W szpitalu
Usuwanie i leczenie żylaków

Obecnie jest dostępnych kilka metod usuwania i leczenia żylaków, a właściwą z nich dla danego Pacjenta dobiera lekarz podczas konsultacji. Czasem niezabiegowe działania nie pomagają i konieczne okazuje się zastosowanie bardziej inwazyjnych metod. Poznaj te sposoby. Dowiedz się, jakie dają efekty.

Skorzystaj z kwalifikacji do leczenia żylaków kończyn dolnych, w trakcie której lekarz wykona badanie USG i dobierze najlepszą metodę zabiegu. Zabieg nie wchodzi w cenę kwalifikacji.

Szczegóły

Czym są żylaki?

Żylaki najczęściej tworzą się na kończynach dolnych. To trwale poszerzone żyły o średnicy równej lub większej niż 3 mm. Problem z żylakami najczęściej jest widoczny u kobiet, co nie oznacza, że mężczyźni nie cierpią na to schorzenie. Leczenie zależy od kilku zmiennych, w tym od umiejscowienia defektu czy dolegliwości, jakie mu towarzyszą.

Wczesne objawy żylaków czasami są nazywane „ciężkimi nogami”. Po ułożeniu kończyn dolnych w górze dolegliwości mijają. Przez skórę mogą być również widoczne niebieskie żyły powierzchniowe. Często pojawiają się obrzęki, a także skurcze łydek, w szczególności w nocy. Po odpoczynku dolegliwości związane z obrzękiem często mijają. Podczas chodzenia czy stania może nasilać się ból, który towarzyszy obecności żylaków. Jeśli miewasz podobne objawy, warto rozważyć konsultację lekarską, np. z flebologiem lub angiologiem.

Laserowe usuwanie żylaków

Laserowe leczenie żylaków to jeden ze sposobów mających na pozbycie się tego schorzenia. Popularność metody wynika z braku konieczności hospitalizacji, możliwości, w niektórych przypadkach, zastosowania znieczulenia miejscowego oraz braku widocznych blizn. Zabieg jest krótki i pozwala na szybki powrót do codziennych obowiązków

Laserowe usuwanie żylaków pomaga w leczeniu niewydolności dużych żył powierzchniowych. Metoda ta pozwala na zamknięcie światła dużej żyły, bez konieczności wykonywania rozległych nacięć na skórze. Do światła niewydolnej żyły wprowadza się cewnik, z którego emitowana jest wiązka światła. Powstała energia powoduje obkurczenie i zamknięcie żyły. Żyła nie zostaje usunięta, tak jak to się dzieje w przypadku metod tradycyjnych, Jednakże metoda laserowego zamknięcia żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej musi być uzupełniona usunięciem żylaków.

Skleroterapia

Do leczenia małych żylaków może być wykorzystana skleroterapia. Polega ona na podaniu do światła żyły chemicznego środka, którego zadaniem jest wywołanie kontrolowanego stanu zapalnego, uszkodzenie ścianek, a w konsekwencji zarośnięcie i zwłóknienie naczynia. Żylaki stają się niewidoczne, co jest dodatkową zaletą tej metody. Cała procedura zabiegowa jest przeprowadzana pod kontrolą USG, dzięki czemu środek jest wprowadzany bezpośrednio do światła żyły. Skleroterapię stosuje się zarówno jako metodę uzupełniającą leczenie chirurgiczne, jak i samodzielną technikę zamykania naczyń. Likwidacja żylaków w ten sposób jest szybka i bezbolesna.

Miniflebektomia

Miniflebektomia jest wykonywana w trybie ambulatoryjnym, z wykorzystaniem znieczulenia miejscowego. Żylaki są usuwane poprzez nacięcie o wielkości 1-2 milimetrów lub nakłucie skóry. Nie ma konieczności zakładania szwów, więc na kończynach dolnych nie są widoczne żadne blizny. Powrót do pracy i domowych obowiązków jest możliwy już kolejnego dnia.

Przeczytaj także: Żylaki – poznaj metody ich leczenia

Dla kogo jest przeznaczony zabieg?

Podstawą do zakwalifikowania się na zabieg usuwania żylaków jest szczegółowy wywiad lekarski i wykonanie niezbędnych badań. Do lekarza należy się udać, kiedy żylaki są widoczne, towarzyszy im ból, zaczerwienienie skóry lub obrzęki. Jeśli pojawiają się otwarte rany, w tym owrzodzenia, to również znak, że trzeba umówić się na konsultację lekarską.

