Zespół bolesnego barku – co to jest? Przyczyny, objawy i leczenie

04.05.2022

Zespół bolesnego barku to stan, któremu towarzyszą silne dolegliwości bólowe w obrębie stawu barkowego i upośledzenie ruchomości w tym stawie. Trudno jednoznacznie określić przyczynę powstania tej patologii. Sprawdź, kto jest w największym stopniu narażony na rozwój zespołu bolesnego barku.

Zespół bolesnego barku.jpg

Spis treści

Zespół bolesnego barku – co to jest?
Jakie mogą być przyczyny zespołu bolesnego barku?
Zespół bolesnego barku – objawy
Do jakiego lekarza się zgłosić?
Zespół bolesnego barku – leczenie i rozpoznanie

Bóle barku są jedną z najczęściej zgłaszanych dolegliwości ze strony narządu ruchu. Zespół bolesnego barku oddziałuje nie tylko na stan fizyczny, lecz także na kondycję psychospołeczną. Dowiedz się, na czym polega leczenie zespołu bolesnego barku i jakie działania rehabilitacyjne są stosowane w przypadku tej przypadłości.

Zespół bolesnego barku – co to jest?

Zespół bolesnego barku to choroba wywołana przez różnorodne przyczyny, powodująca dolegliwości bólowe w obrębie struktur budujących i otaczających staw barkowy. Dotyczy elementów kostnych, stawowych, mięśniowych oraz nerwów i naczyń krwionośnych okolicy barku. Zespół bolesnego barku bywa określany też jako choroba Duplaya lub brachialgia, a jeżeli związany jest z ograniczoną ruchomością barku także jako zespół zamrożonego barku. Szczyt zachorowalności na zespół bolesnego barku przypada na IV i V dekadę życia.

Jakie mogą być przyczyny zespołu bolesnego barku?

Wśród przyczyn powstania zespołu bolesnego barku wymienia się:

  • uszkodzenia o charakterze strukturalnym – rozwijają się zazwyczaj na skutek urazu lub procesu zapalnego np. w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS);
  • uszkodzenia o charakterze funkcjonalnym – to zaburzenia ze strony działania mięśni, układu nerwowego, nieprawidłowej mechaniki stawu ramiennego np. w przebiegu wad postawy i przeciążenia mięśni.

Na powstanie obu rodzajów uszkodzeń wpływ mają czynniki wewnętrzne i zewnętrzne. W przypadku pierwszej kategorii na uwagę zasługują: zmiany zwyrodnieniowe i zapalne w schorzeniach reumatycznych, upośledzone unaczynienie, wysokie ciśnienie wewnątrzmięśniowe, zespół ciasnoty podbarkowej (m.in. w wyniku przeciążenia mięśni obręczy barkowej), zespół zamrożonego barku (zapalenie torebki stawowej otaczającej staw barkowy), niestabilność stawu ramiennego, następstwa zwichnięcia stawu barkowo-obojczykowego. W drugiej kategorii wymienia się obciążenia mechaniczne, do jakich może dojść podczas pracy wymagającej wielokrotnego powtarzania tych samych ruchów lub jednorazowego wysiłku fizycznego, który w znaczący sposób przeciąża struktury barku. Do czynników zewnętrznych zalicza się też zmiany zwyrodnieniowe odcinka szyjnego kręgosłupa, nowotwory (np. szczytu płuca), jamistość rdzenia oraz zespół górnego otworu klatki piersiowej (dolegliwości bólowe powstające w wyniku ucisku na splot ramienny, naczynia i nerwy w okolicy obojczyka)

Do czynników ryzyka zespołu barku bolesnego należy m.in. długotrwałe unieruchomienie kończyny, wady postawy, podeszły wiek, osłabienie mięśni obręczy kończyny górnej, cukrzyca, otyłość brzuszna i niska aktywność fizyczna. Zespół bolesnego barku często diagnozowany jest u sportowców, a zwłaszcza siatkarzy, pływaków oraz tenisistów. Podkreśla się nierzadko jednoczesne występowanie u chorego wielu czynników predysponujących do powstania zespołu bolesnego barku.

Zespół bolesnego barku – objawy

Głównym objawem zespołu bolesnego barku jest silny ból, który może doprowadzić do upośledzenia czynności ruchowych, a tym samym do ograniczenia aktywności fizycznej i wykonywania codziennych czynności (np. ubierania się, sprzątania, czesania). Ból nasila się w nocy, niekiedy utrudniając zaśnięcie lub wybudzając ze snu. Chorzy podczas leżenia mają problem z przyjęciem pozycji na boku. W przebiegu choroby dochodzi do osłabienia siły mięśniowej, obrzęku zajętej okolicy i wzmożonego napięcia mięśniowego. W rezultacie może rozwinąć się tzw. zespół zamrożonego barku, który oprócz bólu objawia się znacznym ograniczeniem ruchomości stawu. Pacjent nie może swobodnie unieść ręki, ani wykonywać czynności wymagających sięgania do tyłu, takich jak, chociażby zapinanie stanika u kobiet. Dolegliwości bólowe lokalizują się w większości przypadków po stronie kończyny dominującej, choć mogą dotyczyć również kończyny niedominującej lub obu rąk.

