Lekarz dentysta i asystentka podczas leczenia stomatologicznego pacjentki
Stomatologia

Brak zębów – konsekwencje i sposoby uzupełnienia

Najczęstsze powody utraty zębów to zaawansowana próchnica, choroby przyzębia, urazy mechaniczne, choroba okluzyjna i bruksizm. Zastanawiasz się, co możesz zrobić, aby uzupełnić braki zębowe? Z pomocą przychodzi współczesna stomatologia, która dysponuje skutecznymi metodami uzupełniania braków w uzębieniu. Dowiedz się więcej.

Lekarz stomatolog w gabinecie obok siedzącej na fotelu pacjentki
Stomatologia

Dowiedz się więcej na temat diagnostyki w ortodoncji

Ortodoncja to intensywnie rozwijająca się dziedzina stomatologii. Współcześnie Pacjentom możemy zaproponować różne rodzaje aparatów ortodontycznych. Dla jak najlepszego opracowania procesu leczenia konieczna jest szczegółowa diagnostyka ortodontyczna. Sprawdź, jakie elementy obejmuje.

Uśmiechnięta higienistka stomatologiczna podczas leczenia pacjenta
Stomatologia

Fluoryzacja – co to za zabieg? Wskazania i przebieg

Fluoryzacja jest jednym z głównych zabiegów higienizacyjnych. Polega na aplikowaniu na oczyszczoną powierzchnię zęba preparatów z fluorem. W skutek tego dochodzi do wzmocnienia szkliwa i uodpornienia zębów na próchnicę. Dowiedz się więcej na ten temat.

Stomatologia pod narkozą.jpeg
Stomatologia

Zabiegi stomatologiczne w narkozie - na czym polega znieczulenie ogólne?

Znieczulenie w stomatologii jest rozwiązaniem, które maksymalnie ogranicza dyskomfort podczas wizyt u stomatologa. Dla wielu osób wizyta u dentysty jest stresującym doświadczeniem, dlatego stosowanie znieczulenia podczas różnych procedur może być korzystne zarówno dla pacjenta, jak i dla stomatologa. Dowiedz się więcej na ten temat.

Uśmiechnięta młoda kobieta z aparatem ortodontycznym na zębach
Stomatologia

Leczenie ortodontyczne – etapy, czas trwania, koszt

Ortodoncja zazwyczaj kojarzy się z leczeniem wad zgryzu. Powinna być jednak rozpatrywana w znacznie szerszym ujęciu – stanowi również element profilaktyki stomatologicznej oraz wpływa na ogólny komfort życia i samopoczucie.

Kobieta siedzi na fotelu dentystycznym i uśmiecha się do lekarza
Stomatologia

Staw skroniowo-żuchwowy – objawy i przyczyny dysfunkcji, sposoby leczenia

Masz trudności z otwieraniem ust? Niepokoją Cię trzaski i ból podczas przeżuwania czy mówienia? To mogą być problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym. Sprawdź, co może je powodować i w jaki sposób przebiega leczenie tych dolegliwości.

Młoda kobieta siedzi na ławce i uśmiecha się
Stomatologia

Czym jest skaling? Przebieg i efekty zabiegu usuwania kamienia

Skaling to zabieg usunięcia złogów kamienia. Powinien być wykonywany średnio raz na pół roku, razem z innymi zabiegami higienizacyjnymi – piaskowaniem, polerowaniem czy fluoryzacją. Dowiedz się więcej na temat skalingu i zaleceń po zabiegu.

Kobieta podczas zabiegu stomatologicznego
Stomatologia

Piaskowanie zębów – co to jest? Przebieg i wskazania do zabiegu

Piaskowanie zębów to jeden z zabiegów higienizacji stomatologicznej. Dzięki niemu skutecznie pozbędziesz się nieestetycznych przebarwień i osadów prowadzących do rozwoju próchnicy czy chorób przyzębia. Dowiedz się, jak często powinno być przeprowadzane i dlaczego warto je wykonywać regularnie wraz z pełną higienizacją.

Jakub Rydzak - stomatolog przyjmujący pacjenta
Stomatologia

Jak wyglądają współczesne plomby dentystyczne?

Wypełnienie, potocznie nazywane przez pacjentów plombą, jest sposobem przywrócenia kształtu, koloru i funkcji zęba. Najczęściej założenie plomby jest wymagane w trakcie leczenia próchnicy, ale także podczas leczenia starcia, nadżerek czy w razie chęci zmiany kształtu zęba. Dowiedz się więcej na temat plomb dentystycznych.

GettyImages-1061900212.jpg
Stomatologia

Bóle głowy i szyi związane z wadami zgryzu – przyczyny i leczenie

Uporczywy ból głowy może mieć wiele przyczyn, m.in. związanych ze zgryzem lub zaburzeniem czynności stawów skroniowo-żuchwowych odpowiedzialnych za otwieranie i zamykanie ust czy żucie. Ból głowy i szyi spowodowany problemami stomatologicznymi należy leczyć, eliminując jego przyczynę. W tym przypadku konieczna jest wizyta u stomatologa. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny tego typu dolegliwości bólowych i jakie są metody leczenia.

GettyImages-1124990856.jpg
Stomatologia

Kiedy warto wykonać lakowanie zębów?

Zabieg lakowania zębów ma na celu zmniejszenie ryzyka pojawienia się próchnicy. Dlatego też warto wykonać go bezpośrednio po wyrznięciu zębów. Można go przeprowadzać zarówno w zębach mlecznych, jak i stałych. Lakowanie jest całkowicie bezbolesne, dlatego może zostać zrobione nawet u małych dzieci. Poznaj szczegóły tego zabiegu.

invisalign.jpg
Stomatologia

Co to jest bruksizm? Przyczyny, objawy i sposoby leczenia bruksizmu

Bruksizm należy do zaburzeń układu ruchowego narządu żucia. To patologiczne zaciskanie i zgrzytanie zębami, które nieleczone może być przyczyną wielu problemów zdrowotnych. Konsekwencją bruksizmu są m.in.: ścieranie zębów, ból głowy.