Bardzo ważna jest profilaktyka żylaków, jednak czasami bywa niewystarczająca. Nieleczone żylaki mogą się powiększać lub prowadzić do rozwoju zapalenia żył lub żylnej choroby zatorowo-zakrzepowej. Czasami pojawia się też krwawienie. Niekiedy powodem usuwania żylaków są względy estetyczne. Warto wtedy skonsultować się z chirurgiem naczyniowym lub innym specjalistą i ustalić dalsze kroki postępowania.

Jak przygotować się do zabiegu?

Przygotowanie do zabiegu zależy od wybranej metody. O tym, jak usunąć żylaki na nogach, decyduje lekarz.
Na pewno należy poinformować specjalistę o przyjmowanych na stałe lekach. Warto również wspomnieć o suplementach diety, jeśli mogą mieć wpływ na przebieg procedury. W dniu zabiegu należy pozbyć się owłosienia z partii ciała, które będą poddawane leczeniu. Można zrobić to przy użyciu maszynki do golenia lub kremów do depilacji.

Przed zabiegiem flebolog, czyli lekarz zajmujący się żyłami, uwidacznia układ żylny przy wykorzystaniu USG. Na skórze zaznacza punkty przebiegu żył oraz ich rozgałęzienia. Następnie, w zależności od metody, stosuje miejscowy środek znieczulający lub nie. Często podczas zabiegu lekarz wykorzystuje aparat USG do dokładniejszego zlokalizowania żył. Cała procedura jest krótka, trwa ok. 20–40 minut. Na koniec zakłada się pończochę uciskową i wypisuje pacjenta do domu.

Efekty zabiegu

Pierwsze efekty można zauważyć natychmiast po zakończeniu zabiegu – żylaki są zdecydowanie mniej widoczne. Na całkowity efekt czeka się do 6 miesięcy. Trzeba pamiętać, że etap gojenia jest kwestią indywidualną, a jego prawidłowy przebieg zależy od stosowania się do zaleceń pozabiegowych. Na ostateczny wygląd wpływa wiek, stan zdrowia oraz tryb życia.

Usuwanie żył na nogach pozwala również pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości, co da się odczuć już po kilku dniach od operacji. Aby przyspieszyć ten proces, można stosować zimne okłady lub zalecone przez lekarza środki przeciwbólowe. Na czas rekonwalescencji należy zrezygnować z sauny, opalania i gorących kąpieli. Warto też skonsultować się z fizjoterapeutą, który dobierze odpowiednie ćwiczenia lub masaże nóg, które usprawnią krążenie krwi.

Lekarze wykonujący usługę

Lekarze wykonujący usługę

LUX MED Szpital Puławska ul. Puławska 455, Warszawa

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Szpitale

Podobne usługi:

skleroterapia.jpg
Skleroterapia

od 549 zł

Zarezerwuj wizytę

Artykuły i poradniki na temat chirurgii

Lifting brwi.jpg
ChirurgiaUroda i sport

Lifting brwi – co to jest? Efekty zabiegu podniesienia brwi

Lifting brwi to zabieg trwałego podniesienia brwi. Przywraca twarzy pogodny wygląd, niweluje wrażenie zmęczonych oczu, sprawia, że stają się one bardziej „otwarte”. Lifting brwi może być przeprowadzony jako osobna procedura lub w połączeniu z innymi zabiegami w celu uzyskania jeszcze lepszych efektów.

Tłuszczaki.jpg
DermatologiaZdrowie na co dzieńChirurgia

Co to są tłuszczaki? Przyczyny powstawania i sposoby leczenia tłuszczaków

Tłuszczaki zbudowane są z komórek tłuszczowych, otoczonych torebką zbudowaną z tkanki łącznej (łączącej inne tkanki). Rosną zazwyczaj bezobjawowo i bezboleśnie. Rzadkie są przypadki ich zezłośliwienia. Duże zmiany, które mogą utrudniać ruch, są usuwane. Najczęstszą metodą jest zabieg chirurgiczny.

Plastyka powłok brzusznych.jpg
ChirurgiaUroda i sport

Plastyka powłok brzusznych – zbiór informacji o zabiegu abdominoplastyki

Plastyka powłok brzusznych to operacyjne usunięcie nadmiaru zwiotczałej skóry, czyli tzw. fałdu skórno-tłuszczowego, który zlokalizowany jest w środkowej i dolnej części brzucha. Z zabiegu korzystają przede wszystkim osoby ze zwiotczeniem skóry po ciąży lub w wyniku znacznej utraty masy ciała.