Powiększ czcionkę:

Drukuj

Operacja przykurczu Dupuytrena (fasciotomia)

Fasciotomię wykonuje się w celu skorygowania zgięcia palców związanego z chorobą Dupuytrena.


Informacje o operacji przykurczu Dupuytrena


Najczęściej wykonywaną operacją korygującą przykurcz Dupuytrena jest fasciotomia. Polega ona na rozcięciu skóry dłoni i palców w celu usunięcia zgrubiałej, ściągniętej tkanki powodującej zgięcie palców w kierunku wewnętrznej strony dłoni. Tkanka ta wygląda jak „pasma" pod skórą dłoni.

Metody leczenia inne niż operacja Operacja przykurczu Dupuytrenaprzykurczu Dupuytrena


Oprócz fasciotomii wykonuje się również:

 • Wstrzyknięcie kolagenazy. Kolagenaza jest białkiem, które może rozbić pasma ściągające palce w kierunku wewnętrznej strony dłoni. Białko to wstrzykuje się do zmienionego pasma tkanki, a następnego dnia ostrożnie porusza się leczonym stawem w celu rozerwania pasma.
 • Fasciotomia igłowa. Technika ta polega na rozdzieleniu igłą pasm zgrubiałej tkanki powodujących zgięcie palców. Jest to zabieg mniej skomplikowany niż fasciotomia, a czas rekonwalescencji jest zazwyczaj krótszy, ale istnieje po nim większe ryzyko nawrotu przykurczu. Zazwyczaj zabieg ten wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Znieczulenie miejscowe całkowicie blokuje odczuwanie bólu w dłoni, a pacjent jest przytomny przez cały czas trwania zabiegu.

Przygotowanie do operacji przykurczu Dupuytrena


Sposób przygotowania zostanie wyjaśniony przez chirurga. Jeśli pacjent pali papierosy, zostanie poproszony o zaprzestanie, ponieważ palenie zwiększa ryzyko zakażenia rany i klatki piersiowej, co może opóźnić powrót do zdrowia.
Fasciotomia jest zazwyczaj wykonywana jako chirurgia jednego dnia. Oznacza to, że pacjent może wrócić do domu w dniu zabiegu. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Znieczulenie miejscowe całkowicie blokuje czucie w całej ręce, a pacjent jest przytomny w trakcie całej procedury. W przypadku znieczulenia ogólnego pacjent jest usypiany na czas całego zabiegu. Chirurg omówi z pacjentem wszystkie dostępne opcje.

Chirurg poinformuje pacjenta o tym, co się wydarzy przed operacją oraz w trakcie i po operacji, a także o dolegliwościach bólowych. Spotkanie z chirurgiem pozwala pacjentowi zrozumieć, co się wydarzy - można się do niego przygotować, zapisując sobie pytania dotyczące zagrożeń, korzyści i innych opcji leczenia. Dzięki temu można uzyskać wszystkie informacje potrzebne, by podpisać formularz zgody na przeprowadzenie zabiegu

Co się dzieje podczas operacji przykurczu Dupuytrena


Gdy zaczyna działać znieczulenie, chirurg nakłada na ramię opaskę uciskową (którą można napompowywać), żeby zatrzymać krwawienie podczas operacji. Następnie wykonuje nacięcia w skórze dłoni i wzdłuż chorych palców. Zazwyczaj są to nacięcia zygzakowate, które zapewniają najmniejsze napięcie skóry po założeniu szwów, gdy rana się goi. Przykurczone pasma podskórne są usuwane z dłoni i palców, dzięki czemu zgięte palce można znowu wyprostować. Następnie chirurg zakłada na ranę szwy i opatrunek.
Operacja zwykle trwa 1-2 godziny.

Odmianą tej operacji jest dermofasciotomia. Wykonuje się ją, gdy przykurcz obejmuje nie tylko tkankę znajdującą się pod skórą, ale też skórę. Jest też zalecana, jeśli choroba jest mocno nasilona lub doszło do nawrotu przykurczu po leczeniu. Dermofasciotomia polega na usunięciu nie tylko przykurczonych pasm tkanki, ale również fragmentu skóry nad nimi. Po usunięciu pasm tkanki i skóry wykonuje się przeszczep skóry, a następnie zamyka się ranę. Przeszczepiana skóra zazwyczaj jest pobierana z ramienia lub pachwiny.
Operacja trwa około dwóch godzin i jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym.

