W placówce
Rezonans magnetyczny kolana

Rezonans magnetyczny kolana to niezwykle dokładna metoda obrazowania, która pozwala na szczegółową ocenę struktur w obrębie stawu kolanowego, w tym ścięgien, więzadeł, chrząstki, jak również mięśni i kości. Badanie to jest szczególnie przydatne w diagnostyce i planowaniu leczenia różnorodnych problemów ze strony kolana. Sprawdź, jakie są wskazania do wykonania rezonansu magnetycznego stawu kolanowego.

Szczegóły

Kiedy wykonuje się rezonans magnetyczny kolana?

Istnieją liczne wskazania do wykonania rezonansu magnetycznego (MR) kolana. Badanie jest zlecane w celu dokonania oceny uszkodzeń wynikających z urazów stawu kolanowego, będącego jednym z bardziej eksploatowanych i narażonych na kontuzje stawów w ludzkim ciele. Tego typu uszkodzenia obejmują przeważnie:

  • urazy więzadeł, w tym zerwanie więzadła krzyżowego przedniego (ACL) lub więzadła krzyżowego tylnego (PCL);
  • uszkodzenia ścięgien, takie jak zerwanie ścięgna czworogłowego lub ścięgna rzepki;
  • urazy łąkotek, które mogą objawiać się bólem, obrzękiem lub blokadą stawu kolanowego.

Rezonans magnetyczny kolana bywa wykorzystywany do diagnozowania stanów zapalnych w obrębie stawu, które mogą prowadzić do bólu, obrzęku, tkliwości, zaczerwienienia, ograniczenia ruchomości stawu, uczucia przeskakiwania w kolanie, porannej sztywności kolana, problemów z chodzeniem. Rezonans magnetyczny stawu kolanowego jest przydatny w diagnozowaniu i monitorowaniu postępu chorób zwyrodnieniowych, czyli osteoartrozy. Badanie w tym przypadku pozwala ocenić stopień zniszczenia chrząstki stawowej i innych zmian zwyrodnieniowych w kolanie.

Badanie rezonansem magnetycznym wykonuje się przy podejrzeniu nowotworów kości i tkanek miękkich w obrębie stawu kolanowego lub w jego pobliżu. MR jest polecany w sytuacji, gdy standardowe metody obrazowania (zdjęcie RTG lub USG) nie dostarczają wystarczających informacji o przyczynach przewlekłego bólu kolana.

Rezonans magnetyczny stawu kolanowego stanowi też element oceny po zabiegu. Lekarze na jego podstawie oceniają wyniki operacji. Wykonuje się go np. po rekonstrukcji więzadeł czy naprawie łąkotki. W ten sposób łatwiej sprawdzić, czy zastosowane leczenie przyniosło oczekiwane efekty.

Zobacz także: Ból kolana - przyczyny, rodzaje, sposoby leczenia

USG czy rezonans stawu kolanowego?

USG stawu kolanowego to badanie, które doskonale obrazuje tkanki miękkie. Obok RTG stawu kolanowego, które bardzo dobrze uwidacznia struktury kostne, jest z reguły badaniem obrazowym przeprowadzanym w pierwszej kolejności. Jeśli wyniki nie pozwalają na postawienie diagnozy, lekarz zleca wykonanie rezonansu magnetycznego. Badanie to uwidacznia wszystkie struktury jednocześnie, w tym te położone bardzo głęboko. Dlatego też rezonans magnetyczny stanowi doskonałe uzupełnienie innych metod obrazowania.

Dowiedz się więcej na temat rezonansu stawu skokowego

Ile trwa rezonans magnetyczny kolana?

Rezonans magnetyczny stawu kolanowego trwa zazwyczaj kilkadziesiąt minut. Czas tego badania obrazowego będzie dłuższy w przypadku podania środka cieniującego. Wiąże się z tym bowiem poszerzony wywiad medyczny, wprowadzenie wkłucia, podanie kontrastu, usunięcie wenflonu i krótka obserwacja osoby badanej już po MR. Badanie przedłuży się również w przypadku braku współpracy ze strony pacjenta, który nie będzie stosował się do poleceń personelu medycznego i poruszał się w czasie obrazowania.

