W placówce
Tomografia komputerowa stawu kolanowego

Stawy kolanowe odgrywają kluczową rolę w naszej codziennej aktywności. Niestety mogą być podatne na różnego rodzaju urazy i schorzenia, które pogarszają ich funkcjonowanie i zmniejszają komfort życia. W celu dokładnej diagnozy i monitorowania stanu stawu kolanowego coraz częściej zaleca się przeprowadzenie tomografii komputerowej. Sprawdź, jak przygotować się do niej, jak przebiega badanie i jakie choroby można dzięki niej wykryć.

Szczegóły

Czym jest tomografia komputerowa stawu kolanowego?

Staw kolanowy to największy i najbardziej złożony staw w ciele człowieka. Połączenie kości udowej, piszczelowej i rzepki odgrywa kluczową rolę w wielu codziennych czynnościach takich jak chodzenie, bieganie, skakanie i wiele innych aktywności. Gdy pojawia się ból kolana lub trudności w poruszaniu się, warto zgłosić się na nieinwazyjne i bezbolesne badanie – tomografię komputerową stawu kolanowego.

Jest to – podobnie jak tomografia komputerowa kości i stawów czy tomografia komputerowa stawu biodrowego  – nowoczesne badanie obrazowe, które umożliwia uzyskanie szczegółowego i trójwymiarowego obrazu struktur wewnętrznych stawu kolanowego. Do jego wykonania wykorzystuje się promieniowanie rentgenowskie (X) i zaawansowane oprogramowanie komputerowe, które przetwarza zebrane dane i tworzy dokładne modele skanowanego obszaru. Dzięki temu lekarze mogą dokładnie ocenić stan kości, chrząstki, więzadeł, mięśni i innych struktur stawu kolanowego.

Kto powinien zrobić tomografię komputerową stawu kolanowego? Wskazania

Istnieje wiele wskazań do wykonania tomografii komputerowej (TK) stawu kolanowego. Wykonuje się ją w celu dokładnej oceny urazów takich jak: złamania kości, urazy więzadeł, łąkotek czy chrząstki. Dzięki badaniu można zdiagnozować chorobę zwyrodnieniową stawów, zapalenie i zakażenia stawów, a także guzy kości i tkanek miękkich.

Tomografia komputerowa stawu kolanowego może również dostarczyć cennych informacji przed planowanym zabiegiem chirurgicznym kolana, pozwalając chirurgowi na zaplanowanie optymalnego postępowania. Badanie wykonuje się także, aby ocenić proces gojenia po zabiegu chirurgicznym i wykryć ewentualne powikłania.

Tomografia komputerowa może pomóc w zdiagnozowaniu przyczyny bólu okolicy stawu kolanowego, gdy inne badania obrazowe, takie jak USG stawu kolanowego lub RTG stawu kolanowego, nie pozwalają na ustalenie etiologii dolegliwości.

Jak przygotować się do tomografii komputerowej stawu kolanowego?

Upewnij się, że poinformowałeś lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, suplementach diety i ziołach, ponieważ niektóre z nich mogą wchodzić w interakcje ze środkiem kontrastowym lub wpływać na wyniki badania. Powiedz o przebytych i aktualnych chorobach i poinformuj o alergiach, zwłaszcza o uczuleniu na środki kontrastowe lub jod. Kobiety w ciąży powinny poinformować o swoim stanie, ponieważ promieniowanie jonizujące może być szkodliwe dla płodu.

Bezpośrednio przed badaniem:

  • ubierz się wygodnie w luźne ubranie, które łatwo się zdejmuje. Unikaj metalowych elementów w ubraniu, takich jak zamki błyskawiczne, guziki i biżuteria;
  • zdejmij okulary, aparaty słuchowe i inne metalowe przedmioty;
  • jeśli masz protezę kończyny dolnej, poinformuj o tym lekarza. Możliwe, że przed badaniem będzie konieczne jej zdjęcie;
  • zabierz ze sobą na badanie wszystkie niezbędne dokumenty – skierowanie na tomografię, kartę pacjenta i wyniki wcześniejszych badań obrazowych;
  • jeśli odczuwasz silny lęk przed badaniami obrazowymi, poinformuj o tym lekarza. Możliwe, że zaleci ci przyjęcie leku uspokajającego.