Zespół zamrożonego barku zwykle rozwija się powoli, w trzech etapach. Objawy zaczynają się stopniowo, nasilają z czasem, a następnie ustępują, zwykle w ciągu jednego do trzech lat. Każdy etap może trwać kilka-kilkanaście miesięcy.

  1. Etap zamrażania — każdy ruch ramienia powoduje ból, a zakres ruchu ramienia zaczyna się ograniczać — ból może także być odczuwany niezależnie od ruchu.
  2. Etap zamrożonego barku — ból może zacząć się zmniejszać, ale ruchy w stawie barkowym są ograniczone, a używanie ręki staje się trudniejsze.
  3. Etap rozmrażania — zakres ruchu w ramieniu zaczyna się poprawiać.

Ból barku może ograniczać samodzielność, jest przyczyną dyskomfortu fizycznego i psychicznego. Zespół bolesnego barku w znaczący sposób może doprowadzić do obniżenia jakości życia chorego.

Do jakiego lekarza się zgłosić?

Konsultacja internisty

W przypadku wystąpienia dolegliwości bólowych w obrębie stawu barkowego najlepiej w pierwszej kolejności zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu – internisty lub lekarza rodzinnego. Zbada on pacjenta i wykluczy inne przyczyny bolesności barku (w tym również zawał mięśnia sercowego, który może być przyczyną, zwłaszcza przy nagłym silnym bólu promieniującym z klatki piersiowej do barku). W razie potrzeby skieruje pacjenta na dodatkowe badania, takie jak USG lub RTG barku, a także zaleci konsultację u ortopedy – specjalisty zajmującego się schorzeniami układu ruchu. W zależności od przyczyny może być również konieczna pomoc fizjoterapeuty.

Zespół bolesnego barku – leczenie i rozpoznanie

Rozpoznanie zespołu barku bolesnego wymaga szczegółowego wywiadu, badania przedmiotowego (oglądanie i badanie palpacyjne okolicy stawu, ocena postawy ciała, siły mięśniowej, stabilności stawowej, długości i obwodów kończyn, testy funkcjonalne analizujące umiejscowienie dysfunkcji i ruchomość stawu) oraz w razie potrzeby badań dodatkowych (RTG, USG, czasem także rezonans magnetyczny). W większości przypadków dokładne badanie fizykalne jest wystarczające do rozpoczęcia leczenia zachowawczego. Opiera się ono na farmakoterapii i rehabilitacji.

Skonsultuj swoje problemy z ortopedą

Postępowanie polega przede wszystkim na 3 elementach:

  1. Oszczędzanie barku – unikaj ruchów, które powodują ból, odciążaj bark. Poruszaj tylko delikatnie ramieniem. Użyj paracetamolu lub ibuprofenu, aby złagodzić ból.
  2. W razie silnego bólu i obrzęków – dodatkowe leki przeciwbólowe przepisane przez lekarza, iniekcja leków sterydowych do stawu barkowego.
  3. Powrót do ruchu – ćwiczenia ramion i barku, gdy jest to mniej bolesne. Możesz ćwiczyć w domu lub u fizjoterapeuty.

W celu łagodzenia bólu i obrzęku wykorzystać można zimne okłady. W okresie silnych dolegliwości bólowych farmakoterapia uzupełniana jest odciążeniem i unieruchomieniem stawu przy użyciu ortezy stabilizującej staw barkowy. W ostrej fazie choroby chory powinien prowadzić oszczędzający tryb życia i unikać przeciążeń.

W łagodzeniu dolegliwości towarzyszących zespołowi barku bolesnego pomocne okazać się może również plastrowanie dynamiczne (tzw. kinesiotaping), które zmniejsza ból, poprawia krążenie i odciąża uszkodzone mięśnie, umożliwiając ich prawidłową regenerację. Uzupełnieniem fizykoterapii, takiej jak laseroterapia, krioterapia, jest terapia manualna, masaż tkanek głębokich i kinezyterapia, na którą składają się ćwiczenia: ogólnousprawniające, rozluźniające, rozciągające, obejmujące konkretne grupy mięśni (np. wzmacniające mięśnie grzbietu i przywracające prawidłową postawę tułowia, wzmacniające mięśnie stabilizujące łopatkę i centrujące głowę kości ramiennej w panewce), wykonywane zarówno biernie, jak i czynnie, zgodnie z planem ułożonym przez fizjoterapeutę. Ich zadaniem jest wzmocnienie siły mięśniowej, pobudzenie tkanki do procesów regeneracyjnych oraz poprawa stabilizacji i dynamiki ruchów barku. W rzadkich przypadkach konieczne staje się leczenie operacyjne, ale ze względu na przemijający charakter dolegliwości warto poczekać, bo dolegliwości powinny samoistnie ustąpić.


