W placówce
Lekarka wypełnia kartę Pacjenta

Za infekcje górnych dróg oddechowych w zdecydowanej większości przypadków odpowiadają wirusy, rzadziej bakterie. Jeśli obserwujesz u siebie takie objawy, jak bardzo silny ból gardła i towarzyszące mu problemy z przełykaniem, przyczyną dolegliwości może okazać się angina bakteryjna. Test na Streptococcus A przyspiesza postawienie diagnozy i rozpoczęcie odpowiedniej antybiotykoterapii.

Szczegóły

Czym jest test Streptococcus A na anginę bakteryjną?

Bakterie Streptococcus A należą do grupy ß-hemolitycznych paciorkowców, które są odpowiedzialne za powszechnie występujące infekcje górnych dróg oddechowych, takie jak: ostre zapalenie migdałków podniebiennych i błony śluzowej gardła (angina), szkarlatyna czy nieżyt gardła. Tradycyjne metody diagnostyczne obejmują izolację pacjenta i identyfikację drobnoustrojów w drodze posiewu, co trwa zazwyczaj 24–48 godz.

Aby skrócić okres oczekiwania na wynik i jednocześnie przyspieszyć wdrożenie odpowiedniej antybiotykoterapii, opracowano badanie w kierunku Streptococcus A. Jest to wymaz z gardła, na podstawie którego w laboratorium oznacza się obecność paciorkowców grupy A za pomocą techniki immunologicznej. W przeciwieństwie do klasycznej metody diagnostycznej wyniki szybkiego testu otrzymuje się niemalże natychmiast, tj. w ciągu 10 minut od jego wykonania.

Wynik dodatni – a więc obecność antygenów paciorkowców w badanym materiale – świadczy o bakteryjnym podłożu infekcji górnych dróg oddechowych. Stanowi informację dla lekarza cz należy wdrożyć antybiotykoterapię.

Wskazania do wykonania badania na Streptococcus A

Wskazaniami do wykonania testu w kierunku paciorkowca Streptococcus A są ostre objawy ze strony górnych dróg oddechowych, takie jak:

  • silny ból gardła, który znacznie utrudnia przełykanie;
  • wysoka gorączka;
  • nieprzyjemny zapach z ust;
  • wyraźnie zaczerwienione i obrzęknięte gardło;
  • powiększone węzły chłonne;
  • biały nalot na migdałkach;
  • dreszcze;
  • bóle mięśni i stawów;
  • bóle głowy;
  • dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak: nudności, wymioty czy ból brzucha.

Jeśli infekcja ma podłoże bakteryjne, charakterystycznym objawem będzie również brak kaszlu. Badanie można wykonać zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci, u których trafna diagnoza i szybkie rozpoczęcie leczenia to klucz do szybkiego powrotu do zdrowia. Co ważne, wczesne rozpoznanie choroby zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań, takich jak popaciorkowcowe zapalenie nerek czy gorączka reumatyczna.

Sprawdź też: Infekcja górnych dróg oddechowych u dzieci – wszystko, co musisz wiedzieć.

Przebieg badania w kierunku Streptococcus A

Test z gardła w kierunki Streptococcus A niczym nie różni się od wymazu z gardła, który wykonuje się np. w celu diagnostyki flory patologicznej gardła. Do badania używa się specjalnej pałeczki – tzw. wymazówki – zakończonej jałową bawełną, bibułą lub watą. Próbkę pobiera się w pozycji siedzącej:

  1. Pacjent szeroko otwiera usta.
  2. Osoba pobierająca wymaz (lekarz lub pielęgniarka) dociska język do dolnej części jamy ustnej za pomocą szpatułki.
  3. Medyk wkłada do ust pacjenta wymazówkę i pociera okolice migdałków oraz tylnej ściany gardła;
  4. Patyczek z pobranym materiałem trafia do sterylnego, szczelnie zamykanego pojemnika, aby nie przedostały się na jego powierzchnię inne bakterie, które mogłyby zaburzyć wynik badania.

Wymaz nie powinien być bolesny, jednak u wrażliwszych osób może wywoływać odruch wymiotny.

Jak przygotować się do badania w kierunku Streptococcus A?

