W placówce
Lekarka z pacjentkom omawiają wyniki badań

Nowotwory żeńskiego układu rozrodczego stanowią jedne z najczęstszych schorzeń onkologicznych u kobiet. Skutecznym sposobem profilaktyki i wczesnego wykrycia tych schorzeń jest cytologia płynna LBC. Badanie to pozwala również na diagnostykę szeregu innych nieprawidłowości szyjki macicy. Sprawdź, na czym polega cytologia LBC i kto powinien wykonać to badanie.

Szczegóły

Dla kogo cytologia płynna LBC?

Cytologia płynna inaczej nazywana jest jednowarstwową lub cienkowarstwową. Dla jej określenia stosuje się także skrót LBC utworzony od angielskiej nazwy tego badania – liquid based cytology. Cytologia płynna jest przeznaczona dla wszystkich kobiet w wieku rozrodczym.

W ramach pogłębionej diagnostyki materiał pobrany podczas cytologi LBC umożliwia wykonanie badania na obecność wirusa HPV (wirusa brodawczaka ludzkiego). U kobiet aktywnych płciowo istnieje ryzyko zakażenia tym patogenem. Często zakażenia wirusem HPV przebiegają bezobjawowo i dochodzi do samowyleczenia wskutek aktywności naszego układu immunologicznego. Zdarza się jednak, że zakażenie przyjmuje postać objawową, a najpoważniejszym jego skutkiem może być rozwój raka szyjki macicy.

Zakres cytologii LBC

Cytologia LBC, czyli na podłożu płynnym, to nowoczesna metoda diagnostyczna. W porównaniu z tradycyjną metodą cytologię LBC uważa się za dokładniejszą i dającą szybsze decyzje diagnostyczne, jeśli chodzi o wykrywanie zmian przednowotworowych i nowotworowych. Jeżeli istnieje taka konieczność, z próbki znajdującej się na podłożu płynnym, jmogą zostać wykonane również dodatkowe badania.

Cytologia płynna, poza wartością diagnostyczną, ma istotne znaczenie profilaktyczne. Pozwala na szybką diagnostykę zmian nowotworowych, które znajdują się w początkowej fazie rozwoju. Wcześnie wykryty nowotwór szyjki macicy jest w dużym stopniu uleczalny, dlatego tak duże znaczenie mają regularne badania. W porównaniu do klasycznej cytologii zapewnia ona większą wykrywalność śródnabłonkowych zmian dysplastycznych wysokiego stopnia (HSIL). LBC jest badaniem, które może wykryć również bakteryjne, grzybicze i wirusowe zakażenia dróg rodnych.

Jak przebiega badanie cytologii płynnej LBC?

Specjalista wykonujący cytologię płynną wprowadza wziernik do pochwy, a w razie potrzeby usuwa nadmiar śluzu z szyjki macicy i pobiera próbkę złuszczonego nabłonka szyjki macicy. Materiał do badań pobierany jest szczoteczką, którą umieszcza się w pojemniku o płynnym podłożu. Taki sposób przechowywania próbki zapobiega jej uszkodzeniu i minimalizuje ryzyko powstania błędów podczas badania mikroskopowego.

Cytologia LBC nie powinna być przeprowadzana podczas miesiączki (z reguły wykonuje się ją między 10. a 20. dniem cyklu). Nie należy jej wykonywać w trakcie stosowania leków dopochwowych, w ciągu 24 godzin od kontaktów seksualnych, irygacji, pobierania posiewów i wymazów z kanału szyjki macicy, badania ginekologicznego oraz USG dopochwowego.

Jakie choroby wykrywa cytologia płynna LBC?

Cytologia LBC to niezwykle dokładna forma badań pod kątem diagnostyki nowotworowej. Metoda ta z dużą czułością rozpoznaje zmienione nowotworowo komórki. Z próbki pobranej w czasie cytologii LBC możliwe jest wykonanie testu HPV metodą PCR – 14 typów wirusa – jest to usługa dodatkowa, nie wchodzi w zakres badania cytologii LBC.

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Dokumenty do pobrania

Dokumenty do pobrania


Podobne usługi:

Zarezerwuj wizytę

Artykuły na temat ginekologii

Ból w podbrzuszu.jpg
GinekologiaZdrowie na co dzieńUrologia

Ból w podbrzuszu – co go może powodować i do jakiego lekarza się zgłosić?

Podbrzusze” to termin używany przez specjalistów dla określenia dolnej części brzucha, pod linią pępka. Znajdują się tutaj różne narządy – jelita, część układu moczowego i rozrodczego. W związku z tym za ból w podbrzuszu odpowiadać może wiele przyczyn. Sprawdź jakie!

BRCA 1 i BRCA 2.jpg
GinekologiaOnkologia

Czym są BRCA 1 i BRCA 2? Badanie genetyczne

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór wśród kobiet. Eksperci wymieniają wiele czynników przyczyniających się do jego rozwoju, w tym m.in. palenie papierosów, wczesną miesiączkę czy późną menopauzę. Jednak szczególną rolę odgrywają obciążenia genetyczne – mutacje w genach BRCA1 i BRCA2.

rak-endometrum.jpg
GinekologiaOnkologia

Jakie leczenie jest zalecane w przypadku raka endometrium?

Każdego roku w Polsce ponad 6000 kobiet słyszy diagnozę raka endometrium. Zgodnie z rekomendacjami Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej (ESGO) metodą z wyboru w leczeniu operacyjnym, jako jedna z technik małoinwazyjnych, jest metoda chirurgii robotycznej. Kompleksowe leczenie, uwzględniające operację robotyczną, dostępne jest w ramach NFZ w LUX MED Onkologia w Warszawie