Podróże w ciąży

21.05.2023

Prawidłowo przebiegająca ciąża zazwyczaj nie stanowi przeciwwskazania do podróży, jednak wymaga więcej przygotowań i dodatkowych środków ostrożności.

Styl_zycia.jpg

Spis treści

Lot samolotem
Podróże w góry
Jazda samochodem
Rejs statkiem

Najbezpieczniejszym okresem do podróżowania jest II trymestr ciąży, ze względu na niskie ryzyko poronienia lub porodu przedwczesnego. Warto pamiętać o ubezpieczeniu, które pokryje koszty ewentualnego leczenia związanego z ciążą.

Przed podróżą zbierz informacje dotyczące:

Konsultacja ginekologa

• stanu zdrowia, uwzględniając dotychczasowy przebieg ciąży i problemy zdrowotne występujące przed ciążą;

• infrastruktury zdrowotnej i dostępu do placówek służby zdrowia w danym rejonie, a także możliwości diagnostycznych i terapeutycznych w razie wystąpienia niepokojących objawów;

• czynników ryzyka w miejscu planowanego pobytu – występowania chorób infekcyjnych i inwazyjnych (dur brzuszny, listerioza, biegunka podróżnych, malaria zapalenie wątroby typu E) oraz narażeń na urazy;

• warunków klimatycznych, mogących przyczynić się do wystąpienia problemów zdrowotnych np. podróż do strefy tropikalnej (wysoka wilgotność powietrza i temperatura).

Kobieta ciężarna przed podróżą w rejony endemicznego występowania chorób zakaźnych powinna skonsultować się ze specjalistą medycyny podróży.

Lot samolotem

Podróże lotnicze nie są przeciwwskazane u kobiet z prawidłowo przebiegającą ciążą do końca 36 tygodnia ciąży (w ciąży wielopłodowej do końca 32 tygodnia). Szczegółowe zasady ograniczeń w zakresie dopuszczalnego tygodnia ciąży są określane indywidualnie przez przewoźnika lotniczego, dlatego przed podróżą lepiej to sprawdzić. Niektóre linie lotnicze wymagają zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do lotu samolotem.

Czas trwania podróży nie powinien przekraczać 4 godzin. W przypadku długich lotów, w wyniku długiego unieruchomienia, pojawia się ryzyko wystąpienia zakrzepowego zapalenia żył głębokich. Kobieta jest szczególnie narażona na wystąpienie zmian zakrzepowych w ciąży, ze względu na zmiany hormonalne i upośledzenie przepływu krwi żylnej spowodowane uciskiem powiększonej macicy na naczynia.

Aby im zapobiec:

• Załóż na czas lotu wygodne, luźne ubranie bez ściągaczy.

• Wstawaj z fotela co godzinę i rób kilkuminutowy spacer po pokładzie samolotu.

• Załóż przed lotem pończochy o stopniowanym ucisku.

• Jeżeli jesteś obciążona czynnikami ryzyka żylnej choroby zakrzepowej, skonsultuj z lekarzem podanie heparyny drobnocząsteczkowej.

Ze względu na niską wilgotność panującą na pokładzie samolotu, pamiętaj o piciu większej ilości płynów. Zapinanie pasów przy starcie i lądowaniu samolotu jest obowiązkowe. Należy je zapinać na wysokości miednicy, tak aby nie uciskały brzucha.

Podróże w góry

Kobieta ciężarna nie jest narażona na zwiększone ryzyko wystąpienia chorób związanych z wysokością w przypadku krótkich pobytów w rejonach wysokogórskich. Z uwagi na indywidualną tolerancję i zdolność do aklimatyzacji w takich warunkach, wskazana jest ostrożność przy ocenie bezpieczeństwa wypraw wysokogórskich. W I trymestrze ciąży nie zaleca się podróży powyżej 2500 m n.p.m, ze względu na możliwy negatywny wpływ niedotlenienia matki i płodu związanego z wysokością. W II i III trymestrze ciąży dopuszczalny jest krótkotrwały pobyt na wysokości powyżej 2500 m n.p.m. oraz umiarkowany wysiłek fizyczny po kilkudniowej (2-3 dni) aklimatyzacji.

