W placówce
null
Nowy test na endometriozę

Endometrioza to choroba, która dotyka ponad 170 mln kobiet na całym świecie, w tym  10% jest w wieku rozrodczym. Wymienia się ją jako jedną z najczęstszych przyczyn niepłodności. Jeszcze do niedawna jedynymi metodami diagnostycznymi w jej przypadku były: USG transwaginalne, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa oraz najbardziej inwazyjne rozwiązanie, czyli laparoskopia. Badanie EndoRNA to innowacyjny test, dzięki któremu można szybciej postawić diagnozę i rozpocząć leczenie. Sprawdź, kiedy warto zapisać się na to badanie.

Szczegóły

Czym jest badanie EndoRNA?

Badanie EndoRNA to przełom w diagnostyce endometriozy, który jest efektem pracy naukowców z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM). Mimo że choroba ta zbiera naprawdę duże żniwo wśród kobiet w wieku rozrodczym, jeszcze do niedawna możliwości jej diagnozowania były ograniczone. Lekarze mieli do dyspozycji takie narzędzia jak badania laboratoryjne, USG transwaginalne, USG jamy brzusznej, tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny, ale żadne z nich nie dawało wystarczających przesłanek, aby potwierdzić obecność komórek błony śluzowej macicy (endometrium) poza typowym miejscem ich występowania. Ich obecność w jajowodach, jajnikach, otrzewnej, a nawet w jelitach można było z całą pewnością potwierdzić tylko na drodze laparoskopii, czyli zabiegu chirurgicznego, podczas którego dochodzi do nacięcia powłok jamy brzusznej.

Jak można zdiagnozować endometriozę? Test EndoRNA to znacznie szybsza i dużo mniej skomplikowana procedura, która polega na pobraniu fragmentu błony śluzowej podczas badania ginekologicznego. Na tej podstawie można dokonać ilościowego oznaczenia poziomu genu FUT4. Statystyki wskazują, że jego ekspresja w endometrium u Pacjentek z endometriozą jest większa niż u kobiet, które nie mają tego problemu. Szacuje się, że skuteczność badania wynosi ponad 90%. Ten czuły test sprawdza się zarówno jako metoda diagnostyczna, jak i pomoc w monitorowaniu postępów leczenia.

Sprawdź też, czym jest cytologia płynna – jak przebiega badanie i w jaki sposób się do niego przygotować.

Kiedy zrobić badanie endometriozy?

Diagnozowanie endometriozy zalecane jest w przypadku niepokojących objawów, które mogą wskazywać na tę chorobę. Dzieje się to przeważnie w sytuacji, gdy kobieta zgłasza się do ginekologa z problemem bolesnych miesiączek lub chce znaleźć powód, dlaczego nie może zajść w ciążę. Do symptomów tej choroby należą przede wszystkim:

  • obfite krwawienia menstruacyjne i nieregularne cykle;
  • częsty ból w okolicy miednicy mniejszej;
  • ból przy oddawaniu moczu, który występuje bez innych objawów charakterystycznych dla zapalenia układu moczowego;
  • dolegliwości ze strony układu pokarmowego, np. ból w okolicy jelit czy wzdęcia, które nie są bezpośrednio związane z błędami dietetycznymi;
  • częste wahania nastroju;
  • chroniczne zmęczenie i poczucie osłabienia;
  • niemożność zajścia w ciążę, pomimo monitorowania cyklu i regularnych starań.

Wraz z tymi objawami mogą pojawić się mniej charakterystyczne oznaki, takie jak np. duszności, ból nóg, ramion i dolnej części pleców. Jeśli idą w parze z typowymi sygnałami świadczącymi o obecności endometriozy, również stanowią wskazanie do wykonania badania EndoRNA.

Przebieg badania EndoRNA

Badanie EndoRNA przebiega w podobnych warunkach jak cytologia. Cała procedura odbywa się w ramach jednej wizyty, podczas której podczas biopsji endometrium pobrany zostaje materiał z wnętrza macicy, a dokładniej mówiąc – fragment błony śluzowej. Pacjentka siada na fotelu, a do pochwy wkłada się wziernik, przez który następnie zostaje wprowadzona specjalna „szczoteczka” służąca do pobrania potrzebnego materiału. Badanie jest mało inwazyjne i – jeśli pacjentka dobrze znosi wizyty u ginekologa – niemal całkowicie bezbolesne.

