W szpitalu
null

Paluchy koślawe, czyli haluksy, to zniekształcenie stopy polegające na nieprawidłowym ustawieniu dużego palca. W określonych sytuacjach może pojawić się wówczas dokuczliwy ból i obrzęk stopy. O wystąpieniu deformacji decydują przede wszystkim uwarunkowanie genetyczne. Na chorobę zwyrodnieniową narażone są też osoby z otyłością i kobiety często chodzące w szpilkach. Z haluksami często współistnieją palce młotkowate, czyli deformacja dotycząca zwykle drugiego i trzeciego palca stopy. Sprawdź, jak wygląda leczenie i rekonwalescencja po zabiegu!

Szczegóły

Jakie są metody leczenia haluksów? Kiedy stosuje się leczenie chirurgiczne?

Haluks może być leczony nieoperacyjnie. Aby wybrać odpowiednią metodę, specjalista wykorzystuje czterostopniową skalę Manchester, zgodnie z którą:

  • A – oznacza brak deformacji (do 20° odchylenia palucha);
  • B – wskazuje na łagodną deformację (do 30° odchylenia palucha);
  • C – świadczy o umiarkowanej deformacji (do 50° odchylenia palucha);
  • D – wskazuje na zaawansowaną deformację (powyżej 50° odchylenia palucha).

Jeśli specjalista stwierdzi niewielką deformację, może zaproponować leczenie zachowawcze. Polega ono na stosowaniu ortez, żelowych separatorów lub wkładek ortopedycznych. W przypadku nasilonych dolegliwości bólowych wykorzystuje się również leki przeciwzapalne. Oprócz tego lekarz może skierować Pacjenta na zabiegi fizjoterapeutyczne, takie jak kinesiotaping (plastrowanie dynamiczne), masaż tkanek głębokich czy uwalnianie punktów spustowych. Ponadto zaleca się noszenie miękkich, wygodnych, odpowiednio wyprofilowanych butów.

Jeśli leczenie zakończy się niepowodzeniem, można rozważyć chirurgiczne leczenie haluksów. W przypadku deformacji stopnia C lub D lekarz zakwalifikuje pacjenta do operacji.

Jak przygotować się do zabiegu?

Przed przystąpieniem do zabiegu pacjent powinien wykonać następujące badania:

  • morfologię krwi,
  • elektrolity,
  • glukozę,
  • układ krzepnięcia,
  • RTG stopy,
  • EKG.

Przed zabiegiem warto umówić się do fizjoterapeuty, który pomoże w doborze obuwia, nauczy chodzić o kulach i zaleci odpowiednie ćwiczenia po procedurze. Pacjent powinien zgłosić się na zabieg na czczo. Na 7 dni przed procedurą wskazane jest odstawienie leków przeciwzakrzepowych.

Przeczytaj także: Ból ucha

Jak przebiega zabieg usunięcia haluksów?

Celem operacji metodą Chevrona jest prawidłowe ustawienie palucha, zwężenie stopy i redukcja płaskostopia poprzecznego. Znajduje ona zastosowanie w przypadku umiarkowanych deformacji. Chirurg ortopeda wykonuje osteotomię, czyli przecina pierwszą kość śródstopia. Następnie specjalista przesuwa jej głowę do drugiej kości śródstopia. Kości zespala się śrubami tytanowymi, których nie trzeba później wyciągać. Zazwyczaj nie stanowią one również przeciwwskazania do wykonania rezonansu magnetycznego. Po zabiegu stopa może być obrzęknięta do 3 miesięcy.

W przypadku średniej lub ciężkiej deformacji lekarz może wybrać metodę Lapidusa. Podczas operacji chirurg ortopeda przecina ścięgna przywodziciela palucha, aby uwolnić trzeszczki, czyli dwie kostki zlokalizowane w okolicy stawu śródstopno-paliczkowego palucha. Następnie lekarz usuwa wyrośl kostną, która wywołuje ból i stan zapalny. Kolejny etap operacji obejmuje prawidłowe ustawienie pierwszej kości śródstopia względem drugiej, po czym stosuje się zespolenie płytką i śrubami tytanowymi. Operacja haluksów trwa około 1 godziny, po czym pacjent zostaje przeniesiony do sali pooperacyjnej. Zabieg zwykle wykonuje się w znieczuleniu podpajęczynówkowym.

