Piaskowanie zębów – co to jest? Przebieg i wskazania do zabiegu

15.01.2024

Piaskowanie zębów to jeden z zabiegów higienizacji stomatologicznej. Dzięki niemu skutecznie pozbędziesz się nieestetycznych przebarwień i osadów prowadzących do rozwoju próchnicy czy chorób przyzębia. Dowiedz się, jak często powinno być przeprowadzane i dlaczego warto je wykonywać regularnie wraz z pełną higienizacją.

Kobieta podczas zabiegu stomatologicznego

Spis treści

Piaskowanie zębów – co to?
Kto wykonuje piaskowanie zębów i ile trwa zabieg?
Jak przebiega zabieg piaskowania zębów?
Piaskowanie zębów – jak często należy zgłaszać się na zabieg?
Czy warto robić piaskowanie zębów?
Postępowanie po zabiegu piaskowania zębów

Piaskowanie zębów – co to?

Piaskowanie zębów to jeden z zabiegów higienizacyjnych. Polega na usunięciu przebarwień, osadu i drobin kamienia nazębnego z powierzchni zębów. Wykorzystuje się do tego urządzenie mechaniczne zwane piaskarką. Wydobywa się z niej strumień wody pod ciśnieniem z dodatkiem pęcherzyków powietrza i drobin czyszczących, w tym przeważnie glicyny, erytrytolu, wodorowęglanu sodu.

Sprawdź, jakie jeszcze zabiegi przeprowadza się w ramach pełnej higienizacji.

Kto wykonuje piaskowanie zębów i ile trwa zabieg?

Piaskowanie zębów to nieinwazyjny zabieg, który wykonuje stomatolog lub częściej higienista stomatologiczny. Cała procedura zajmuje około 20 minut. Specjaliści zalecają połączenie piaskowania z zabiegiem skalingu. Ten zabieg usuwa twarde złogi nazębne. Wykonuje się go przy użyciu skalera. Do miejsca pokrytego kamieniem przykłada się głowicę urządzenia, które emituje ultradźwięki. Razem z wodą uderzają w złogi kamienia, co powoduje ich pękanie i oderwanie się od powierzchni zęba. W przypadku wykonywania skalingu i piaskowania zębów czas spędzony w gabinecie wydłuży się o około 20 minut.

Sprawdź, czym jest stomatologia zachowawcza.

Jak przebiega zabieg piaskowania zębów?

Piaskowanie zębów to zabieg w pełni bezpieczny. Po zajęciu miejsca w fotelu dentystycznym i nałożeniu śliniaka zabezpieczającego Cię przed ewentualnym zabrudzeniem ubrań specjalista przystępuje do zabiegu. Poprosi, abyś wypłukał usta roztworem antybakteryjnym w celu zmniejszenia liczby mikroorganizmów w aerozolu, który powstanie w trakcie wykonywania zabiegu. Następnie przy użyciu piaskarki rozpocznie rozpylanie tzw. piasku dentystycznego w jamie ustnej. Z uwagi na jego mikroskopijne rozmiary bez problemu dotrze nawet do trudno dostępnych miejsc, takich jak przestrzenie międzyzębowe. Następnie z wykorzystaniem ssaka specjalista usunie z jamy ustnej zużyty piasek.

Profilaktyka stomatologiczna i higienizacja

Po zabiegu higienista stomatologiczny przekaże Ci zalecenia, których przestrzeganie pomoże utrzymać uzyskane efekty. Stomatolog może dodatkowo zalecić fluoryzację, która wzmocni oczyszczone szkliwo. Piaskowanie zębów jest bezbolesne, jednak wrażliwsze osoby mogą odczuwać pewien dyskomfort podczas i na krótko po zabiegu. Dodatkowo po piaskowaniu zębów możesz odczuwać lekko słony smak piasku dentystycznego.

Piaskowanie zębów – jak często należy zgłaszać się na zabieg?

