Jak radzić sobie z depresją poporodową? Jakie są jej objawy?

09.10.2023

Urodziłaś dziecko, ale nie potrafisz się z tego cieszyć? Czujesz, że nie dorastasz do roli matki i na każdym możliwym kroku widzisz swoje wady? Takie uczucia towarzyszą tysiącom młodych mam. Szacuje się, że depresja poporodowa dotyka 10–22% kobiet, ale tylko co druga zgłasza się z nią do specjalisty. Problem jest często mylony z hormonalną huśtawką nastrojów, jednak nie warto go bagatelizować. Sprawdź, jakie są kryteria diagnostyczne depresji poporodowej, jak się objawia u świeżo upieczonych matek i ojców i w jaki sposób należy z nią walczyć.

Depresja_poporodowa.jpg

Spis treści

Depresja poporodowa – co to jest? Kogo dotyczy?
Jak objawia się depresja poporodowa?
Jak zdiagnozować depresję poporodową?
Ile trwa depresja poporodowa?
Jak radzić sobie z depresją poporodową?

Depresja poporodowa – co to jest? Kogo dotyczy?

Depresja poporodowa to jedno z zaburzeń psychicznych, które mogą pojawić się w okresie okołoporodowym – czyli jeszcze w czasie ciąży – i po porodzie. W Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób ICD-10 można znaleźć ją w katalogu „zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania związanych z porodem”. Jest to długotrwałe zaburzenie nastroju, głęboki smutek i ogólna niechęć do życia, której nie należy mylić z popularnym zjawiskiem „baby blues” dotyczącym ok. 50–80% świeżo upieczonych mam. Przejściowa apatia i obniżony nastrój tuż po porodzie pojawiają się najczęściej w okresie nawału mlecznego, kiedy organizm młodej mamy znów pozostaje pod dużym wpływem działania hormonów. Jednak po krótkim czasie wszystko wraca do normy.

Zupełnie inaczej jest w przypadku depresji, która może dotknąć jednego rodzica lub oboje z nich. Depresja poporodowa u mężczyzn wcale nie należy do zjawisk rzadkich, jednak mało kto mówi o niej głośno ze względu na funkcjonujący w społeczeństwie stereotyp stabilnego emocjonalnie ojca. Kobiety także bagatelizują ten problem ze względu na presję społeczną wobec młodych matek oraz mylne przeświadczenie, że macierzyństwo daje kobiecie tylko i wyłącznie poczucie szczęścia i pozytywne emocje.

Jak objawia się depresja poporodowa?

Depresja poporodowa wiąże się z całym zestawem objawów. Istnieje prawdopodobieństwo, że dotknęła również Ciebie, jeśli:

Psychoterapia indywidualna

  • Twój zły nastrój trwa dłużej niż 2 tygodnie;
  • przez większość dnia płaczesz, jesteś zdenerwowana i rozdrażniona;
  • nie potrafisz się z niczego cieszyć, a uśmiech przychodzi Ci z wielkim trudem;
  • czujesz, że nie sprawdzasz się w roli matki i pogrążasz się w poczuciu beznadziei;
  • odczuwasz ciągły lęk o życie i zdrowie swojego dziecka;
  • towarzyszy Ci poczucie winy wobec dziecka, męża, bliskich;
  • nie masz energii do działania i straciłaś zainteresowanie swoimi dotychczasowymi pasjami;
  • nie masz ochoty zajmować się dzieckiem i unikasz go;
  • oziębłe uczucia wobec dziecka stają się dla Ciebie kolejnym powodem do rozpaczy i obwiniania się;
  • nie potrafisz podjąć najprostszych decyzji, np. czy wyjść z dzieckiem na spacer, jak je ubrać;
  • negatywnie postrzegasz swoje ciało i czujesz się zupełnie nieatrakcyjna;
  • nie masz ochoty i motywacji, aby o siebie dbać;
  • masz problemy ze snem;
  • straciłaś apetyt lub wręcz przeciwnie – zaczęłaś zajadać swoje smutki;
  • przez większość dnia odczuwasz zmęczenie;
  • masz myśli samobójcze.

Depresja poporodowa u mężczyzn może mieć podobne symptomy. Do wymienionych objawów dochodzą też niekiedy nadużywanie alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych, nerwowość, pracoholizm, problemy z trawieniem, bóle mięśni, spadek libido, skłonność do izolowania się od bliskich. W skrajnych przypadkach pojawiają się także zachowania przemocowe.

Przeczytaj także: Depresja psychotyczna – przyczyny, symptomy, leczenie

Jak zdiagnozować depresję poporodową?

