W placówce
null
Badanie na helicobacter igG

Helicobacter pylori to bakteria, która jest główną przyczyną choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Zakażenie drobnoustrojem może nie dawać żadnych objawów, jednak zazwyczaj wiąże się z wieloma dokuczliwymi symptomami, takimi jak ból w górnej części brzucha, nudności czy przewlekła zgaga. Badanie na helicobacter IgG to podstawowe narzędzie diagnostyczne, które pomaga określić, czy w organizmie doszło do zakażenia omawianą bakterią. Sprawdź, jakie są wskazania do wykonania testu i jak on przebiega

Szczegóły

Co to jest badanie helicobacter IgG?

Helicobacter pylori to bakteria, która kolonizuje błonę śluzową kluczowych narządów układu pokarmowego, takich jak żołądek czy dwunastnica. Jej obecność jest bardzo powszechna w krajach rozwijających się, gdzie odsetek zachorowań wynosi nawet 90%. Dla porównania, w Europie Zachodniej problem dotyczy ok. 40% społeczeństwa. Do zakażenia dochodzi przeważnie w dzieciństwie na drodze oralno-fekalnej – przez branie brudnych rąk do ust, lub oralno-oralnej, gdzie jako przyczynę wymienia się picie z tej samej butelki lub pocałunki. Jeśli dojdzie do zakażenia, może utrzymywać się ono przez całe życie, jednak w wielu przypadkach ma przebieg bezobjawowy.

Badanie helicobacter IgG to badanie serologiczne polegające na oznaczeniu przeciwciał (antygenów) specyficznych dla omawianego drobnoustroju. To również podstawowe narzędzie diagnostyczne, które potwierdza wynik szybkiego testu na obecność Helicobacter pylori w organizmie. Aby mieć większą pewność diagnozy, warto – razem z badaniem helicobacter IgG – oznaczyć przeciwciała IgA. Ten dodatkowy marker obniża liczbę wyników fałszywie ujemnych. Celem badania jest przede wszystkim diagnostyka powstałych stanów chorobowych układu pokarmowego lub ocena ryzyka ich wystąpienia.

Przeczytaj również: Samoopieka – postępowanie w infekcji przewodu pokarmowego.

Wskazania do wykonania badania w kierunku helicobacter IgG

Badanie przeciwciał IgG wykonuje się w przypadku, gdy występują przewlekłe dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak:

  • bóle w nadbrzuszu;
  • zgaga, czyli uczucie palenia w okolicach mostka;
  • nudności;
  • niestrawność;
  • kwaśne obijanie po posiłku;
  • wzdęcia;
  • biegunki;
  • brak apetytu;
  • utrata masy ciała bez widocznej zmiany nawyków żywieniowych.

W pierwszej kolejności należy wykluczyć zatrucie pokarmowe lub zakażenie rotawirusem, które w znacznym stopniu dotyczy układu pokarmowego. Szczegółowa diagnostyka – a więc połączenie testów na obecność przeciwciał IgA oraz IgG – jest konieczna wtedy, gdy objawy nie ustępują lub nawracają, znacznie utrudniając codzienne funkcjonowanie.

Wskazaniem do wykonania testu na przeciwciała dla Helicobacter pylori jest podejrzenie zapalenia żołądka lub choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Wykonuje się je również wtedy, gdy pojawią się guzy w przewodzie pokarmowym i zachodzi podejrzenie nowotworu żołądka. Wśród zaleceń wymienia się również ustalenie przyczyny refluksu przełykowego. Badanie o charakterze kontrolnym powinni wykonać też członkowie rodziny lub bliscy osoby zakażonej.

Dodatni wynik badania potwierdza obecność przeciwciał i świadczy o przebytym lub aktualnie przechodzonym zakażeniu bakterią.

Zobacz także: Czy latanie samolotem w ciąży jest bezpieczne?

Przebieg badania na helicobacter igG

Badanie na przeciwciała helicobacter igG przebiega identycznie jak standardowe pobieranie krwi w celu wykonania np. morfologii ogólnej. Materiałem do badań jest surowica z krwi żylnej, a więc próbka pobierana zazwyczaj z żyły łokciowej. Samo badanie nie powinno trwać dłużej niż kilkanaście sekund i – o ile nie pojawią się nieprzewidziane trudności – jest niemal całkowicie bezbolesne. Po pobraniu krwi należy chwilę odpocząć, uciskając miejsce, które zostało nakłute. Taka praktyka zapobiega powstawaniu nieestetycznych siniaków. Po upływie kilkunastu minut można wracać do normalnej aktywności. Wynik testu pojawia się przeważnie w ciągu kilku dni od jego wykonania.