Podobne usługi:

Kinesiotaping_small.jpg
Kinesiotaping
closeup-person-with-latex-glove-holding-needle-syringe-isolated-white-background.png
Terapia kwasem hialuronowym
leczenie-barku.jpg
Leczenie chorób barku
artroskopia.jpg
Zabieg usunięcia ganglionu
fizjoterapeuta-fizjoterapia.jpg
Elektrostymulacja
reumatolog.png
Reumatolog
Ortopeda rozmawia z pacjentką w gabinecie
Ortopeda
rehabilitacja_small.jpg
Fizjoterapeuta
artroskopia.jpg
Artroskopia
chirurgia-ortopedyczna.jpg
Chirurgia ortopedyczna
Kinesiotaping_small.jpg
Kinesiotaping
Źródła
  1. K. Kassolik, E. Rajkowska-Labon, T. Tomasik i wsp., Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii, Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej i Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce w zakresie fizjoterapii w dolegliwościach bólowych w zespole bolesnego barku w podstawowej opiece zdrowotnej, „Family Medicine & Primary Care Review” 2018, t. 20, nr 3, s. 277–291.
  2. A. Kuryliszyn-Moskal, J. Zablocka, A. J. Niewinski i wsp., Rola fizjoterapii w leczeniu zespołu bolesnego barku w chorobach reumatycznych – aktualny stan wiedzy, „Postępy Nauk Medycznych” 2019, nr 1, s. 31–40.
  3. M. Ślęzak, Zespół bolesnego barku, „Praktyczna Ortopedia i Traumatologia” 2018, nr 9. Online: https://www.praktyczna-ortopedia.pl/artykul/zespol-bolesnego-barku [dostęp: 10.04.2022].
  4. M. Wiercińska, Zespół bolesnego barku, „Medycyna praktyczna dla Pacjentów 2017”, online: https://www.mp.pl/pacjent/reumatologia/choroby/140624,zespol-bolesnego-barku [dostęp: 24.03.2022].

Zobacz także

Co oznaczają plamy wątrobowe? Kiedy udać się do lekarza?
DermatologiaZdrowie na co dzień

Co oznaczają plamy wątrobowe? Kiedy udać się do lekarza?

Skóra pełni funkcje ochronne, a oprócz tego stanowi ważne źródło informacji na temat stanu zdrowia. Źródłem niepokoju bywają plamy pigmentacyjne, zwane potocznie plamami wątrobowymi. Choć sama nazwa może sugerować powiązanie z chorobami wątroby, w rzeczywistości nie ma z nimi nic wspólnego. Sprawdź, jakie są przyczyny takich zmian, jak je rozpoznać i poznaj sposoby zmniejszenia ryzyka ich powstania..

Czym może być spowodowane drętwienie nóg i jakie są opcje leczenia?
Zdrowie na co dzieńNeurologiaOrtopedia

Czym może być spowodowane drętwienie nóg i jakie są opcje leczenia?

Uczucie drętwienia nóg jest dość powszechnym doświadczeniem, które może wynikać z różnych przyczyn – od tych prostych, jak długie siedzenie w jednej pozycji, po poważne, np. schorzenia neurologiczne lub dotyczące układu krążenia. Choć w wielu przypadkach jest to objaw przejściowy, powtarzające się lub długotrwałe drętwienie nóg może świadczyć o poważniejszych problemach zdrowotnych. Sprawdź, jakie są możliwe przyczyny drętwienia nóg, na czym polegają diagnostyka i leczenie.

Bezpieczeństwo na wakacjach – jak chronić się przed słońcem, owadami i bezpiecznie spędzać czas nad wodą?
Zdrowie na co dzień

Bezpieczeństwo na wakacjach – jak chronić się przed słońcem, owadami i bezpiecznie spędzać czas nad wodą?

Lato to czas wytchnienia, przygód i relaksu. Aby jednak w pełni cieszyć się wakacyjnym odpoczynkiem, kluczowe jest zadbanie o nasze bezpieczeństwo i zdrowie. Ważne są zarówno odpowiednie przygotowania do wyjazdu, jak i bezpieczne zachowania w trakcie trwania urlopu: ostrożność nad wodą (szczególnie w przypadku dzieci i młodzieży), ochrona przed owadami i słońcem oraz odpowiednie nawodnienie. Sprawdź, jak powinny wyglądać bezpieczne wakacje.