Krioterapia – co to jest? Poznaj wskazania i efekty zimnolecznictwa

06.06.2022

Krioterapia ma liczne zastosowania. Jest wykorzystywana w odnowie biologicznej, chorobach układu ruchu czy układu nerwowego. Zabieg krioterapii może hamować procesy zapalne, zmniejszać ból i napięcie mięśniowe.

Krioterapia – co to jest? Poznaj wskazania i efekty zimnolecznictwa

Spis treści

Krioterapia – co to jest?
Na czym polega krioterapia?
Krioterapia miejscowa i ogólna – jaką mogą mieć formę?
Zastosowania krioterapii
Do jakiego lekarza się zgłosić?
Czy każdy może skorzystać z zabiegu krioterapii?
Podobne usługi:

Krioterapia to jedna z najstarszych metod fizjoterapii. Dobroczynny wpływ zimna na organizm wykorzystywano już w średniowieczu – śniegiem i lodem łagodzono ból. Sprawdź, jak dziś wygląda zimnolecznictwo i jakie są wskazania do poddawania się krioterapii.


Krioterapia – co to jest?

Krioterapia wywodzi się ze starogreckich słów krýos, co oznacza „zimny” oraz therapeía, co tłumaczy się jako „leczenie”. Już samo znaczenie tego słowa wskazuje, że odnosi się ono do zimnolecznictwa. W zależności od powierzchni ciała poddawanej zabiegom krioterapii wyróżnia się takie jej postacie:

  • Krioterapia miejscowa – nazywana też krioterapią częściową. Polega na oddziaływaniu zimnem na określony obszar ciała.
  • Krioterapia ogólnoustrojowa – polega na oddziaływaniu zimnem na cały organizm.


Na czym polega krioterapia?

Działanie zimna na organizm przebiega w dwóch fazach. W pierwszej dochodzi do skurczu mięśni i naczyń krwionośnych. W konsekwencji tego następuje spowolnienie przemiany materii oraz przepływu krwi. W drugiej fazie, którą nazywa się fazą obronną, dochodzi do znacznego wzrostu przepływu krwi na skutek poszerzenia naczyń krwionośnych.

Zimnolecznictwo ma wielokierunkowy korzystny wpływ na organizm. Krioterapia m.in. prowadzi do zmniejszenia stanu zapalnego, łagodzi ból, nasila regenerację tkanek, rozluźnia mięśnie, poprawia funkcjonowanie stawów. Dodatkowo zwiększa wydolność układu sercowo-naczyniowego, wspomaga regenerację powysiłkową, utratę masy ciała, łagodzi uczucie lęku, poprawia nastrój, zwiększa odporność na stres i poprawia kondycję skóry.


Krioterapia miejscowa i ogólna – jaką mogą mieć formę?

Konsultacja dermatologa

Krioterapia miejscowa przyjąć może następujące formy:

  • nawiewu na określoną część ciała oziębionego powietrza o temperaturze –25ºC, dwutlenku węgla (–70ºC), azotu (–176ºC),
  • przyłożenia do danej części ciała aplikatora, który jest źródłem niskiej temperatury. W przypadku stosowania krioterapii w domu można do niej użyć schłodzonego w zamrażarce ”cold packa”, woreczka z lodem lub wodą z lodem, mrożonki warzywnej lub zastosować schładzanie bardzo zimną wodą. Skórę należy chronić przed odmrożeniem, oddzielając lód od ciała np. ręcznikiem. Czas chłodzenia to około 15-20 min.

Krioterapia ogólna jest przeprowadzana z wykorzystaniem specjalnej komory – niewielkiego pomieszczenia lub tuby, która przykrywa ciało pacjenta. Zabiegi trwają do 3 minut i wykorzystuje się w nich temperatury niższe od –100°C. Zabieg ten określa się inaczej kriostymulacją.


Zastosowania krioterapii

Krioterapia to jedna z podstawowych metod leczenia fizykalnego (tzw. fizykoterapii – leczenia za pomocą zjawisk fizycznych, takich jak niska temperatura, prąd elektryczny lub ultradźwięki) stosowanego w rehabilitacji. Wykorzystuje się jej efekt przeciwbólowy, przeciwzapalny oraz przeciwobrzękowy. Najczęściej krioterapia wspiera leczenie fizjoterapeutyczne stanów po urazach mięśni i stawów, chorobach zwyrodnieniowych, zespołów bólowych kręgosłupa, zapaleń oraz przeciążeń stawów. Wskazania do tego typu zabiegów określa ortopeda oraz fizjoterapeuta.

Skonsultuj swoje problemy z ortopedą

Usuwanie zmian skórnych to kolejne zastosowanie krioterapii. Zamrożenie tkanki powoduje jej uszkodzenie oraz martwicę. Dzięki temu można usuwać takie zmiany jak brodawki skórne, włókniaki lub naczyniaki. Popularne określenie „wymrażanie kurzajek”, częstych zmian skórnych u dzieci i młodzieży, to właśnie krioterapia brodawek skórnych wywołanych przez wirusa brodawczaka ludzkiego (ang. Human Papillomavirus, HPV). Należy jednak pamiętać, że zastosowanie krioterapii w tym przypadku nie jest leczeniem pierwszego rzutu – można je zastosować dopiero po 2 miesiącach nieskutecznej terapii z zastosowaniem leków na bazie kwasu salicylowego lub 5-fluorouracylu. Krioterapią brodawek wirusowych zajmuje się lekarz chorób skóry – dermatolog. To on w zależności od wskazań zaleca zabieg krioterapii w obrębie skóry.

