Kosmetyki i pielęgnacja ciała w ciąży

21.05.2023

W trosce o ciało przyszłej mamy.

kosmetyki i pielęgnacja ciała w ciąży.jpg

Spis treści

Kąpiel
Rozstępy i cellulit
Pielęgnacja biustu
SPA w ciąży
Kosmetyki

Kąpiel

W związku ze zwiększoną przemianą materii w ciąży i tendencją do pocenia się, należy codziennie brać prysznic lub kąpiel. Ciepła kąpiel pozwoli rozluźnić napięte mięśnie, pozbyć się obrzęków i złagodzić ciążowe bóle – to idealny sposób na relaks. Pamiętaj jednak, że taka kąpiel nie może trwać za długo (około 10 – 15 minut), a woda nie może być za gorąca – jej temperatura nie powinna przekraczać 37°C. Ciężarna kobieta powinna podmywać się przynajmniej dwa razy dziennie, łagodnym płynem do higieny intymnej. Warto zrezygnować z kosmetyków, które mogą wpływać na zmianę flory bakteryjnej krocza i pochwy.


Rozstępy i cellulit

Rozstępy pojawiają się u ok. 70-90% kobiet ciężarnych, najczęściej w 6-7 miesiącu ciąży. Przyczyną ich pojawiania się jest m.in. przyrost masy ciała powodujący nadmierne rozciągnięcie skóry, zmiana gospodarki hormonalnej wpływającej na stan tkanki łącznej, która ulega znacznemu osłabieniu i zwiotczeniu. Powstawanie rozstępów jest w pewnym stopniu uwarunkowane genetycznie, ale można zmniejszyć ryzyko ich występowania, stosując specjalne kosmetyki, najlepiej przeznaczone dla kobiet w ciąży. Najczęściej pojawiają się na skórze bioder, górnej części ud i na piersiach.

Miejsca podatne na powstawanie rozstępów regularnie, rano i wieczorem, nawilżaj balsamami, kremami, żelami, które zawierają substancje ujędrniające i poprawiające napięcie skóry. Dość dobre efekty przynosi masaż (delikatnymi kolistymi ruchami) z użyciem naturalnych olejków: ze słodkich migdałów, oliwę z oliwek, masło kakaowe, olejek z pestek winogron. Do olejku bazowego możesz dodać kilka kropel olejku eterycznego, np.: lawendowego, różanego, cytrynowego lub melisowego. Olejki, których nie należy stosować w ciąży to: z bazylii, mięty, tymianku, jaśminu i szałwii.

Nasilenie się cellulitu w ciąży jest spowodowane zaburzeniami krążenia i przepływu limfy. Wskazane są masaże wodne ujędrniające skórę pośladków i ud. Preparaty przeciwcellulitowe nie są uważane za bezpieczne w czasie ciąży, gdyż zawierają związki kofeiny, których wpływ na płód nie jest do końca zbadany. Możesz stosować kremy zawierające składniki przyspieszające spalanie tłuszczu (np. karnitynę) oraz substancje wzmacniające ścianki naczyń krwionośnych (np. wąkrotkę azjatycką). Istotny jest również sposób aplikacji. Krem w uda, pośladki i biodra powinien być wmasowywany dość intensywnie, natomiast delikatniej należy nakładać go na skórę brzucha.


Pielęgnacja biustu

Produkty do pielęgnacji piersi w ciąży zapobiegają zwiotczeniu i zwiększają sprężystość skóry. Zawierają głównie ekstrakty roślinne bogate w aminokwasy, białka oraz witaminy B, C i E.

Pielęgnując skórę pamiętaj o przygotowaniu brodawek do karmienia piersią. W tym celu możesz stosować balsam łagodząco – regenerujący, np. Mustela, maść Maltan lub produkty zawierające substancje silnie nawilżające – emolienty. Kobiety mające piersi z płaskimi lub wklęsłymi brodawkami mogą wykonywać ćwiczenia Hoffmana, polegające na rozciąganiu podstawy brodawki w prawo – w lewo, w górę – w dół (3- 4 razy dziennie po 10 powtórzeń).