Jak przygotować się do badania na helicobacter igG?

Przygotowanie do badania helicobacter igG nie jest skomplikowane – w dniu testu Pacjent nie musi być na czczo i nie musi wprowadzać szczególnych zmian w swojej diecie. Najlepsza pora na wykonanie badania przypada między 7 a 10 rano, a przed pobraniem wskazany jest krótki odpoczynek i wypicie niewielkiej ilości wody. Osoba, która przyjmuje leki na stałe, powinna skonsultować sposób ich przyjmowania w dniu badania ze swoim lekarzem.

Sprawdź, jak wyglądają badania bakteriologiczne i jak należy się do nich przygotować.

Jakie choroby wykrywa badanie na helicobacter IgG?

Test na przeciwciała helicobacter IgG pozwala potwierdzić chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy, a także ocenić ryzyko jej wystąpienia. Dolegliwości towarzyszące temu schorzeniu – ból w nadbrzuszu, nieprzyjemny posmak w ustach, przewlekła zgaga – wynikają z ubytków w błonie śluzowej narządów układu pokarmowego. Do tego dochodzi również stan zapalny, przez który objawy stają się bardziej dokuczliwe.

Badanie na helicobacter IgG będzie także cenną wskazówką w diagnostyce takich chorób jak refluks przełyku, nowotwory żołądka (np. gruczolakorak lub chłoniak) czy niedokrwistość, choć w przypadku tej ostatniej głównym narzędziem diagnostycznym jest badanie stężenia żelaza i ferrytyny we krwi.

Jeśli w przewodzie pokarmowym widoczne są zmiany nowotworowe, być może konieczna będzie interwencja chirurgiczna. Sprawdź, co zawiera pakiet badań przed zabiegiem operacyjnym i jak przygotować się do operacji.

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Podobne usługi:

Zarezerwuj wizytę

Najnowsze artykuły i poradniki

Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie
Zdrowie na co dzieńLaryngologia

Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie

Krtań – istotna część układu oddechowego człowieka – odgrywa ważną rolę w procesie mowy i ochrony dolnych dróg oddechowych. Niestety, ten delikatny narząd może zostać dotknięty stanem zapalnym, określanym jako zapalenie krtani. Ta dolegliwość – choć często postrzegana jako niegroźna – może prowadzić do poważnych komplikacji, zwłaszcza u dzieci, jeśli nie zostanie właściwie zdiagnozowana i skutecznie leczona. Sprawdź, jakie są przyczyny, najważniejsze objawy i jak wygląda leczenie tej dolegliwości.

Zapalenie mieszków włosowych – przyczyny, objawy, leczenie
DermatologiaZdrowie na co dzień

Zapalenie mieszków włosowych – przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie mieszków włosowych to częsta dolegliwość dermatologiczna, która dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. W przebiegu tego schorzenia na skórze pojawiają się czerwone grudki, a towarzyszy im świąd i pieczenie. Choć w wielu przypadkach ma ono łagodny przebieg, niekiedy może prowadzić do groźniejszych powikłań, takich jak bolesne zmiany ropne. Sprawdź, jakie są przyczyny zapalenia mieszków włosowych i poznaj skuteczne metody jego leczenia oraz profilaktyki!

Ból gardła przy przełykaniu – o czym świadczy? Jakie badania zrobić?
Pierwsze objawyZdrowie na co dzieńLaryngologia

Ból gardła przy przełykaniu – o czym świadczy? Jakie badania zrobić?

Dolegliwość określana jako ból przy przełykaniu (odynofagia) to problem, który może mieć swoje źródło w stanach zapalnych, infekcjach, chorobach przełyku, a nawet nowotworach. Właściwa diagnoza oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia są kluczowe dla zdrowia i poprawy komfortu codziennego życia. Sprawdź, jakie badania zrobić, do jakiego lekarza się udać i jak leczyć ból gardła przy przełykaniu.