Kiedy warto wykonać lakowanie zębów?

12.09.2023

Zabieg lakowania zębów ma na celu zmniejszenie ryzyka pojawienia się próchnicy. Dlatego też warto wykonać go bezpośrednio po wyrznięciu zębów. Można go przeprowadzać zarówno w zębach mlecznych, jak i stałych. Lakowanie jest całkowicie bezbolesne, dlatego może zostać zrobione nawet u małych dzieci. Poznaj szczegóły tego zabiegu.

GettyImages-1124990856.jpg

Spis treści

Na czym polega lakowanie zębów?
Kiedy wykonuje się lakowanie?
Jak przebiega lakowanie zębów?

Na czym polega lakowanie zębów?

Lakowanie zębów to zabieg, który polega na oczyszczeniu i uszczelnieniu specjalnym materiałem uwalniającym fluor (zwanym lakiem) naturalnych bruzd (szczelin) na powierzchni żującej zębów przedtrzonowych i trzonowych oraz w tych miejscach, w których występują naturalne zagłębienia w szkliwie (np. na powierzchni podniebiennej siekaczy górnych). W ten sposób zabezpiecza się je przed zaleganiem płytki nazębnej. W szczelinach tych mogą zalegać resztki pokarmowe, które powodują namnażanie się bakterii. W konsekwencji może prowadzić to do rozwoju próchnicy.

Zabieg jest całkowicie bezbolesny i rozpoczyna się od dokładnego oczyszczenia szkliwa. Następnie przygotowuje się powierzchnię szkliwa za pomocą wytrawiacza i nakłada się w naturalne zagłębienia płynny lak. W ten sposób zagłębienia szkliwa (np. bruzdy na powierzchni żującej) zostają wypełnione lakiem, a przez to spłycone. Preparat ten bardzo dobrze łączy się ze szkliwem, wzmacnia je i chroni przed próchnicą. Dokładny przebieg lakowania zębów opisaliśmy poniżej.

Kiedy wykonuje się lakowanie?

Lakowanie zębów u dzieci najczęściej wykonuje lekarz pedodonta. Podczas jednego zabiegu lakuje się jeden lub kilka zębów. Całość trwa kilka minut i jest bezbolesna. Z tego względu lakowanie z powodzeniem można wykonać również u młodszych dzieci.

Lakowanie zębów stałych u dzieci najczęściej przeprowadza się w 6. roku życia, kiedy pojawia się pierwszy ząb trzonowy („szóstka”). Zabieg lakowania pomaga zabezpieczyć wyrzynające się zęby i zmniejszyć ryzyko pojawienia się próchnicy. Bardzo ważne jest poddawanie lakowaniu każdego wyrżniętego zęba trzonowego i przedtrzonowego.

Lakowanie należy wykonać za każdym razem, gdy u dziecka pojawi się nowy ząb trzonowy lub przedtrzonowy. Warto pamiętać, że zabiegowi poddawane są jedynie zdrowe, pozbawione próchnicy zęby.

Przeczytaj również: Wizyta adaptacyjna (stomatologia dziecięca)

Jak przebiega lakowanie zębów?

Zabieg lakowania zębów należy wykonać u każdego dziecka, u którego pojawiają się trzonowce i przedtrzonowce. Można go połączyć z innymi wizytami w ramach stomatologii dziecięcej. Cały zabieg składa się z kilku etapów:

Stomatologia dziecięca

  • Badanie – podczas niego stomatolog ocenia stan jamy ustnej. Przy użyciu specjalnej lampy, lusterka i specjalnego narzędzia, tzw. zgłębnika, bada powierzchnię zębów.
  • Oczyszczanie – każdy ząb, który będzie poddawany lakowaniu, jest oczyszczany przez stomatologa specjalną szczotką z pastą, a następnie opłukiwany wodą i osuszany powietrzem z dmuchawki.
  • Wytrawianie – powierzchnię żującą zęba pokrywa się żelem wytrawiającym, który ma kwaśny smak. Pomaga on utrzymać lak we właściwym miejscu.
  • Aplikacja laku – lak umieszcza się w bruździe zęba.
  • Naświetlanie lampą polimeryzacyjną – emituje ona niebieskie światło, które utwardza lak.
  • Sprawdzenie dopasowania laku – stomatolog sprawdza, czy lak nie przeszkadza przy zamykaniu i otwieraniu ust.

Regularnie podczas kontroli stomatologicznych należy sprawdzać szczelność laku, a w razie jego utraty uzupełnić braki. Lakowanie zębów u dzieci ułatwia czyszczenie zębów.

Przeczytaj również: Kiedy wybrać się z dzieckiem na pierwszą wizytę u ortodonty?

Zobacz także

baza zdjec LX (35).jpg
Stomatologia

Paradontoza – objawy i przyczyny powstania. Jak walczyć z chorobami przyzębia?

Choroby przyzęba zwane są peridontopatiami. To schorzenia, która nieleczone wiążą się z ryzykiem utraty zęba lub zębów. Sprawdź, co prowadzi do jej powstania i jakie objawy jej towarzyszą.

baza zdjec LX (393).JPG
Stomatologia

Czym jest stan zapalny miazgi zęba? Objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Stan zapalny miazgi zęba może mieć różne przyczyny. Najczęściej jednak jest konsekwencją próchnicy. Zazwyczaj towarzyszy mu wiele nieprzyjemnych objawów. Niepodjęcie leczenia może doprowadzić do konieczności usunięcia chorego zęba. Jeśli więc podejrzewasz stan zapalny miazgi zęba, nie zwlekaj i udaj się do stomatologa. Dowiedz się, jakie są objawy stanu zapalnego i jak sobie z nim poradzić.

Leczenie zębów mlecznych.jpeg
Stomatologia

Dlaczego warto leczyć zęby mleczne? Konsekwencje zaniedbań

Po co leczyć zęby, skoro i tak wypadną, prawda? To jest pytanie, które często zadają rodzice. Oczywiście, że zęby wypadną. Ale trzeba pamiętać, że pod mlecznymi zębami rozwijają się zawiązki stałych zębów. Dlatego każdy proces zapalny w mlecznym zębie negatywnie wpływa na zęby stałe. Sprawdź, dlaczego należy leczyć zęby mleczne, jak o nie dbać, kiedy udać się z dzieckiem na pierwszą wizytę do stomatologa.