Lekarz może zadecydować o wykonaniu operacji metodą Scarf, podczas której wykonuje podłużne nacięcie wzdłuż przyśrodkowej powierzchni przodostopia. Następnie chirurg zamyka ranę szwami, które usuwa po 10–14 dniach. Wspomniana metoda sprawdzi się w przypadku umiarkowanych i ciężkich deformacji.

Coraz częściej wykonuje się zabieg korekcji palucha techniką małoinwazyjną MICA. Specjalista wykonuje niewielkie nacięcia w okolicy I kości śródstopia, przez które wprowadza narzędzia. Procedurę przeprowadza się pod kontrolą RTG stopy. Lekarz przecina I kość śródstopia i paliczek bliższy palucha, po czym stabilizuje kości śrubami tytanowymi lub szwem kostnym.

Sprawdź też: Chirurgia ortopedyczna – czym się zajmuje?

Czy są jakieś przeciwwskazania do wykonania operacji haluksów?

Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu są:

  • rozsiany proces nowotworowy,
  • niewydolność mięśniowa,
  • ubytki neurologiczne.

Rekonwalescencja po zabiegu na haluksy

W pierwszych dniach po operacji zaleca się stosowanie zimnych okładów na stopę i chodzenie o kulach łokciowych. Przez 6 tygodni pacjent powinien chodzić w bucie ortopedycznym, który odciąża przodostopie. W ten sposób można wspomóc zrost kostny po zabiegu. Niekiedy lekarz zaleca częściowe obciążanie stopy po 4 tygodniach, czasami jednak należy go nosić przez 7–8 tygodni. Aby ocenić zrost kostny, ortopeda wykona RTG operowanej stopy. Podczas pobytu w szpitalu fizjoterapeuta pokaże nam, jak bezpiecznie chodzić po operacji.

Po zabiegu należy stopniowo obciążać operowaną stopę. Warto również rozważyć fizjoterapię, po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. U chorych można stosować krioterapię, magnetoterapię, laseroterapię, przezskórną elektryczną stymulację nerwów (TENS). Fizjoterapeuta dobierze również ćwiczenia, które przyspieszą powrót do pełnej sprawności. Jednym z nich jest poruszanie palcem i odginanie go od pozostałych palców stopy. Aby zminimalizować ryzyko nawrotu haluksów, należy unikać butów na wysokim obcasie.


Lekarze wykonujący usługę

Lekarze wykonujący usługę

LUX MED Szpital Puławska ul. Puławska 455, Warszawa

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Szpitale

Podobne usługi:

Zarezerwuj wizytę

Najnowsze artykuły i poradniki

Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie
Zdrowie na co dzieńLaryngologia

Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie

Krtań – istotna część układu oddechowego człowieka – odgrywa ważną rolę w procesie mowy i ochrony dolnych dróg oddechowych. Niestety, ten delikatny narząd może zostać dotknięty stanem zapalnym, określanym jako zapalenie krtani. Ta dolegliwość – choć często postrzegana jako niegroźna – może prowadzić do poważnych komplikacji, zwłaszcza u dzieci, jeśli nie zostanie właściwie zdiagnozowana i skutecznie leczona. Sprawdź, jakie są przyczyny, najważniejsze objawy i jak wygląda leczenie tej dolegliwości.

Zapalenie mieszków włosowych – przyczyny, objawy, leczenie
DermatologiaZdrowie na co dzień

Zapalenie mieszków włosowych – przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie mieszków włosowych to częsta dolegliwość dermatologiczna, która dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. W przebiegu tego schorzenia na skórze pojawiają się czerwone grudki, a towarzyszy im świąd i pieczenie. Choć w wielu przypadkach ma ono łagodny przebieg, niekiedy może prowadzić do groźniejszych powikłań, takich jak bolesne zmiany ropne. Sprawdź, jakie są przyczyny zapalenia mieszków włosowych i poznaj skuteczne metody jego leczenia oraz profilaktyki!

Ból gardła przy przełykaniu – o czym świadczy? Jakie badania zrobić?
Pierwsze objawyZdrowie na co dzieńLaryngologia

Ból gardła przy przełykaniu – o czym świadczy? Jakie badania zrobić?

Dolegliwość określana jako ból przy przełykaniu (odynofagia) to problem, który może mieć swoje źródło w stanach zapalnych, infekcjach, chorobach przełyku, a nawet nowotworach. Właściwa diagnoza oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia są kluczowe dla zdrowia i poprawy komfortu codziennego życia. Sprawdź, jakie badania zrobić, do jakiego lekarza się udać i jak leczyć ból gardła przy przełykaniu.