SPA w ciąży

W okresie ciąży możesz korzystać z zabiegów w SPA lub gabinetach kosmetycznych. Najkorzystniejsze są terapie relaksujące, ujędrniające, poprawiające krążenie i przepływ limfy w komórkach.


Zabiegi polecane dla kobiet ciężarnych to:

• masaż relaksacyjny twarzy – może być to masaż przy użyciu dozwolonych olejków eterycznych lub wykonywany codziennie podczas mycia bądź nakładania kremu z filtrem UV. Masaż poprawia ukrwienie i zapobiega powstawaniu opuchlizny;

• manicure, głównie tzw. manicure japoński, poprawiający stan płytki paznokcia, zapewniający nawilżenie i odżywienie;

• nawilżenie skóry oraz stosowanie natrysków naprzemiennie z zimną i ciepłą wodą – zabiegi te wpływają na poprawę ukrwienia i napięcia skóry;

• maseczki i peelingi stosowane na całe ciało – usuwają martwy naskórek i wpływają na nawilżenie skóry i poprawę jej elastyczności; nie stosuj maseczek rozgrzewających oraz maseczek zawierających algi morskie, ponieważ zawierają one duże ilości jodu;

• farbowanie włosów – unikaj farb zawierających amoniak, gdyż substancja ta wydziela bardzo silne, chemiczne opary, a zabieg należy przeprowadzać w dobrze wentylowanym pomieszczeniu;

• maseczki nawilżające na twarz lub ampułki zawierające w swoim składzie kwas hialuronowy – wpływają na poprawę kondycji skóry, gdyż u dużej grupy kobiet skóra twarzy w czasie ciąży ulega przesuszeniu;

• masaż kręgosłupa – delikatny masaż zapobiega bólom krzyżowym, często występującym u kobiet ciężarnych;

• kąpiele z dodatkiem olejków eterycznych – podczas stosowania olejków eterycznych należy zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży. Pamiętaj, że intensywne zapachy mogą wywołać mdłości oraz bóle głowy, więc zapach musi być łagodny i sprawiać przyjemność. Do naturalnych olejków eterycznych polecanych podczas ciąży należą olejki: rumiankowy, cytrusowy, różany, lawendowy, neroli, z drzewa sandałowego, eukaliptusa oraz z geranium.


Przeciwwskazane są peelingi i masaże w obrębie brzucha i piersi. Dozwolone są masaże twarzy, szyi, górnej części dekoltu i ramion. Ulgę przyniosą również masaże nóg i zabiegi na opuchnięte, ociężałe stopy.

Zabronione są również zabiegi z użyciem prądu (np.: jonoforeza, galwanizacja, sonoforeza, elektroforeza) i lasera (np.: depilacja laserowa). Nie powinno się również wykonywać makijażu permanentnego, tatuaży, drenażu limfatycznego, mezoterapii igłowej i bezigłowej, okładów i kąpieli rozgrzewających, korzystania z sauny, zamykania naczynek krwionośnych, likwidowania przebarwień i blizn, głębokich peelingów kwasami AHA i depilacji gorącym woskiem.

Solarium i nadmierne opalanie jest także przeciwwskazane. Nie tylko stymuluje wystąpienie plam pigmentacyjnych i przebarwień (ostuda), ale także może prowadzić do przegrzania ciała, wzrostu ciśnienia tętniczego krwi i bezpośredniego zagrożenia dla dziecka. Przed ekspozycją na promienie słoneczne, należy stosować kremy z filtrem UV (SPF min.30).


Kosmetyki

Kosmetyki stosowane przez kobiety ciężarne i podczas karmienia piersią powinny być oparte na naturalnych składnikach, które nie szkodzą dziecku i nie wywołują podrażnień. Powinny posiadać pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka.