Abyś mógł cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem, powinieneś regularnie wykonywać całą higienizację. Eksperci zalecają, aby zabieg ten był przeprowadzany średnio raz na pół roku. W przypadku osób z tendencją do powstawania przebarwień oraz gromadzenia się osadu i kamienia nazębnego piaskowanie zębów powinno być wykonywane częściej.  Dotyczy to m.in. osób palących papierosy, spożywających duże ilości kawy i herbaty, mających stłoczone zęby, które ciężko doczyścić. Stomatolog indywidualnie ustala częstotliwość przeprowadzania zabiegu w zależności od potrzeb Pacjenta.

Przeczytaj również: „Postępowanie po usunięciu zęba”

Czy warto robić piaskowanie zębów?

Regularne wykonywanie zabiegu piaskowania zębów wiąże się z wieloma korzyściami. Dzięki niemu nie tylko zadbasz o estetykę swojego uśmiechu, lecz także zminimalizujesz ryzyko chorób jamy ustnej. Podczas piaskowania zębów pozbędziesz się zgromadzonych na ich powierzchni osadów i przebarwień. Decydując się na piaskowanie zębów, zapobiegasz rozrostowi płytki nazębnej, która jest źródłem chorobotwórczych bakterii będących jednym z głównych czynników rozwoju zapalenia dziąseł, paradontozy czy próchnicy. Zabieg piaskowania zębów pozwala przywrócić naturalną barwę zębów – po wykonaniu go zęby wydają się jaśniejsze.

Stomatolog

Piaskowanie zębów przyczynia się również do:

  • poprawy utrzymania się zamków ortodontycznych klejonych do zębów, oczyszcza z osadów gromadzących się wokół elementów aparatów stałych;
  • oczyszczenia powierzchni implantów;
  • leczenia stanów zapalnych przyzębia;
  • zapewnienia lepszej adhezji, czyli połączenia między powierzchniami, przy cementowaniu prac protetycznych;
  • przygotowania do zabiegu wybielania zębów.

Postępowanie po zabiegu piaskowania zębów

Aby uzyskać jak najlepsze efekty po zabiegu piaskowania zębów, powinieneś przestrzegać zaleceń lekarskich. Obejmują one przede wszystkim prowadzenie tzw. białej diety, czyli ograniczenia spożywania przez 24 godziny od zabiegu mocno barwiących produktów, m.in.: kawy, herbaty, buraków, jagód, szpinaku, wina, aronii. W tym okresie zęby są szczególnie podatne na przebarwienia. Nie można zapomnieć też o rutynowej higienie jamy ustnej. Szczotkuj zęby po każdym posiłku przez 2–3 minuty, stosuj nici dentystyczne i płukanki do jamy ustnej.

Źródła
  1. Z. Raszewski, Piaskowanie – efektywny sposób usuwania biofilmu, „Nowy Gabinet Stomatologiczny” 2021, nr 5, s. 28-32.
  2. B. Jedynak, A. Braksator, Professional hygiene procedures in patients wearing prosthetic restoration, „Prosthodontics” 2017, t. 67, nr 4, s. 395–407.
  3. M. Szymańska-Sowula, K. Chmiel, Profilaktyka stomatologiczna, Centrum Rozwoju Edukacji EDICON, Poznań 2017.

Zobacz także

Aparat_ortodontyczny_dla_doroslych.jpg
Stomatologia

Aparat ortodontyczny dla dorosłych

Leczenie ortodontyczne u osób dorosłych i seniorów przynosi szereg korzyści. Dowiedz się, kiedy można je przeprowadzić, dlaczego warto to zrobić i jakie są najczęściej stosowane metody.

Retainer.jpeg
Stomatologia

Jak działa i dla kogo jest przeznaczony retainer?

Zdjęcie aparatu ortodontycznego to nie koniec leczenia. Aby utrzymać wypracowane efekty, konieczne jest noszenie retainera. Dzięki niemu zęby pozostaną na nowym miejscu i nie wrócą do poprzedniego położenia. Jakie są rodzaje retainerów? Jak długo należy go nosić? Sprawdź.

baza zdjec LX (35).jpg
Stomatologia

Paradontoza – objawy i przyczyny powstania. Jak walczyć z chorobami przyzębia?

Choroby przyzęba zwane są peridontopatiami. To schorzenia, która nieleczone wiążą się z ryzykiem utraty zęba lub zębów. Sprawdź, co prowadzi do jej powstania i jakie objawy jej towarzyszą.