W celu zdiagnozowania depresji poporodowej lekarze stosują Edynburską Skalę Depresji Poporodowej (EPDS), czyli badanie przesiewowe mające na celu wstępne określenie, jakie jest ryzyko wystąpienia tego zaburzenia. Jest to powszechnie dostępne narzędzie – test możesz wykonać online bez ponoszenia żadnych kosztów, jednak interpretację wyników lepiej pozostawić specjaliście.

Diagnostykę depresji poporodowej warto rozpocząć, jeśli stany depresyjne i obniżenie nastroju trwają dłużej niż 2 tygodnie

Ile trwa depresja poporodowa?

Depresja poporodowa zazwyczaj pojawia się w okresie połogu, czyli w ciągu 6 tygodni po porodzie. Zgodnie z Klasyfikacją Zaburzeń Psychicznych DSM-V może się rozpocząć już w okresie okołoporodowym, czyli jeszcze w trakcie ciąży. Inni specjaliści przekonują, że to schorzenie może dotknąć rodziców nawet w ciągu 12 miesięcy po porodzie.

Skonsultuj swoje problemy z psychologiem

Trudno określić, ile trwa depresja poporodowa. Wszystko zależy od tego, czy zdecydujesz się pójść z tym problemem do specjalisty i jak szybko wdroży on odpowiednie leczenie – zazwyczaj dojście do równowagi psychicznej zajmuje kilka miesięcy, jednak okres ten może się wydłużyć. Zbagatelizowany problem pogłębia się i może prowadzić do długotrwałych zaburzeń w postaci depresji psychotycznej.

Jak radzić sobie z depresją poporodową?

Depresja poporodowa to przede wszystkim choroba, która wymaga leczenia. Nie ma skuteczniejszego sposobu na walkę z depresją poporodową niż odpowiednio dobrana psychoterapia oraz psychoedukacja. Czasami konieczne okazuje się też leczenie farmakologiczne, które w przypadku mam karmiących piersią musi przebiegać pod ścisłą kontrolą lekarza. Ogromną rolę w całym procesie odgrywa wsparcie bliskich. Leczenie depresji poporodowej bywa czasochłonne, jednak warto znaleźć na nie czas, aby odzyskać radość z życia i rodzicielstwa.

Źródła
  1. Serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, Młoda Matka w depresji, https://pacjent.gov.pl/jak-zyc-z-choroba/mloda-matka-w-depresji [dostęp z 27.09.2023].
  2. I. Koszewska, O depresji w ciąży i po porodzie, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2023.
  3. J. Hanley (tłum. S. Sidorowicz), Zaburzenia psychiczne w ciąży i połogu, Wydawnictwo Edra Urban&Partner, Wrocław 2022.

Zobacz także

GettyImages-1186802283.jpg
Psychologia

Stalking - jak się przed nim chronić? Kim jest przeciętny stalker?

W ostatnim czasie zjawisko stalkingu może wydawać się tematem zainteresowania wielu dziedzin, np. sztuki filmowej czy literatury. Jego „popularność” rośnie, co pomimo podzielonych zdań w temacie rzetelności przedstawianych informacji w treściach wyrazu artystycznego, wydaje się być dobrym zjawiskiem. Dobrem, jakie płynie ze zwiększonej uwagi w tym temacie, jest zwiększenie świadomości ludzi. Przykładając się do poszerzania wiedzy w zakresie tego zjawiska, chciałabym przybliżyć kilka zagadnień z nim związanych. Dowiedz się więcej!

GettyImages-1209903127.jpg
Psychologia

Czym jest sharenting? Jakie stwarza zagrożenia?

Termin sharenting powstał w wyniku połączenia dwóch angielskich słów: share (udostępniać, dzielić się) oraz parenting (rodzicielstwo). Rodzice praktykujący sharenting regularnie publikują w internecie (szczególnie w mediach społecznościowych) zdjęcia, filmy oraz inne treści dotyczące ich dzieci (np. informacje o ocenach szkolnych, hobby, ulubionych posiłkach, danych osobistych, miejscach pobytu).

Uzależnienie od hazardu.jpeg
Psychologia

Uzależnienie od hazardu – objawy, skutki i pomoc

W Polsce objawy uzależnienia od hazardu dotyczą około 5% społeczeństwa. Niestety gry hazardowe są czasami uznawane za niewinną rozrywkę, w rzeczywistości jednak są one niezwykle niebezpieczne i mogą prowadzić do poważnych konsekwencji. Jakie są objawy i skutki uzależnienia od hazardu? W jaki sposób leczyć ten problem i pomóc w trudnych przypadkach? Dowiedz się więcej na ten temat.