Przeciwwskazania do podróżowania kobiet w ciąży w rejony wysokogórskie:

• nadciśnienie tętnicze,

• anemia,

• palenie papierosów,

• choroba serca lub płuc u ciężarnej,

• zaburzenia wewnątrzmacicznego rozwoju płodu,

• zagrożenie porodem przedwczesnym.

Pobyt kobiety w ciąży na wysokości powoduje wzrost częstości i głębokości oddechu, co z kolei poprzez oddychanie suchym górskim powietrzem może powodować odwodnienie. Pij więcej płynów - 2,5-3 litry dziennie.

Jazda samochodem

Wiele przyszłych mam nie chce rezygnować z aktywnego trybu życia, dlatego coraz częściej widuje się kobietę w ciąży za kierownicą. Pamiętaj, aby zapewnić bezpieczna jazdę sobie i dziecku. Polski Kodeks Drogowy zwalnia kobiety w widocznej ciąży z obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa. Zdecydowanie niesłusznie. Niezapięcie pasów wiąże się z poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia przyszłej mamy i jej dziecka. Pasy nie chronią jednak ciężarnej przed obrażeniami, jeżeli są zapięte nieprawidłowo, ważne więc by robić to odpowiednio:

• zasada nr 1 - dobrze jest zdjąć wierzchnie okrycie tak, aby pas bezpieczeństwa przylegał jak najbliżej ciała;

• zasada nr 2 - fotel ustaw tak, aby kierownica nie uciskała brzucha, a jednocześnie, by twoja aktywność nie była w żaden sposób ograniczona;

• zasada nr 3 - plecy muszą mocno przywierać do siedzenia a ramiona być prawie wyprostowane;

• zasada nr 4 - pas bezpieczeństwa powinien przechodzić przez miejsca, które są najmniej narażone na urazy, czyli pod brzuchem, przez miednicę i biodra. Po zapięciu powinnaś go dobrze dociągnąć. Pasa nie wolno przeprowadzać pod ramieniem czy za plecami. Pilnuj, aby nie opasał brzucha, co może być trudne, zwłaszcza gdy siedzisz za kierownicą.

Pasy bezpieczeństwa często samoistnie przesuwają się ku górze podczas jazdy, najczęściej, gdy brzuch jest już duży. Pomocne w takich sytuacjach jest zastosowanie specjalnego adaptera do pasów samochodowych, który pomaga zachować prawidłowe ułożenie pasa biodrowego - pod brzuchem. Mimo wszystko, w zaawansowanej ciąży, kobieta powinna być raczej pasażerem niż kierowcą, a najbezpieczniej siedzieć z tyłu.

Rejs statkiem

Przed podróżą statkiem, kobiety ciężarne powinny uzyskać informacje dotyczące zabezpieczenia medycznego jednostki pływającej – przeszkolonego personelu, możliwości ewakuacji, sprzętu medycznego. Leczenie choroby morskiej u kobiet w ciąży jest ograniczone.


Zobacz także

Guz chromochłonny – objawy, przyczyny i ryzyko
OnkologiaEndokrynologiaDiagnostykaCiąża

Guz chromochłonny – objawy, przyczyny i ryzyko

Guz chromochłonny to rzadko występujący nowotwór. Zazwyczaj umiejscawia się w nadnerczach. Sprawdź, jakie zmiany w funkcjonowaniu organizmu wywołuje guz chromochłonny oraz jakie objawy mu towarzyszą.

Kobieta w ciąży siedzi na kanapie i podpiera głowę reką
Opieka nad dzieckiemPediatriaCiąża

Czym jest zespół Edwardsa? Jaki ma wpływ na dziecko?

Trisomia 18 chromosomu jest drugim pod względem częstości (po zespole Downa) zespołem wad genetycznych uwarunkowanym obecnością dodatkowego chromosomu. Sprawdź, jakie objawy towarzyszą zespołowi Edwardsa i na podstawie jakich badań lekarz stawia rozpoznanie.

Kobieta w ciąży leży na łóżku i trzyma się za brzuch
Opieka nad dzieckiemPediatriaCiąża

Czym jest zespół Patau? Przyczyny, objawy, rozpoznanie

Zespół Patau to jedna z trzech najczęściej występujących aberracji chromosomowych, obok zespołu Downa i zespołu Edwardsa. Przyczyną tego schorzenia jest obecność dodatkowego chromosomu 13 (trisomia chromosomu 13). Dowiedz się więcej o tym zespole wad wrodzonych.