Składniki kosmetyków bezpieczne dla kobiet w ciąży to:

Skonsultuj swoje problemy z dermatologiem

• substancje nawilżające: gliceryna, kwas hialuronowy, alantoina, emolienty, pantenol, olej rzepakowy, parafinowy, oliwa z oliwek;

• przebadane ekstrakty roślinne;

• witaminy: B, C, E i F.

Podczas ciąży i laktacji nie zaleca się stosowania kosmetyków z zawartością substancji, które mają zdolność przenikania przez skórę.

Nie należy stosować kosmetyków, które zawierają:

• witaminę A i jej pochodne – retinol, retinoidy (kremy anti-aging i preparaty przeciwtrądzikowe) może być niebezpieczny dla płodu;

• kwasy owocowe (α-hydroksykwasy – AHA) o wysokich stężeniach – powodują podrażnienie skóry;

• wyciągi z roślin pobudzających diurezę i spalanie tłuszczów;

• konserwanty (im dłuży czas ważności danego kosmetyku, tym więcej w nim substancji konserwujących);

• preparaty przeciwzmarszczkowe;

• kwas salicylowy (β-hydroksykwas – BHA) – może powodować wady wrodzone płodu oraz zaburzenia krzepnięcia krwi u noworodka;

• triklosan i kwas azelainowy, tetracykliny – mają działanie poronne i mogą szkodzić dziecku;

• fluor – nadmiar fluoru działa toksycznie na rozwijające się dziecko;

• amoniak;

• detergenty syntetyczne – mogą wywoływać podrażnienia skóry;

• olejki z bazylii, mirry, mięty, lauru, cedrowy, szałwiowy, bergamotowy, jałowcowy, jaśminowy oraz rozmarynowy - mają działanie poronne i mogą szkodzić dziecku.

Podobne usługi:

closeup-person-with-latex-glove-holding-needle-syringe-isolated-white-background.png
Terapia kwasem hialuronowym
implanty_antykoncepcyjnego.png
Implanty antykoncepcyjne
lekarka tłumaczy kobiecie szczegóły zabiegu w gabinecie lekarskim
Operacja zmniejszania piersi
liposukcja ud.jpg
Zabieg liposukcji ud
Trycholog.png
Trycholog
Badania prenatalne.png
USG ciąży
pahciwna.jpg
Terapia blizny

Zobacz także

Guz chromochłonny – objawy, przyczyny i ryzyko
OnkologiaEndokrynologiaDiagnostykaCiąża

Guz chromochłonny – objawy, przyczyny i ryzyko

Guz chromochłonny to rzadko występujący nowotwór. Zazwyczaj umiejscawia się w nadnerczach. Sprawdź, jakie zmiany w funkcjonowaniu organizmu wywołuje guz chromochłonny oraz jakie objawy mu towarzyszą.

Kobieta w ciąży siedzi na kanapie i podpiera głowę reką
Opieka nad dzieckiemPediatriaCiąża

Czym jest zespół Edwardsa? Jaki ma wpływ na dziecko?

Trisomia 18 chromosomu jest drugim pod względem częstości (po zespole Downa) zespołem wad genetycznych uwarunkowanym obecnością dodatkowego chromosomu. Sprawdź, jakie objawy towarzyszą zespołowi Edwardsa i na podstawie jakich badań lekarz stawia rozpoznanie.

Kobieta w ciąży leży na łóżku i trzyma się za brzuch
Opieka nad dzieckiemPediatriaCiąża

Czym jest zespół Patau? Przyczyny, objawy, rozpoznanie

Zespół Patau to jedna z trzech najczęściej występujących aberracji chromosomowych, obok zespołu Downa i zespołu Edwardsa. Przyczyną tego schorzenia jest obecność dodatkowego chromosomu 13 (trisomia chromosomu 13). Dowiedz się więcej o tym zespole wad wrodzonych.