Na badanie w kierunku Streptococcus A należy przyjść minimum 3–4 godziny od ostatniego posiłku i mycia zębów. Płyny, pokarmy czy substancje antybakteryjne znajdujące się w pastach do zębów spłukują bakterie z powierzchni migdałków i błony śluzowej gardła. Zgłoszenie się na badanie tuż po jedzeniu czy nawet po ssaniu tabletki na gardło lub żuciu gumy sprawia, że wynik testu będzie niewiarygodny. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się więc wykonanie badania na czczo w godzinach porannych. Na wyniki wpływają również przyjmowane antybiotyki, dlatego nie należy zgłaszać się na test w trakcie antybiotykoterapii.

Jakie choroby wykrywa badanie na Streptococcus A?

Test w kierunku paciorkowca Streptococcus A wykrywa przede wszystkim infekcje górnych dróg oddechowych, takie jak:

  • Angina – ostre zapalenie migdałków podniebiennych i błony śluzowej gardła. Cechą charakterystyczną tej choroby jest bardzo ostry dyskomfort w gardle – początkowo objawia się jako uczucie, że w gardle utknęło jakieś obce ciało, a w miarę rozwoju choroby głównym symptomem staje się ból podczas przełykania śliny.
  • Zapalenie gardła – to dość powszechna infekcja, która trwa zazwyczaj od 3 do 10 dni. Towarzyszą jej trudności w połykaniu. Do tego dochodzą katar, ból głowy, a czasem też ból ucha. W przypadku braku odpowiedniego leczenia zapalenie gardła może przybrać postać przewlekłą.
  • Szkarlatyna – choroba zwana również płonicą, dotyka najczęściej dzieci w wieku 5–15 lat. Do standardowych objawów infekcji, takich jak wysoka gorączka, zaczerwienienie gardła, dochodzą charakterystyczne symptomy – malinowy język czy wysypka.

U niemowląt, małych dzieci i osób starszych zakażenie paciorkowcem powoduje poważne stany, takie jak bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, martwicze zapalenie mięśni i powięzi czy zapalenie płuc. W tym wypadku konieczna jest szybka interwencja lekarza, a badania wykonywane są już w szpitalu.

Zobacz także: Gorączka i stan podgorączkowy u dzieci – wszystko, co musisz wiedzieć.

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Artykuły na temat laryngologii

Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie
Zdrowie na co dzieńLaryngologia

Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie

Krtań – istotna część układu oddechowego człowieka – odgrywa ważną rolę w procesie mowy i ochrony dolnych dróg oddechowych. Niestety, ten delikatny narząd może zostać dotknięty stanem zapalnym, określanym jako zapalenie krtani. Ta dolegliwość – choć często postrzegana jako niegroźna – może prowadzić do poważnych komplikacji, zwłaszcza u dzieci, jeśli nie zostanie właściwie zdiagnozowana i skutecznie leczona. Sprawdź, jakie są przyczyny, najważniejsze objawy i jak wygląda leczenie tej dolegliwości.

Ból gardła przy przełykaniu – o czym świadczy? Jakie badania zrobić?
Pierwsze objawyZdrowie na co dzieńLaryngologia

Ból gardła przy przełykaniu – o czym świadczy? Jakie badania zrobić?

Dolegliwość określana jako ból przy przełykaniu (odynofagia) to problem, który może mieć swoje źródło w stanach zapalnych, infekcjach, chorobach przełyku, a nawet nowotworach. Właściwa diagnoza oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia są kluczowe dla zdrowia i poprawy komfortu codziennego życia. Sprawdź, jakie badania zrobić, do jakiego lekarza się udać i jak leczyć ból gardła przy przełykaniu.

Jakie są przyczyny wycieku krwi z ucha? Jak przebiega diagnostyka i leczenie?
LaryngologiaZdrowie na co dzień

Jakie są przyczyny wycieku krwi z ucha? Jak przebiega diagnostyka i leczenie?

Krwawienie z ucha to niepokojący objaw, który może mieć różne przyczyny – od drobnych urazów po poważne problemy zdrowotne. Krew wydobywająca się z przewodu słuchowego – nieważne, czy dotyczy osoby dorosłej czy dziecka – jest wystarczającym powodem, aby niezwłocznie zgłosić się do lekarza specjalisty. Szybka diagnoza i właściwe leczenie są niezbędne, aby zapobiec poważnym powikłaniom, takim jak utrata słuchu. Sprawdź, jak należy postępować w przypadku wycieku krwi z ucha.