Jak przebiega rezonans magnetyczny stawu kolanowego?

Rezonans kolana wymaga pewnego przygotowania. Należy zabrać ze sobą wcześniejsze wyniki badań obrazowych kolana, jeśli pacjent je ma. Na MR najlepiej przyjść w wygodnym stroju, który nie krępuje ruchów ani nie ma metalowych elementów, takich jak zamki czy guziki. W przebieralni pacjent zostawia wszelkie metalowe akcesoria typu okulary, portfel, pasek do spodni, biżuteria. W przypadku badania z kontrastem należy być na czczo lub mieć chociaż 4–6 godzin przerwy od ostatniego posiłku oraz dostarczyć aktualne wyniki badania stężenia kreatyniny we krwi. Jeśli pacjent przyjmuje regularnie leki, może kontynuować ich stosowanie, jeżeli lekarz nie zaleci inaczej.

Po zebraniu wywiadu medycznego i przygotowaniu pacjent zostaje skierowany do pomieszczenia specjalnie przystosowanego do badania rezonansem magnetycznym. Następnie personel medyczny prosi go o położenie się na stole do badania. Badanemu proponuje się stopery do uszu, gdyż badaniu towarzyszą różne głośne dźwięki. Pacjent otrzymuje też przycisk alarmowy na wypadek, gdyby źle się poczuł i konieczne było przerwanie rezonansu. Następnie badany zostaje wprowadzony do aparatu na specjalnym stole. Przez całe MR powinien pozostawać w bezruchu. Po zakończeniu obrazowania stół automatycznie wysuwa się z urządzenia, a pacjent zostaje poinformowany o sposobie odbioru wyników.

Dowiedz się też więcej na temat tomografii komputerowej łokcia oraz tomografii komputerowej kości i stawów.

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Dokumenty do pobrania

Dokumenty do pobrania



Artykuły i poradniki na temat badań diagnostycznych i profilaktycznych

Krwiomocz – czym jest? Kiedy zgłosić się do lekarza?
DiagnostykaUrologia

Krwiomocz – czym jest? Kiedy zgłosić się do lekarza?

Krew w moczu – krwiomocz lub hematuria – to objaw, który może sygnalizować różnorodne schorzenia: od niegroźnych do poważnych. Dlatego każdy przypadek, niezależnie od nasilenia, wymaga konsultacji lekarskiej, aby ustalić źródło problemu i wdrożyć właściwe leczenie. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny obecności krwi w moczu i dowiedz się, jak przebiega diagnostyka.

Różowy październik – miesiąc świadomości raka piersi.
Zdrowie na co dzieńOnkologiaDiagnostyka

Różowy październik – miesiąc świadomości raka piersi.

Październik oznacza nie tylko kalendarzową jesień, lecz także miesiąc świadomości dotyczącej raka piersi – stąd często spotykana nazwa „Różowy Październik” lub „Pink October”. To czas licznych inicjatyw mających na celu zwiększenie wiedzy na temat profilaktyki, diagnostyki oraz leczenia nowotworów piersi. Symbolem kampanii jest różowa wstążka, czyli wyraz solidarności z kobietami dotkniętymi tą chorobą. Sprawdź, jakie badania warto wykonać z tej okazji!

Profilaktyka raka płuc – jakie badania warto wykonać?
Diagnostyka

Profilaktyka raka płuc – jakie badania warto wykonać?

Profilaktyka raka płuc koncentruje się głównie na eliminacji lub redukcji ekspozycji na czynniki ryzyka, takie jak palenie tytoniu, oraz prowadzenie zdrowego stylu życia. Regularne badania przesiewowe dla osób z grup wysokiego ryzyka oraz szeroka edukacja publiczna również odgrywają kluczową rolę w zmniejszaniu liczby zachorowań na ten nowotwór. Dowiedz się więcej na temat zapobiegania i wczesnego wykrywania raka płuc.