W szpitalu

null

Wady wrodzone oraz deformacje rąk najczęściej ujawniają się jeszcze w życiu płodowym. Szczególne znaczenie ma szybkie rozpoczęcie diagnostyki i leczenia, a także zadbanie o zastosowanie skutecznych metod. W LUX MED jest dostępnych wielu doświadczonych specjalistów. W naszej placówce zrealizujesz zabiegi z zakresu leczenia wad rozwojowych i deformacji rąk.

Szczegóły

Istnieje wiele wad wrodzonych powodujących deformacje rąk. Poniżej prezentujemy te pojawiające się najczęściej.

  • Palcozrost (syndaktylia) jest to wada wrodzona, która objawia się występowaniem zrostów w obrębie dwóch lub więcej palców u rąk. Częściej spotykana się wśród płci męskiej niż żeńskiej. Palcozrost jest wadą, za którą odpowiadają różnego rodzaju mutacje genetyczne. Wada wrodzona tego typu ujawnia się najczęściej około 16 tygodnia ciąży - wówczas enzymy odpowiedzialne za rozdzielenie zrośniętych do tej pory palców (co u płodu jest stanem naturalnym w początkowej fazie rozwoju) nie działają poprawnie. Leczenie palcozrostów ma charakter operacyjny. Zabieg rozdzielenia palców brzeżnych powinien odbyć się nie później niż do 6 miesiąca życia. Pozostałe palce można rozdzielić operacyjnie do 24 miesiąca życia dziecka.
  • Polidaktylia jest to wada wrodzona, która polega na występowaniu "nadliczbowych palców". Jak wskazują statystyki, anomalia ta pojawia się raz na 500 urodzeń. Zwykle dotyczy przede wszystkim chłopców (najczęściej rasy czarnej). Zmiany w budowie dłoni widoczne są już na badaniu USG prenatalnym, co pozwala wcześnie wykryć wadę wrodzoną. Za przyczynę polidaktylii uważa się aberrację chromosomową, czyli nieprawidłowości genetyczne na etapie dzielenia się komórek. Niemniej jednak wśród czynników wad rozwojowych wymienić można również czynniki środowiskowe (deformacje spowodowane niekorzystnym oddziaływaniem środowiska) oraz czynniki teratogenne (deformacje spowodowane przyjmowaniem niektórych leków lub substancji odpowiadających za zaburzenia rozwoju).

Leczenie polidaktylii zależne jest od typu wady wrodzonej. Jeżeli palec nie posiada kości, najczęściej zachodzi konieczność usunięcia dodatkowego palca w okresie niemowlęcym. Jeśli palec posiada tkanki twarde, wówczas z operacją czeka się nawet kilka lat - by cały proces odbył się bez szkody dla prawidłowego funkcjonowania kończyny.

W Szpitalu LUX Puławska leczymy następujące wady rozwojowe i deformacje rąk:

syndaktylia, polidaktylia, ektrodaktylia, zespół Polanda, Zespół Möbiusa.

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Podobne usługi:

Zarezerwuj wizytę

Najnowsze artykuły i poradniki

glowka.jpg
Zdrowie na co dzień

Kalendarz Po zdrowie z LUX MED

Czas zacząć grudniowe odliczanie do świąt! W tym roku spróbuj zadbać nie tylko o najbliższych, ale i o siebie. W naszym kalendarzu „Po zdrowie z LUX MEDznajdziesz porcję wskazówek i rad na każdy dzień aż do Wigilii. Dzięki nim poprawisz swoje samopoczucie i zdrowo spędzisz ten wyjątkowy czas.

Kobieta w ciąży leży na łóżku i trzyma się za brzuch
Opieka nad dzieckiemPediatriaCiąża

Czym jest zespół Patau? Przyczyny, objawy, rozpoznanie

Zespół Patau to jedna z trzech najczęściej występujących aberracji chromosomowych, obok zespołu Downa i zespołu Edwardsa. Przyczyną tego schorzenia jest obecność dodatkowego chromosomu 13 (trisomia chromosomu 13). Dowiedz się więcej o tym zespole wad wrodzonych.

Kobieta mierzy sobie poziom cukru
Dietetyka

Dieta cukrzycowa – ogólne zalecenia dla cukrzyków

Dieta przy cukrzycy to podstawowy element leczenia. Sposób żywienia powinien być indywidualnie dopasowany do pacjenta. Istnieją jednak pewne ogólne zasady diety w cukrzycy, które powinny być przestrzegane przez osoby zmagające się z tą chorobą. Poznaj je.