Lekarz zagląda do jamy ustnej pacjentki
LaryngologiaPierwsze objawyZdrowie na co dzień

Jakie są przyczyny suchości w gardle? Jak sobie z nią radzić?

Suchość w gardle to stosunkowo często występująca dolegliwość. Odpowiadać mogą za nią m.in. infekcje górnych dróg oddechowych, przeciążenie głosu, nadmierne wysuszenie śluzówek dróg oddechowych czy ekspozycja na działanie czynników drażniących. Dowiedz się więcej o przyczynach suchości w gardle.

Rehabilitacja dzieci_small.jpeg
RehabilitacjaPierwsze objawyOpieka nad dzieckiem

Wady postawy – samoopieka

Wady postawy to wszelkie odstępstwa od prawidłowej postawy ciała. Mogą prowadzić do zmian przeciążeniowych, bólu czy dolegliwości o charakterze neurologicznym

Kobieta z grymasem bólu dotyka swojego czoła
LaryngologiaPierwsze objawy

Zapalenie zatok - przyczyny, objawy, leczenie

Zatoki to struktury kostne zlokalizowane w obrębie twarzoczaszki. Stany zapalne w ich obrębie zdarzają się dosyć często i mogą dotyczyć zarówno dorosłych, jak i dzieci. Do ich przyczyn zaliczamy zakażenia o różnych czynnikach etiologicznych. Dowiedz się jak radzić sobie z zapaleniem zatok w warunkach domowych, a kiedy skorzystać z pomocy lekarza.

bol-kregoslupa-szyjnego.jpg
RehabilitacjaPierwsze objawyUroda i sportPorady w razie choroby

Ból kręgosłupa - samoopieka

Ból kręgosłupa pojawia się przynajmniej raz w życiu u nawet 80% osób na całym świecie i jest jedną z najczęstszych przyczyn zwolnienia lekarskiego.

bol-brzucha-samoopieka -luxmed.jpg
Pierwsze objawyPorady w razie choroby

Samoopieka – postępowanie w infekcji przewodu pokarmowego

Biegunka najczęściej ma charakter wodnisty i pojawia się wielokrotnie w ciągu doby. Pamiętaj o izolacji i higienie osobistej, by nie narazić osób bliskich na zakażenie.

objawy przeziebienia.jpg
PediatriaPierwsze objawyPorady w razie choroby

Samoopieka – postępowanie w przeziębieniu

Przeziębienie to jedna z bardziej powszechnych chorób zakaźnych. Z uwagi na lekki przebieg z powodzeniem może być leczone w warunkach domowych. Sprawdź, jak poradzić sobie z objawami przeziębienia.

Powiększone węzły chłonne.jpg
Zdrowie na co dzieńPierwsze objawy

Powiększone węzły chłonne – co może prowadzić do limfadenopatii?

Powiększone węzły chłonne (tzw. limfadenopatia) stanowią częsty problem kliniczny w każdej grupie wiekowej. Przyczyną limfadenopatii mogą być zarówno procesy łagodne (infekcyjne, metaboliczne, immunologiczne), jak i nowotworowe.

Zapalenie trzustki.jpg
Zdrowie na co dzieńPierwsze objawy

Zapalenie trzustki – rodzaje. Przyczyny i objawy zapalenia trzustki

Zapalenie trzustki to jedna z częstszych chorób dotykających ten gruczoł. Może mieć postać ostrą lub przewlekłą. Pierwsza z nich charakteryzuje się nagłym, bardzo silnym bólem w nadbrzuszu, któremu towarzyszyć mogą m.in. gorączka, przyspieszona częstość akcji serca. Objawy przewlekłego zapalenia trzustki to zaś m.in.: wzdęcia, biegunka, częste bóle brzucha, utrata masy ciała.

Gorączka i stan podgorączkowy u dzieci
PediatriaPierwsze objawyPorady w razie choroby

Gorączka i stan podgorączkowy u dzieci – wszystko, co musisz wiedzieć

Jeżeli przy temperaturze niższej niż 38,0 stopnia dziecko jest marudne, apatyczne, odmawia jedzenia i picia lub temperatura przekracza 38,0 stopnia należy podać lek przeciwgorączkowy. U gorączkującego dziecka bez towarzyszących innych objawów należy wykonać badanie ogólne moczu, ponieważ gorączka może być jedynym objawem towarzyszącym infekcji układu moczowego.

Biegunka i wymioty u dzieci i niemowląt
PediatriaPierwsze objawyPorady w razie choroby

Biegunka i wymioty u dzieci i niemowląt

Najczęstszą przyczyną wymiotów u dzieci i niemowląt jest infekcja wirusowa. Objawy są nieprzyjemne dla dziecka, ale zwykle samoistnie ustępują po kilku dniach. Ostrą biegunkę rozpoznajemy natomiast, gdy dziecko oddaje znacznie większą niż zwykle liczbę stolców dziennie, zazwyczaj więcej niż 3 w ciągu 24 godzin, a charakter stolców zmienia się na wodniste, półpłynne, czasem z zawartością śluzu.

Cichy zabójca, czyli kilka słów o nadciśnieniu tętniczym
Pierwsze objawy

Cichy zabójca, czyli kilka słów o nadciśnieniu tętniczym

Czy miliony Polaków mogą cierpieć na groźną dla życia chorobę i nawet o tym nie wiedzieć ? Tak - z taką właśnie sytuacją mamy do czynienia w przypadku nadciśnienia tętniczego, schorzenia nazywanego czasem „cichym zabójcą”. Około 12 milinów Polaków choruje na nadciśnienie, ale co trzeci o tym nie wie!

grozny-wirus.jpg
Pierwsze objawy

Jak odróżnić groźnego wirusa od zwykłego przeziębienia?

Ta podstępna choroba może nie dawać żadnych objawów lub przypominać zwykłe przeziębienie, ale nieleczona prowadzi do bardzo poważnych konsekwencji. Zobacz, jak się przed nią bronić.