Krzywa przegroda nosowa – objawy i leczenie
DiagnostykaPierwsze objawyLaryngologia

Krzywa przegroda nosowa – objawy i leczenie

Krzywa przegroda nosowa może być przyczyną różnych dolegliwości, takich jak zatkany nos, nawracające infekcje górnych dróg oddechowych czy trudności w oddychaniu. Jeśli podejrzewasz u siebie to schorzenie, warto skonsultować się z laryngologiem, który przeprowadzi badania i zaproponuje odpowiednie metody leczenia. Pamiętaj, że może ono znacznie poprawić jakość twojego życia i codziennego funkcjonowania.

0505-rak-krtani.jpg
DiagnostykaOnkologiaLaryngologiaPierwsze objawy

Rak krtani – objawy, rodzaje, rozwój choroby

Rak krtani jest jednym częstszych nowotworów złośliwych i najczęściej występującym nowotworem w obrębie głowy i szyi. Choroba zdecydowanie częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. Za jej rozwój odpowiadać może szereg czynników, w tym zwłaszcza dym tytoniowy.

0508-bol-ucha.jpg
DiagnostykaLaryngologia

Ból ucha – zaawansowane sposoby diagnostyki przy ostrym zapaleniu

Zapalenie ucha to częsta przypadłość, zwłaszcza wśród dzieci. Najczęściej rozwija się w uchu środkowym i ma ostry przebieg. Rozpoznanie zapalenia ucha poza badaniem podmiotowym i przedmiotowym wymaga przeprowadzenia dodatkowych badań. Sprawdź, jakich.

Mavit105904905-1.jpg
Szpital MavitLaryngologiaZdrowie na co dzień

Diagnostyka bezdechu sennego

W Szpitalu Specjalistycznym CM MAVIT w Katowicach zapewniamy kompleksową diagnostykę bezdechu sennego. Na początku ważne jest określenie, czy występuje bezdech oraz jaki jest jego stopień nasilenia. W CM MAVIT korzystamy z nowoczesnej aparatury, która na wielu etapach umożliwia stały monitoring snu pacjenta przez lekarza prowadzącego.

Lekarz zagląda do jamy ustnej pacjentki
LaryngologiaPierwsze objawyZdrowie na co dzień

Jakie są przyczyny suchości w gardle? Jak sobie z nią radzić?

Suchość w gardle to stosunkowo często występująca dolegliwość. Odpowiadać mogą za nią m.in. infekcje górnych dróg oddechowych, przeciążenie głosu, nadmierne wysuszenie śluzówek dróg oddechowych czy ekspozycja na działanie czynników drażniących. Dowiedz się więcej o przyczynach suchości w gardle.

Kobieta z grymasem bólu dotyka swojego czoła
LaryngologiaPierwsze objawy

Zapalenie zatok - przyczyny, objawy, leczenie

Zatoki to struktury kostne zlokalizowane w obrębie twarzoczaszki. Stany zapalne w ich obrębie zdarzają się dosyć często i mogą dotyczyć zarówno dorosłych, jak i dzieci. Do ich przyczyn zaliczamy zakażenia o różnych czynnikach etiologicznych. Dowiedz się jak radzić sobie z zapaleniem zatok w warunkach domowych, a kiedy skorzystać z pomocy lekarza.

Infekcja górnych dróg oddechowych u dzieci
Porady w razie chorobyLaryngologiaPediatria

Ból ucha

Ból ucha u dziecka jest częstą dolegliwością - może się pojawić zarówno u niemowląt, jak i u starszych dzieci. Zwykle występuje nagle i jest stosunkowo silny. Dolegliwości najczęściej pojawiają się w sezonie jesienno-zimowym, gdyż wówczas występuje szczyt zachorowań na infekcje górnych dróg oddechowych.

Zapalenie błędnika.jpg
Zdrowie na co dzieńLaryngologia

Zapalenie błędnika – przyczyny, objawy i metody łagodzenia

Choroba kociego pazura to dość rzadko spotykana choroba zakaźna. Nazywana jest też gorączką kociego pazura. Charakteryzuje się miejscowym stanem zapalnym węzłów chłonnych po zakażeniu błon śluzowych, oczu lub skóry.

utrata węchu.jpg
Zdrowie na co dzieńNeurologiaLaryngologia

Anosmia: jak rozpoznać i poradzić sobie z utratą węchu?

Badania pokazują, że nawet 15% populacji cierpi na anosmię. Wiele osób bagatelizuje utratę powonienia, podczas gdy może ona wskazywać na poważne problemy zdrowotne. Należy podkreślić, że zmysł węchu odgrywa ważną rolę. Nie tylko pozwala nam poczuć piękne zapachy, lecz także chroni przed niebezpieczeństwem, np. zepsutym jedzeniem, wyciekiem gazu czy dymem oraz wpływa na odczuwanie smaku. Sprawdź, jakie są przyczyny anosmii i jak się ją leczyć!

Szumy uszne.jpg
Zdrowie na co dzieńLaryngologia

Szumy uszne – przyczyny i leczenie

Z badań wynika, że około 20% Polaków cierpi na szumy uszne, przy czym dotyczą one nie tylko osób dorosłych. Coraz częściej stwierdza się je także u dzieci i młodzieży. W tej grupie wiekowej dolegliwości zazwyczaj spowodowane są niedosłuchem, przebytym zapaleniem ucha lub ekspozycją na hałas. Sprawdź, jak rozpoznać szumy uszne i jak się je leczy!

Protetyka słuchu.jpg
Zdrowie na co dzieńLaryngologia

Protetyka słuchu – w jaki sposób rozpoznawany jest niedosłuch?

Protetyk słuchu to ekspert w dziedzinie pielęgnacji słuchu. Jego zadaniem jest rozpoznanie niedosłuchu i dopasowanie aparatu adekwatnie do potrzeb pacjenta. Dowiedz się więcej na temat protetyki słuchu. Sprawdź, jakie badania pozwolą zdiagnozować niedosłuch i zaplanować leczenie.

Płukanie uszu.jpg
LaryngologiaZdrowie na co dzień

Płukanie uszu – kiedy się je przeprowadza i na czym polega?

Płukanie uszu to bezbolesny, skuteczny i trwający zaledwie kilka minut zabieg, dzięki któremu można rozwiązać problem zatkanego ucha. Nie powinno się go wykonywać na własną rękę. Płukanie uszu w domu wiąże się z ryzykiem powikłań, które są znacznie ograniczone w przypadku zabiegu u specjalisty.