Próbka wysyłana jest do laboratorium, w którym wykonuje się test podobny do tych, które służą m.in. do wykrywania zakażenia koronawirusem. Zwiększona ekspresja genu FUT4 może być widoczna już po 48 godzinach, a wynik pojawia się zazwyczaj w ciągu 7–15 dni. Przed opracowaniem tej innowacyjnej metody diagnostycznej na właściwą diagnozę trzeba było czekać wiele tygodni.

Jak przygotować się do badania EndoRNA?

Wiele osób zastanawia się, kiedy wykonać badania na endometriozę i czy wymagają one specjalnych przygotowań. Ponieważ pod względem przebiegu EndoRNA nie różni się od rutynowego badania ginekologicznego, przygotowanie do wizyty może wyglądać podobnie. Ważne, aby pobranie fragmentu błony śluzowej miało miejsce w drugiej fazie cyklu, tj. w fazie lutealnej, która obejmuje czas między owulacją a pojawieniem się krwawienia miesiączkowego. Idealnym momentem na wykonanie badania EndoRNA będzie więc 14–27. dzień cyklu, przy założeniu, że trwa on 28 dni.

Jakie choroby wykrywa badanie EndoRNA?

Badanie EndoRNA służy do potwierdzenia endometriozy – kobiecego schorzenia, które polega na tym, że komórki błony śluzowej macicy (endometrium) powstają w innych miejscach, niż powinny: w otrzewnej, w jajnikach i jajowodach, w jelitach, a czasami także w pęcherzu. Podobnie jak komórki zlokalizowane w macicy, są one wrażliwe na działanie hormonów aktywnych podczas menstruacji. Skutkiem tego są krwawienia wewnętrzne oraz stany zapalne, które stanowią przyczynę dolegliwości bólowych charakterystycznych dla endometriozy.

na skutecznej profilaktyce? Chcesz kompleksowo zadbać o swoje zdrowie i uniknąć ryzyka rozwoju wielu chorób? Sięgnij po pakiet Czas dla zdrowia kobiet!

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Podobne usługi:

Najnowsze artykuły i poradniki

Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie
Zdrowie na co dzieńLaryngologia

Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie

Krtań – istotna część układu oddechowego człowieka – odgrywa ważną rolę w procesie mowy i ochrony dolnych dróg oddechowych. Niestety, ten delikatny narząd może zostać dotknięty stanem zapalnym, określanym jako zapalenie krtani. Ta dolegliwość – choć często postrzegana jako niegroźna – może prowadzić do poważnych komplikacji, zwłaszcza u dzieci, jeśli nie zostanie właściwie zdiagnozowana i skutecznie leczona. Sprawdź, jakie są przyczyny, najważniejsze objawy i jak wygląda leczenie tej dolegliwości.

Zapalenie mieszków włosowych – przyczyny, objawy, leczenie
DermatologiaZdrowie na co dzień

Zapalenie mieszków włosowych – przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie mieszków włosowych to częsta dolegliwość dermatologiczna, która dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. W przebiegu tego schorzenia na skórze pojawiają się czerwone grudki, a towarzyszy im świąd i pieczenie. Choć w wielu przypadkach ma ono łagodny przebieg, niekiedy może prowadzić do groźniejszych powikłań, takich jak bolesne zmiany ropne. Sprawdź, jakie są przyczyny zapalenia mieszków włosowych i poznaj skuteczne metody jego leczenia oraz profilaktyki!

Ból gardła przy przełykaniu – o czym świadczy? Jakie badania zrobić?
Pierwsze objawyZdrowie na co dzieńLaryngologia

Ból gardła przy przełykaniu – o czym świadczy? Jakie badania zrobić?

Dolegliwość określana jako ból przy przełykaniu (odynofagia) to problem, który może mieć swoje źródło w stanach zapalnych, infekcjach, chorobach przełyku, a nawet nowotworach. Właściwa diagnoza oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia są kluczowe dla zdrowia i poprawy komfortu codziennego życia. Sprawdź, jakie badania zrobić, do jakiego lekarza się udać i jak leczyć ból gardła przy przełykaniu.