Zobacz także: Kompleksowe badania.

Tomografia komputerowa kolana – jak wygląda?

Z technicznego punktu widzenia tomografia komputerowa stawu kolanowego przebiega podobnie jak tomografia komputerowa angio tętnic kończyn dolnych  i niewiele się różni od rezonansu magnetycznego kolana z chrząstkogramem . W czasie badania Pacjent kładzie się na stole w pozycji wskazanej przez technika (zwykle z nogami zgiętymi w kolanach). Następnie stół jest przesuwany wewnątrz tunelu tomografu, a wokół Pacjenta obraca się pierścień z detektorem rentgenowskim.

Podczas samego badania trzeba leżeć nieruchomo. Lekarz lub technik radiolog przeprowadza badanie z kontrolą z zewnątrz, aby zapewnić odpowiednią jakość obrazu i monitorować postęp skanowania. Pacjent słyszy dźwięki generowane przez pracę aparatu, ale nie powinien odczuwać żadnego dyskomfortu.

Jakie choroby wykrywa tomografia komputerowa stawu kolanowego?

Dzięki tomografii komputerowej można zdiagnozować:

  • złamania kości – tomografia pozwala na dokładną wizualizację charakteru złamania, jego przemieszczenia i ewentualnych odłamków kostnych;
  • urazy więzadeł – np. zerwania więzadeł krzyżowych przednich i tylnych, pobocznych oraz innych więzadeł stawu kolanowego;
  • urazy łąkotek – np. zerwania łąkotek stawowych, które pełnią funkcję amortyzującą w stawie;
  • urazy chrząstki stawowej;
  • chorobę zwyrodnieniową stawów – np. zwężenie szpary stawowej, osteofity (kostne wyrośla) i torbiele kostne;
  • zapalenie stawów – tomografia komputerowa pomaga w zróżnicowaniu rodzajów zapalenia stawów;
  • guzy kości i tkanek miękkich – np. guzy nowotworowe i inne zmiany guzowate w kościach i tkankach miękkich otaczających staw kolanowy.

W celu uzupełnienia diagnostyki warto wykonać również rezonans stawu skokowego

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Informacje przydatne przed wizytą

Informacje przydatne przed wizytą


Najnowsze artykuły i poradniki

Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie
Zdrowie na co dzieńLaryngologia

Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie

Krtań – istotna część układu oddechowego człowieka – odgrywa ważną rolę w procesie mowy i ochrony dolnych dróg oddechowych. Niestety, ten delikatny narząd może zostać dotknięty stanem zapalnym, określanym jako zapalenie krtani. Ta dolegliwość – choć często postrzegana jako niegroźna – może prowadzić do poważnych komplikacji, zwłaszcza u dzieci, jeśli nie zostanie właściwie zdiagnozowana i skutecznie leczona. Sprawdź, jakie są przyczyny, najważniejsze objawy i jak wygląda leczenie tej dolegliwości.

Zapalenie mieszków włosowych – przyczyny, objawy, leczenie
DermatologiaZdrowie na co dzień

Zapalenie mieszków włosowych – przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie mieszków włosowych to częsta dolegliwość dermatologiczna, która dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. W przebiegu tego schorzenia na skórze pojawiają się czerwone grudki, a towarzyszy im świąd i pieczenie. Choć w wielu przypadkach ma ono łagodny przebieg, niekiedy może prowadzić do groźniejszych powikłań, takich jak bolesne zmiany ropne. Sprawdź, jakie są przyczyny zapalenia mieszków włosowych i poznaj skuteczne metody jego leczenia oraz profilaktyki!

Ból gardła przy przełykaniu – o czym świadczy? Jakie badania zrobić?
Pierwsze objawyZdrowie na co dzieńLaryngologia

Ból gardła przy przełykaniu – o czym świadczy? Jakie badania zrobić?

Dolegliwość określana jako ból przy przełykaniu (odynofagia) to problem, który może mieć swoje źródło w stanach zapalnych, infekcjach, chorobach przełyku, a nawet nowotworach. Właściwa diagnoza oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia są kluczowe dla zdrowia i poprawy komfortu codziennego życia. Sprawdź, jakie badania zrobić, do jakiego lekarza się udać i jak leczyć ból gardła przy przełykaniu.