Akromegalia.jpeg
Endokrynologia

Akromegalia – kiedy wzrost staje się problemem?

Akromegalia jest rzadką chorobą endokrynologiczną, spowodowaną nadmiernym wydzielaniem hormonu wzrostu. Charakteryzuje się stopniowo postępującymi zmianami wyglądu zewnętrznego oraz powikłaniami narządowymi. W tym artykule dowiesz się więcej o przyczynach, objawach, diagnozie i leczeniu akromegalii.

Choroba Cushinga.jpeg
Endokrynologia

Jakie są objawy choroby Cushinga? Kiedy występuje ta choroba?

Najczęstszą przyczyną choroby Cushinga jest gruczolak przysadki, który wydziela nadmierną ilość ACTH, czyli hormonu adrenokortykotropowego. Diagnoza choroby Cushinga bywa trudna, ale odpowiednie badania laboratoryjne i obrazowe mogą pomóc w jej potwierdzeniu. Leczenie choroby Cushinga zależy od przyczyny nadmiaru kortyzolu i może obejmować usunięcie guza przysadki, terapię promieniowaniem lub leczenie farmakologiczne.

Andropauza.jpg
Zdrowie na co dzieńEndokrynologia

Andropauza – objawy męskiego przekwitania

Mężczyźni, podobnie jak kobiety, podlegają różnym zmianom hormonalnym. Z wiekiem dochodzi u nich do obniżenia poziomu głównego hormonu płciowego – testosteronu. Specjaliści nazywają to andropauzą, czyli męskim przekwitaniem. Dowiedz się więcej na ten temat!

Przełom tarczycowy.jpg
Endokrynologia

Przełom tarczycowy – co to jest? Przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Przełom tarczycowy to stan zagrożenia życia, spowodowany nasileniem objawów nadczynności tarczycy. Do jego powstania doprowadzić może szereg czynników, w tym m.in.: zakażenie bakteryjne, operacja chirurgiczna, leczenie radiojodem. Dowiedz się więcej na temat tego zaburzenia.

Nadczynność tarczycy.jpg
Endokrynologia

Nadczynność tarczycy – objawy i konsekwencje nadmiernego poziomu hormonów tarczycy

Nadczynność tarczycy, znana też jako hipertyreoza, to jedno z najczęstszych zaburzeń hormonalnych. Występuje u 1–2% dorosłych Polaków. Rzadko spotykane jest wśród dzieci. Nadczynności tarczycy towarzyszy szereg dolegliwości. Jedne z częstszych to: spadek masy ciała, zwiększona potliwość, nietolerancja gorąca.

biopsja.jpg
DiagnostykaZdrowie na co dzieńEndokrynologia

Co to jest biopsja i jakie są jej rodzaje? Kiedy pacjent kierowany jest na biopsję?

Biopsja to jedna z metod diagnostycznych. Polega na pobraniu fragmentu tkanki do zbadania go pod mikroskopem. Do częściej poddawanych biopsji części ciała należą: piersi, nerki, wątroba, tarczyca, gruczoł krokowy. Na biopsję kierowani są pacjenci, u których stwierdzono we wcześniejszych badaniach zmiany o nietypowym wyglądzie.

Operacja tarczycy.jpg
EndokrynologiaZdrowie na co dzieńChirurgia

Jak przebiega operacja tarczycy? Dlaczego się ją wykonuje?

Operacje tarczycy są bardzo często przeprowadzanymi zabiegami – szacuje się, że rocznie w Polsce wykonuje się ich około 30 tysięcy. Dzięki nowoczesnym metodom są to zabiegi bezpieczne, jednak mogą wiązać się z wystąpieniem powikłań. Dowiedz się, jakie są wskazania do operacji tarczycy, w jaki sposób przebiega i jak długo trwa powrót do zdrowia.

Niedoczynność tarczycy.jpg
Zdrowie na co dzieńEndokrynologia

Niedoczynność tarczycy – przyczyny i objawy. Na czym polega jej rozpoznanie i leczenie?

Niedoczynność tarczycy to choroba spowodowana niedoborem hormonów tarczycy. Za jej powstanie odpowiada wiele stanów, a jedna z częstszych przyczyn to choroba Hashimoto. Sprawdź, na czym polega rozpoznanie i jak leczona jest niedoczynność tarczycy.