Ważnym zastosowaniem zabiegów z udziałem zimna jest również krioterapia zmian nowotworowych (m.in. guzów piersi, nerki lub wątroby) oraz przerzutów, tzw. krioablacja. Powoduje ona na zamrożeniu tkanki guza, co prowadzi do jego martwicy.

Należy też wspomnieć o wykorzystaniu krioterapii do odnowy biologicznej. Najczęściej z zabiegów tych korzystają sportowcy oraz osoby przemęczone psychicznie i/lub fizycznie.


Do jakiego lekarza się zgłosić?

Skonsultuj swoje problemy z neurologiem

Na zabieg krioterapii w zależności od wskazań może skierować m.in. neurolog, reumatolog, lekarz mający specjalizację rehabilitacji ruchowej, ortopeda lub dermatolog. Należy pamiętać, że zabiegi krioterapii mogą spowodować powikłania, takie jak odmrożenia skóry lub zaburzenia krążenia u pacjentów z chorobami naczyń krwionośnych, także z chorobą wieńcową serca. Dlatego też każde zastosowanie krioterapii leczniczej powinno być omówione z lekarzem, który wykluczy przeciwwskazania i omówi z pacjentem dalsze postępowanie.


Czy każdy może skorzystać z zabiegu krioterapii?

Mimo że krioterapia ma liczne zastosowania i wykazuje szeroki korzystny wpływ na organizm, nie może zostać wykorzystana u wszystkich pacjentów. Istnieją pewne przeciwwskazania do zabiegów krioterapii. Wśród nich wymienia się m.in.: nadwrażliwość na zimno, znaczne osłabienie i wyniszczenie organizmu, objaw Raynauda (gdy pod wpływem zimna mrowieją i bledną palce rąk w wyniku nadmiernego skurczu naczyń krwionośnych), ostre choroby infekcyjne, zaawansowane zmiany miażdżycowe, niedokrwistość, zaburzenia czucia, niewydolność układu oddechowego, przebyty zawał serca, zaburzenia rytmu serca, uszkodzenia skóry, stany gorączkowe, zapalenie miedniczek nerkowych i pęcherza moczowego, niedoczynność tarczycy, zaawansowane ropno-zgorzelinowe zmiany kończyn, epilepsja, ciąża, zagrożenia zatorami oraz zakrzepami w układzie żylnym.

Podobne usługi:

Kardiolog
Kardiolog
Internista
Internista
closeup-person-with-latex-glove-holding-needle-syringe-isolated-white-background.png
Terapia kwasem hialuronowym
Zespol polanda.jpg
Angiolog
dyskopatia.jpg
Galwanizacja
fizjoterapeuta-fizjoterapia.jpg
Elektrostymulacja
reumatolog.png
Reumatolog
Ortopeda rozmawia z pacjentką w gabinecie
Ortopeda
ginekolog.png
Ginekolog
tecar.jpg
Terapia Tecar
Kardiolog
Kardiolog
Źródła
  1. A. Lubkowska, Zastosowanie krioterapii w chorobach przewlekłych, „Family Medicine & Primary Care Review” 2013, t. 15, nr 2, s. 233–239.
  2. A. Migasiewicz, J. Bauer, A. Ciszek i wsp. Zastosowanie niskich temperatur w dermatologii i kosmetologii, „Kosmetologia Estetyczna” 2018, t. 7, nr 1, s. 53–57.
  3. J. Rymaszewska, K. Urbańska, D. Szcześniak i wsp., Krioterapia ogólnoustrojowa – obiecująca forma potencjalizacji leczenia zaburzeń depresyjnych, „Psychiatria Polska” 2018, nr 100, s. 1–15.
  4. M. Płaszewski, Leczenie zimnem (zimno terapeutyczne), „Medycyna praktyczna dla pacjentów 2016”, online: https://www.mp.pl/pacjent/rehabilitacja/fizykoterapia/leczenie-zimnem/130233,leczenie-zimnem-zimno-terapeutyczne [dostęp: 18.05.2022].

Zobacz także

Włośnica.jpeg
Zdrowie na co dzień

Czym jest włośnica? Jak można się zarazić?

Włośnica, znana również jako trychinoza, jest chorobą pasożytniczą wywoływaną przez włośnia krętego. To niebezpieczny pasożyt o długości zaledwie kilku milimetrów, który atakuje organizm człowieka. W tym artykule dowiesz się, czym jest włośnica, jak można się nią zarazić, jakie są jej objawy, jak zapobiegać tej chorobie oraz jak jest leczona.

Babeszjoza.jpeg
Zdrowie na co dzieńSzczepienie i profilaktyka

Babeszjoza – jak ją rozpoznać i dlaczego jest niebezpieczna?

Babeszjoza to choroba odzwierzęca wywołana przez pierwotniaki z rodzaju Babesia. Chociaż jest rzadka u ludzi, może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Wczesne rozpoznanie i odpowiednie leczenie są kluczowe dla skutecznej walki z tą chorobą. W tym artykule omówimy przyczyny, objawy, diagnostykę i leczenie choroby.

Czerwonka.jpeg
Zdrowie na co dzieńGastrologia

Jakie są objawy czerwonki? Jak ją leczyć?

Czerwonka bakteryjna, nazywana również szigelozą, jest zakaźną chorobą układu pokarmowego wywoływaną przez bakterie z rodzaju Shigella. Charakteryzuje się ostrym przebiegiem oraz występowaniem nasilonych dolegliwości chorobowych. Dowiedz się więcej z naszego poradnika.