Konsultacja telefoniczna
W placówce
Lekarz osłuchuje stetoskopem dziewczynkę

Lekarz pediatra jest specjalistą w zakresie chorób wieku dziecięcego. Zajmuje się pacjentami od 2. miesiąca życia do 18. roku życia. Specjalista ten ma szeroki zakres porad – m.in. kwalifikacje do szczepień, bilanse zdrowia, konsultacje, edukacja zdrowotna. Sprawdź, z jakimi objawami najczęściej rodzice zgłaszają się z dziećmi do pediatry i jakie choroby leczy ten specjalista.

Szczegóły

Wizyta u pediatry – dla kogo? 

Pediatra to lekarz zajmujący się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem schorzeń u niemowląt, dzieci i młodzieży. Na pierwszą wizytę u pediatry należy się udać między 4. a 6. tygodniem życia dziecka. Do którego roku życia dzieci chodzą do pediatry? Pediatra zajmuje się pacjentami do 18. roku życia. Na konsultację pediatryczną należy się zgłosić, kiedy wypada termin bilansu zdrowia, szczepienia lub zauważy się u pociechy niepokojące objawy. Najczęściej są to takie symptomy jak:

  • biegunka i wymioty, bóle brzucha, kolka jelitowa, brak apetytu;
  • podwyższona temperatura ciała;
  • kaszel, katar, ból gardła i inne objawy ze strony układu oddechowego;
  • ból ucha, zaburzenia słuchu, zaburzenia równowagi, zawroty głowy;
  • ból podczas oddawania moczu, parcie na pęcherz, trudności z rozpoczęciem oddawania moczu i inne objawy sugerujące infekcję układu moczowego;
  • ból głowy;
  • wysypki i zmiany skórne;
  • powiększone węzły chłonne;
  • zaburzenia koncentracji, kłopoty w zapamiętywaniu;
  • zaburzenia snu;
  • symptomy alergii.

Zakres porad pediatrycznych

Pediatra przeprowadza badania okresowe, czyli tzw. bilans zdrowia dziecka, w celu uzyskania informacji o ogólnym stanie zdrowia małego pacjenta. W ten sposób czuwa nad prawidłowym rozwojem malucha, a na wypadek wykrycia jakichkolwiek zaburzeń, kieruje go na dalszą diagnostykę lub do innego specjalisty.

Pediatra przeprowadza wizytę kwalifikacyjną do szczepienia dla dzieci, które są głównym elementem profilaktyki chorób zakaźnych szerzących się zwłaszcza w wieku dziecięcym.

Lekarz ten zajmuje się również popularyzacją zdrowego stylu życia i edukacją zdrowotną. Udziela porad z zakresu żywienia, aktywności fizycznej oraz zdrowia psychicznego. Na wizycie u pediatry rodzice i dzieci edukowani są w zakresie właściwej opieki i zmian rozwojowych na poszczególnych etapach życia.

Podczas konsultacji pediatrycznej wystawione mogą zostać e-skierowania na badania, e-skierowania na konsultację u innych lekarzy, e-recepty, zwolnienie z zajęć szkolnych, w tym  – w razie konieczności  – z zajęć wychowania fizycznego. Pediatra zajmuje się leczeniem nowych dolegliwości, jak również przewlekłych chorób u dzieci. Jest zazwyczaj pierwszą osobą, która rozpoznaje u malucha wadę postawy i kieruje go do fizjoterapeuty.

Przebieg porady pediatrycznej

Do wizyty u pediatry należy się odpowiednio przygotować. Rodzice powinni pamiętać o zabraniu ze sobą dotychczasowej dokumentacji medycznej dziecka, zwłaszcza książeczki zdrowia i wyników ostatnio wykonanych badań. Wizyta u pediatry w zależności od jej celu nieco się różni. Niemniej za każdym razem kluczowym elementem jest wywiad z Pacjentem i jego opiekunem. Bardzo ważne, aby zgłaszając się na konsultację, przygotować listę pytań do lekarza i doświadczanych przez malucha dolegliwości. Znacznie usprawni to przebieg wizyty, zwłaszcza gdy Pacjentem jest małe dziecko – ograniczy to stres związany z nową sytuacją i obcymi ludźmi.

Kolejny główny element konsultacji pediatrycznej to badanie przedmiotowe. Lekarz m.in. osłuchuje i opukuje klatkę piersiową, zagląda do gardła, sprawdza stan węzłów chłonnych oraz zgłaszane przez Pacjenta i jego opiekuna objawy. W celu postawienia diagnozy może również zlecić wykonanie badań laboratoryjnych krwi i moczu lub badań obrazowych. W razie potrzeby skieruje też dziecko na konsultację z innym specjalistą. W placówkach Grupy LUX MED zrealizować można konsultację pediatryczną online. Zdalny kontakt z lekarzem w wielu sytuacjach wystarczy do postawiania diagnozy i zaproponowania skutecznego leczenia albo kontroli podjętej terapii.

Jakie choroby leczy pediatra?

Problemy, którymi najczęściej zajmuje się pediatra, to:

  • choroby układu oddechowego – przeziębienie, grypa, zapalenie oskrzeli, astma oskrzelowa, angina, zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych;
  • ostre zapalenie ucha środkowego;
  • choroby alergiczne – wyprysk kontaktowy, atopowe zapalenie skóry, alergia pokarmowa;
  • choroby układu pokarmowego – biegunki infekcyjne, zaparcia;
  • choroby nerek i dróg moczowych – moczenie nocne, zakażenia układu moczowego;
  • choroby zakaźne – choroba dłoni, stóp i jamy ustnej (zwyczajowo określana jako bostonka), różyczka, świnka, gorączka trzydniowa, robaczyce (owsica, glistnica), ospa wietrzna, rumień zakaźny, szkarlatyna, mononukleoza.


Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Podobne usługi:

Internista
Internista
Internista
Lekarz medycyny pracy
Chirurg dziecięcy – konsultacja
Dermatolog dziecięcy

od 204 zł

Zarezerwuj wizytę

Artykuły i poradniki na temat pediatrii i opieki nad dzieckiem

Dziecko leży z przykurczonymi nogami
OrtopediaPediatriaOpieka nad dzieckiem

Krzywica. Przyczyny i leczenie

Krzywica to choroba metaboliczna związana z zaburzeniami procesu mineralizacji kości. Niepodjęcie jej leczenia lub terapia prowadzona w nieprawidłowy sposób wiąże się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Poznaj objawy krzywicy i sprawdź, co może doprowadzić do tej choroby.

Rehabilitacja dzieci_small.jpeg
RehabilitacjaPierwsze objawyOpieka nad dzieckiem

Wady postawy – samoopieka

Wady postawy to wszelkie odstępstwa od prawidłowej postawy ciała. Mogą prowadzić do zmian przeciążeniowych, bólu czy dolegliwości o charakterze neurologicznym

Kobieta w ciąży siedzi na kanapie i podpiera głowę reką
Opieka nad dzieckiemPediatriaCiąża

Czym jest zespół Edwardsa? Jaki ma wpływ na dziecko?

Trisomia 18 chromosomu jest drugim pod względem częstości (po zespole Downa) zespołem wad genetycznych uwarunkowanym obecnością dodatkowego chromosomu. Sprawdź, jakie objawy towarzyszą zespołowi Edwardsa i na podstawie jakich badań lekarz stawia rozpoznanie.