W placówce
Stomatolog ogląda zdjecie RTG cefalometryczne

Radiowizjografia to badanie cyfrowe, które pozwala uzyskać obraz zęba i otaczających go tkanek przy minimalnym obciążeniu organizmu pacjenta promieniowaniem rentgenowskim. Służy do diagnostyki m.in. schorzeń miazgi, przyzębia, próchnicy utajonej, a także kontroli jakości leczenia stomatologicznego. Dowiedz się więcej.

Szczegóły

Czym jest radiowizjografia?

Radiowizjografia (zwana również radiografią cyfrową) to rodzań badania radiologicznego (RTG). Służy do obrazowania struktur zębów i jamy ustnej. Umożliwia uzyskanie obrazu rentgenowskiego w sposób cyfrowy, co przynosi szereg korzyści w porównaniu do tradycyjnego zdjęcia wewnątrzustnego na kliszy. Dla pacjenta oznacza krótszy czas ekspozycji na promieniowanie rentgenowskie. Dla stomatologa z kolei takie rozwiązanie stanowi wygodne i precyzyjne narzędzie diagnostyczne ponieważ uzyskany obraz można przetwarzać dzięki specjalistycznemu oprogramowaniu

Zdjęcia radiowizjograficzne służą badaniu pojedynczych zębów. Są one pomocne zwłaszcza w stomatologii zachowawczej oraz endodoncji. To skuteczna metoda wykrywania m.in. próchnicy. Wraz z rozwojem próchnicy dochodzi bowiem do zjawiska demineralizacji twardych tkanek zęba (szkliwa, zębiny i cementu korzeniowego). Obszary pozbawione substancji mineralnych obrazowane są na zdjęciu RTG jako obszar ciemniejszy, w przeciwieństwie do zdrowych części zęba, które zatrzymują większą część wiązki promieniowania i są jaśniejsze. Pozwala to na diagnostykę zmian próchnicy początkowej, kiedy głębokość ubytku nie przekracza 0,5 mm.

W jakim celu wykonuje się radiowizjografię?

Radiowizjografia ma szerokie zastosowanie w stomatologii. Jest narzędziem diagnostycznym, które pomaga w diagnostyce:

  • próchnicy – za pomocą badania radiograficznego stomatolog może ocenić stopień zaawansowania choroby; obrazowanie cyfrowe pozwala wykryć ogniska próchnicowe w przestrzeniach międzyzębowych oraz korzeniach;
  • schorzenia miazgi – obrazowanie cyfrowe pozwala zlokalizować źródło bólu i podjąć decyzję o rodzaju leczenia;
  • zmiany w okolicy przywierzchołkowej korzenia – w sytuacji braku objawów bólowych takie zmiany sa często wykrywane właśnie dzięki obrazowaniu cyfrowemu

Ponadto radiowizjografia jest przydatna w procesie planowania leczenia ortodontycznego w celu oceny struktury kości, rozmieszczenia zębów, a także obecności i położenia zębów mądrości. Badanie wykonuje się także w przygotowaniu do zabiegów chirurgicznych, takich jak ekstrakcje zębów czy wszczepianie implantów dentystycznych;

W każdym przypadku decyzja o wykonaniu radiowizjografii stomatologicznej powinna być podejmowana indywidualnie przez lekarza dentystę. Specjalista bierze wtedy pod uwagę historię medyczną pacjenta, objawy kliniczne i inne dostępne informacje diagnostyczne.

Zobacz także: Periodontologia – co to jest? Choroby

Jak przebiega badanie radiowizjograficzne?

Dla ochrony przed promieniowaniem pacjent zakłada specjalny fartuch. Technik elektroradiolog lub lekarz stomatolog umieszcza niewielki czujnik w kształcie płytki w ustach badanego. Wykonanie zdjęcia trwa kilka sekund. W trakcie radiowizjografii należy pozostać nieruchomo, aby zapis był jak najbardziej czytelny.

Jak się przygotować do radiowizjografii?

Radiowizjografia nie wymaga żadnego przygotowania. Dawka promieniowania rentgenowskiego jest mniejsza niż w przypadku tradycyjnego badania, jednak należy zachować podobne środki ostrożności. Nie istnieją bezwzględne przeciwwskazania do radiowizjografii, należy zachować jednak szczególną ostrożność podczas wykonywania badania u kobiet w ciąży.

Jakie schorzenia diagnozuje radiowizjografia?

Radiowizjografia stomatologiczna pozwala na diagnozowanie różnych schorzeń zębów, dziąseł i struktur otaczających. Za pomocą tego badania stomatolog może wykryć również inne niepokojące zmiany w jamie ustnej lub zatokach szczękowych.

Dolegliwości i choroby, których diagnozę ułatwi radiowizjografia to m.in.:

  • próchnica;
  • zapalenie miazgi;
  • infekcje i stany zapalne kości;
  • zatrzymanie zębów;
  • złe ustawienie zębów stałych u dzieci lub zębów mądrości;
  • zapalenie przyzębia;

Radiografia cyfrowa jest niezwykle przydatna w diagnostyce, ponieważ umożliwia uzyskanie obrazów struktur, które nie są widoczne w standardowym badaniu stomatologicznym. Dzięki temu dentysta może skuteczniej ocenić stan zdrowia jamy ustnej pacjenta i opracować odpowiedni plan leczenia.

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Podobne usługi:

diagnostyka-obrazowa-stomatologia.jpg
Cefalometria
pakiet-protetyczny.png
Protetyka

Zarezerwuj wizytę

Artykuły i poradniki na temat stomatologii

Aparat_ortodontyczny_dla_doroslych.jpg
Stomatologia

Aparat ortodontyczny dla dorosłych

Leczenie ortodontyczne u osób dorosłych i seniorów przynosi szereg korzyści. Dowiedz się, kiedy można je przeprowadzić, dlaczego warto to zrobić i jakie są najczęściej stosowane metody.

Retainer.jpeg
Stomatologia

Jak działa i dla kogo jest przeznaczony retainer?

Zdjęcie aparatu ortodontycznego to nie koniec leczenia. Aby utrzymać wypracowane efekty, konieczne jest noszenie retainera. Dzięki niemu zęby pozostaną na nowym miejscu i nie wrócą do poprzedniego położenia. Jakie są rodzaje retainerów? Jak długo należy go nosić? Sprawdź.

baza zdjec LX (35).jpg
Stomatologia

Paradontoza – objawy i przyczyny powstania. Jak walczyć z chorobami przyzębia?

Choroby przyzęba zwane są peridontopatiami. To schorzenia, która nieleczone wiążą się z ryzykiem utraty zęba lub zębów. Sprawdź, co prowadzi do jej powstania i jakie objawy jej towarzyszą.