Czego należy się spodziewać po operacji


Należy odpoczywać do czasu, gdy przestanie działać znieczulenie. Po znieczuleniu ogólnym mogą występować nudności i wymioty. Po znieczuleniu miejscowym czucie w operowanej ręce wraca po kilku godzinach. Należy uważać, żeby nie uderzyć się w miejsce rany pooperacyjnej.
Dłoń zostanie owinięta w bandaż. Być może zostanie również założona szyna. Pacjent otrzyma temblak, który powinien utrzymywać dłoń powyżej linii serca, tak by była bliżej barku niż pasa. Pomoże to uniknąć obrzęku. Na noc temblak można zdejmować.
Należy poprosić kogoś o odwiezienie do domu. Jeśli operacja została przeprowadzona w znieczuleniu ogólnym, przez pierwsze 24 godziny pacjentowi powinien towarzyszyć krewny lub przyjaciel.
Znieczulenie ogólne przez jakiś czas zaburza koordynację i tok myślenia, dlatego nie wolno prowadzić samochodu, pić alkoholu, obsługiwać maszyn ani podpisywać dokumentów prawnych w pierwszej dobie po operacji. . Zawsze należy przestrzegać zaleceń chirurga.
Przed wyjściem ze szpitala fizjoterapeuta może zalecić wykonywanie ćwiczeń ręki w domu. Pielęgniarka udzieli wskazówek dotyczących rany pooperacyjnej. Zostanie wyznaczona data wizyty kontrolnej.

Rekonwalescencja po operacji przykurczu Dupuytrena


Jeśli pacjentowi doskwiera ból, można stosować leki przeciwbólowe dostępne bez recepty, takie jak paracetamol (acetaminofen) lub ibuprofen. Należy zawsze czytać ulotki dołączane do opakowań, a w razie pytań zwracać się do farmaceuty.
Przez kilka pierwszych dni po operacji nie należy ruszać dłonią i palcami, aby rana mogła się zagoić. Należy możliwie jak najdłużej trzymać dłoń uniesioną na temblaku. Jeśli zalecono używanie szyny, należy przestrzegać wszystkich związanych z tym wskazówek. Najprawdopodobniej trzeba będzie używać jej przez pewien czas w ciągu dnia i przez całą noc w ciągu co najmniej trzech miesięcy. Jeśli nie zalecono używania szyny, należy stosować się do wskazówek fizjoterapeuty dotyczących ćwiczeń, jakie należy wykonywać, żeby zachować ruchomość palców. W nocy ułożenie dłoni na poduszce może pomóc ograniczyć ból i obrzęk.

Należy zadbać o to, żeby rana była sucha. Zaleca się korzystanie z prysznica zamiast wanny i unikanie moczenia dłoni w wodzie.
W przypadku zauważenia jakichkolwiek objawów zakażenia należy skontaktować się z chirurgiem. Do objawów zakażenia należą:

 • obrzęk lub nasilająca się sztywność dłoni,
 • zaczerwienie lub świąd,
 • zwiększona ciepłota rany,
 • wyciek płynu lub ropy z rany,
 • gorączka.

Jakie są zagrożenia?


Tak jak w przypadku każdego zabiegu, również w przypadku fasciotomii występują pewne zagrożenia. Nie podajemy prawdopodobieństwa ich wystąpienia, ponieważ jest ono kwestią indywidualną. Zagrożenia te należy omówić z chirurgiem.

Skutki uboczne


Skutki uboczne są niechcianymi, ale zwykle tymczasowymi konsekwencjami przebytej operacji. Do skutków ubocznych typowych dla fasciotomii należą ból, sztywność w palcach i obrzęk. Ich nasilenie powinno się zmniejszyć w ciągu kilku tygodni od operacji. Przez pewien czas czucie w operowanych palcach może być ograniczone. Czas potrzebny do odzyskania pełnego czucia jest różny u każdego pacjenta.

Powikłania


Powikłania to problemy pojawiające się w trakcie lub po operacji. U większości pacjentów nie występują. Do możliwych powikłań każdej operacji należą niespodziewane reakcje na znieczulenie, zakażenie i nadmierne krwawienie.Typowe powikłania dla fasciotomii:

 • Zespół wieloobjawowego bólu miejscowego - przewlekłe schorzenie, w którym głównym objawem jest ciągły, intensywny ból nieproporcjonalny do ciężkości operacji. Zwykle z czasem następuje pogorszenie, a nie poprawa.
 • Uszkodzenie tętnicy lub nerwu w palcu. 
 • Krwiak - czyli miejscowy wylew krwi z obrzękiem. Można mu zapobiec lub go skorygować w czasie operacji. 
 • Niepełne skorygowanie przykurczu wymagające kolejnej operacji.
 • Powolne gojenie lub martwica (skóry lub przeszczepu) - gdy tkanka zamiast się goić, obumiera.

Operacje przykurczu Dupuytrena przeprowadzane są w Szpitalu LUX MED. Dowiedz się więcej.

Powiązane kategorie


Dodatkowe akcje


W naszym serwisie wykorzystujemy pliki Cookies. Są one zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celach statystycznych oraz ułatwienia korzystania z serwisu. Ustawienia te zawsze można zmienić. Szczegółowe informacje o plikach Cookies znajdują się w Polityce Prywatności