funkcję zębów.

Zalety implantów

Implanty chronią pozostałe zęby przed nadmiernym przeciążeniem, rozchwianiem się lub przesuwaniem. W sytuacji, gdy leczenie zęba jest długotrwałe, kosztowne, a prognozy na jego zachowanie są niskie, implant stanowi lepsze rozwiązanie. Implanty znacząco wpływają na jakość życia, przywracając uśmiech, pewność siebie oraz ułatwiając jedzenie i mówienie.

Dowiedz się, czym zajmuje się chirurg szczękowo-twarzowy.       

Przeciwwskazania

Zabiegu wszczepienia implantów zębowych nie wykonuje się u kobiet w ciąży, dzieci przed zakończeniem fazy wzrostu oraz osób z niektórymi chorobami, takimi jak osteoporoza, nowotwory w trakcie chemio- czy radioterapii, nieuregulowana cukrzyca, zaburzenia odporności (np. w przebiegu AIDS) czy problemy z krzepliwością krwi.

Przed zabiegiem konieczna jest ocena stanu zdrowia pacjenta, jakości i ilości tkanki kostnej, stanu pozostałych zębów i dziąseł. Zła kondycja dziąseł lub niewystarczająca ilość tkanki kostnej może wymagać leczenia przygotowawczego do wykonania zabiegu wszczepienia implantu.

Przygotowanie do zabiegu

Przygotowanie do implantacji obejmuje wizytę konsultacyjną, podczas której lekarz przeprowadza wywiad, badanie stomatologiczne oraz diagnostykę radiologiczną. Pacjent otrzymuje plan leczenia i kosztorys.

Kluczowa jest dokładna diagnostyka. W tym celu wykorzystuje się radiowizjografię, zdjęcia RTG lub tomografię komputerową. Pozwala to dokładnie ocenić ilość i jakość kości oraz ustalić najlepsze umiejscowienie implantu. W zależności od stanu zdrowia pacjenta i kondycji tkanki kostnej lekarz może zdecydować o konieczności dodatkowych zabiegów, takich jak augmentacja kostna, która polega na uzupełnieniu braków kostnych.

Przebieg zabiegu wszczepienia implantów zębowych

Zabieg wszczepienia implantu jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, co zapewnia komfort procedury. W niektórych przypadkach stosuje się również sedację lub znieczulenie ogólne. Chirurg – implantolog nacina dziąsło w miejscu, gdzie ma zostać umieszczony implant. Następnie odsłania kość, w której zostanie osadzona wszczep. Następnie wprowadza implant do przygotowanego otworu w kości. Po osadzeniu implantu, miejsce nacięcia jest zamykane i zabezpieczane.

Zalecenia pozabiegowe

Bezpośrednio po zabiegu pacjent zwykle odczuwa niewielki dyskomfort, ból i obrzęk. Jednak te objawy zwykle szybko ustępują.

Po zabiegu rozpoczyna się proces gojenia i integracji implantu z kością. To kluczowy etap, podczas którego implant tworzy stabilną podstawę dla przyszłej korony, mostu lub protezy. Ten proces może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Czego nie wolno robić, po zabiegu implantacji?

Po wszczepieniu implantu zaleca się unikanie wysiłku fizycznego i picia gorących napojów. Przez 3 dni po zabiegu należy spożywać zimne, półpłynne pokarmy, a przez kolejne 2 tygodnie lekkostrawne produkty. Wskazane jest stosowanie zimnych okładów na twarz i przyjmowanie przepisanych leków zgodnie z zaleceniami lekarza.

Po zabiegu powinno się unikać dotykania operowanej okolicy językiem lub palcami.

Ścisłe przestrzeganie zaleceń dotyczących pielęgnacji i higieny jamy ustnej po zabiegu jest niezbędne dla zapewnienia sukcesu leczenia oraz uniknięcia komplikacji.

Dowiedz się, czym zajmuje się implantoprotetyka.  

Ile czasu goi się dziąsło po implancie?

Proces wgajania się implantów zębowych (tj. integracja z kością) może trwać od 4–6 tygodni do nawet 3–6 miesięcy, w zależności od zastosowanej metody leczenia i kondycji zdrowotnej pacjenta.

Decyzja o kwalifikacji pacjenta do zabiegu wszczepienia implantów zębowych wymaga indywidualnej oceny przez doświadczonego stomatologa zajmującego się implantologią/chirurga-implantologa.

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Placówki

Podobne usługi:

implantologia.jpg
Implantoprotetyka
leczenie_chorob_przyzebia.jpg
Periodontologia
profilaktyka_i_higiena.jpg
Higienizacja zębów

Artykuły i poradniki na temat stomatologii

baza zdjec LX (35).jpg
Stomatologia

Paradontoza – objawy i przyczyny powstania. Jak walczyć z chorobami przyzębia?

Choroby przyzęba zwane są peridontopatiami. To schorzenia, która nieleczone wiążą się z ryzykiem utraty zęba lub zębów. Sprawdź, co prowadzi do jej powstania i jakie objawy jej towarzyszą.

baza zdjec LX (393).JPG
Stomatologia

Czym jest stan zapalny miazgi zęba? Objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Stan zapalny miazgi zęba może mieć różne przyczyny. Najczęściej jednak jest konsekwencją próchnicy. Zazwyczaj towarzyszy mu wiele nieprzyjemnych objawów. Niepodjęcie leczenia może doprowadzić do konieczności usunięcia chorego zęba. Jeśli więc podejrzewasz stan zapalny miazgi zęba, nie zwlekaj i udaj się do stomatologa. Dowiedz się, jakie są objawy stanu zapalnego i jak sobie z nim poradzić.

Leczenie zębów mlecznych.jpeg
Stomatologia

Dlaczego warto leczyć zęby mleczne? Konsekwencje zaniedbań

Po co leczyć zęby, skoro i tak wypadną, prawda? To jest pytanie, które często zadają rodzice. Oczywiście, że zęby wypadną. Ale trzeba pamiętać, że pod mlecznymi zębami rozwijają się zawiązki stałych zębów. Dlatego każdy proces zapalny w mlecznym zębie negatywnie wpływa na zęby stałe. Sprawdź, dlaczego należy leczyć zęby mleczne, jak o nie dbać, kiedy udać się z dzieckiem na pierwszą wizytę do stomatologa.