Dziecko leży z przykurczonymi nogami
OrtopediaPediatriaOpieka nad dzieckiem

Krzywica. Przyczyny i leczenie

Krzywica to choroba metaboliczna związana z zaburzeniami procesu mineralizacji kości. Niepodjęcie jej leczenia lub terapia prowadzona w nieprawidłowy sposób wiąże się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Poznaj objawy krzywicy i sprawdź, co może doprowadzić do tej choroby.

Kobieta w ciąży siedzi na kanapie i podpiera głowę reką
Opieka nad dzieckiemPediatriaCiąża

Czym jest zespół Edwardsa? Jaki ma wpływ na dziecko?

Trisomia 18 chromosomu jest drugim pod względem częstości (po zespole Downa) zespołem wad genetycznych uwarunkowanym obecnością dodatkowego chromosomu. Sprawdź, jakie objawy towarzyszą zespołowi Edwardsa i na podstawie jakich badań lekarz stawia rozpoznanie.

Kobieta w ciąży leży na łóżku i trzyma się za brzuch
Opieka nad dzieckiemPediatriaCiąża

Czym jest zespół Patau? Przyczyny, objawy, rozpoznanie

Zespół Patau to jedna z trzech najczęściej występujących aberracji chromosomowych, obok zespołu Downa i zespołu Edwardsa. Przyczyną tego schorzenia jest obecność dodatkowego chromosomu 13 (trisomia chromosomu 13). Dowiedz się więcej o tym zespole wad wrodzonych.

Kobieta siedzi z dzieckiem na kolanach i rozmawia z lekarzem
Opieka nad dzieckiemPediatria

Owsiki u dzieci – objawy, leczenie i profilaktyka

Choroby pasożytnicze to w dalszym ciągu poważny problem. Jedną z częściej występujących jest owsica. Zarażenie owsikami dotyczy przeważnie dzieci, lecz może rozwinąć się również u osób dorosłych. Sprawdź, jak może dojść do zarażenia i jak je leczyć.

Kobieta trzyma małe dziecko na rękach
PediatriaOpieka nad dzieckiemCiąża

Trądzik noworodkowy – jak wygląda i co go powoduje?

Trądzik noworodkowy to stosunkowo często występująca choroba wieku dziecięcego. Z reguły ma łagodny przebieg, ustępuje samoistnie i nie wymaga leczenia. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny trądziku noworodkowego i w jaki sposób złagodzić towarzyszące mu objawy.

Pediatra ogląda przez lupę rękę dziewczynki
PediatriaOpieka nad dzieckiem

Trzydniówka – objawy, przyczyny, jak sobie radzić?

Trzydniówka to niegroźna choroba wieku dziecięcego. Typowymi jej objawami są gorączka i plamisto-grudkowa wysypka. Sprawdź, jakie jeszcze objawy mogą towarzyszyć gorączce trzydniowej oraz w jaki sposób je łagodzić.

Ciemieniucha.jpeg
CiążaPediatriaOpieka nad dzieckiem

Ciemieniucha – co to jest? Postępowanie domowe, leczenie

Ciemieniucha to częsta przypadłość dotykająca dzieci w pierwszych miesiącach życia. Typowe są dla niej grube, żółte łuski, które w różnym stopniu nasilenia pokrywają powierzchnię skóry głowy. Sprawdź, kiedy i do jakiego lekarza zgłosić się z niemowlęciem z ciemieniuchą.

Infekcja górnych dróg oddechowych u dzieci
Porady w razie chorobyLaryngologiaPediatria

Ból ucha

Ból ucha u dziecka jest częstą dolegliwością - może się pojawić zarówno u niemowląt, jak i u starszych dzieci. Zwykle występuje nagle i jest stosunkowo silny. Dolegliwości najczęściej pojawiają się w sezonie jesienno-zimowym, gdyż wówczas występuje szczyt zachorowań na infekcje górnych dróg oddechowych.

Bostonka.jpg
PediatriaOpieka nad dzieckiem

Bostonka – co to jest? Objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Bostonka to choroba wieku dziecięcego. Jej poprawna, choć rzadko używana nazwa to choroba dłoni, stóp i ust. Przypadki zachorowań u dorosłych są rzadkie i dotyczą głównie osób z obniżoną odpornością lub z chorobami przewlekłymi. Odpowiedzialny za bostonkę wirus szerzy się drogą doustną i oddechową oraz poprzez kontakt z płynem ze zmian skórnych.

Moczenie nocne.jpg
PediatriaOpieka nad dzieckiem

Moczenie nocne – przyczyny. Jak zapobiegać?

Moczenie nocne może wynikać z nieopanowania kontroli nad zwieraczami, co przychodzi z wiekiem. Bywa też wynikiem szeregu schorzeń. Może towarzyszyć m.in. wadom rozwojowym dróg moczowych, przewlekłej niewydolności nerek, a nawet mieć tło psychogenne.

Bilans zdrowia dziecka.jpg
PediatriaOpieka nad dzieckiem

Bilans zdrowia dziecka – kiedy, jakie informacje można uzyskać, jak się przygotować?

Bilanse zdrowia dziecka to okresowe profilaktyczne badania, które wykonywane są na różnych etapach życia. Pozwalają sprawdzić, czy maluch rozwija się prawidłowo, a w razie ewentualnych nieprawidłowości umożliwiają wczesne wdrożenie leczenia. Dowiedz się więcej na temat bilansu zdrowia dziecka.

Parasomnia u dzieci.jpg
Opieka nad dzieckiemPediatria

Dlaczego dziecko budzi się w nocy? Parasomnie u dzieci

Parasomnie, czyli zaburzenia snu, mogą być efektem toczącej się w organizmie choroby, jak i czynników środowiskowych (np. narażenia na silny stres, przebodźcowania) czy niewłaściwej higieny snu. Do najczęstszych parasomnii u dzieci należą: somnambulizm, wybudzenie z dezorientacją, koszmary czy lęki nocne.