Cytologia - na czym polega i jak przygotować się do badania?

Cytologia to podstawowe badanie przesiewowe w kierunku raka szyjki macicy. Każda pacjentka powyżej 25 roku życia powinna wykonywać to badanie przynajmniej raz na 3 lata. Cytologia jest nieinwazyjna i bezbolesna (może powodować dyskomfort przez około 10-15 sekund). Wykonywana jest przez położną lub przez ginekologa podczas konsultacji lekarskiej.

cytologia.jpg

Spis treści

Na czym polega badanie
Jak przygotować się do badania
Wynik cytologii

Na czym polega badanie

Pobranie rozmazu cytologicznego polega na wprowadzeniu wziernika do pochwy, a następnie wprowadzeniu patyczka wymazowego zakończonego drobną szczoteczką. Wymaz pobiera się z szyjki macicy, a następnie pobrany materiał przenosi się na szkiełko i utrwala specjalnym środkiem. Na wynik należy czekać około 3 tygodni.


Jak przygotować się do badania

Na badanie nie należy zgłaszać się w czasie krwawienia miesiączkowego. Najlepiej wykonać je nie wcześniej niż 4 dni po ostatnim dniu miesiączki i nie później niż 4 dni przed rozpoczęciem miesiączki.  Co najmniej 4 dni przed pobraniem wymazu cytologicznego nie należy stosować leków dopochwowych oraz wykonywać irygacji pochwy. Od ostatniego współżycia seksualnego powinno minąć minimum 24 godziny.

Od ostatniego badania ginekologicznego/ USG przezpochwowego powinien minąć co najmniej dzień, a od pobrania posiewów i wymazów z kanału szyjki macicy muszą upłynąć co najmniej 4 dni.


Wynik cytologii

Na podstawie stopnia w skali Bethesda można uzyskać wiele informacji, ale najważniejsze jest kryterium F, czyli opis i interpretacja wyniku.

W opisie wyniku mogą znaleźć się następujące oznaczenia:

  • FI - wynik prawidłowy, nie stwierdzono cech śródnabłonkowej neoplazji ani raka (NILM).
  • ASC-US - nieprawidłowe komórki nabłonka wielowarstwowego płaskiego o nieokreślonym znaczeniu.
  • ASC-H - nieprawidłowe komórki nabłonka wielowarstwowego płaskiego, w których nie można wykluczyć zmian śródpłaskonabłonkowych dużego stopnia.
  • LSIL - zmiana śródpłaskonabłonkowa małego stopnia, określana również jako CIN I.
  • HSIL - zmiana śródpłaskonabłonkowa dużego stopnia, czyli dysplazja w nabłonku wielowarstwowym płaskim oznaczana jako CIS, CIN II i CIN III.
  • AGC - atypowe zmiany w komórkach gruczołowych.
  • Nieprawidłowy wynik badania cytologicznego należy omówić z lekarzem ginekologiem.


Zobacz także

Co oznaczają plamy wątrobowe? Kiedy udać się do lekarza?
DermatologiaZdrowie na co dzień

Co oznaczają plamy wątrobowe? Kiedy udać się do lekarza?

Skóra pełni funkcje ochronne, a oprócz tego stanowi ważne źródło informacji na temat stanu zdrowia. Źródłem niepokoju bywają plamy pigmentacyjne, zwane potocznie plamami wątrobowymi. Choć sama nazwa może sugerować powiązanie z chorobami wątroby, w rzeczywistości nie ma z nimi nic wspólnego. Sprawdź, jakie są przyczyny takich zmian, jak je rozpoznać i poznaj sposoby zmniejszenia ryzyka ich powstania..

Czym może być spowodowane drętwienie nóg i jakie są opcje leczenia?
Zdrowie na co dzieńNeurologiaOrtopedia

Czym może być spowodowane drętwienie nóg i jakie są opcje leczenia?

Uczucie drętwienia nóg jest dość powszechnym doświadczeniem, które może wynikać z różnych przyczyn – od tych prostych, jak długie siedzenie w jednej pozycji, po poważne, np. schorzenia neurologiczne lub dotyczące układu krążenia. Choć w wielu przypadkach jest to objaw przejściowy, powtarzające się lub długotrwałe drętwienie nóg może świadczyć o poważniejszych problemach zdrowotnych. Sprawdź, jakie są możliwe przyczyny drętwienia nóg, na czym polegają diagnostyka i leczenie.

Bezpieczeństwo na wakacjach – jak chronić się przed słońcem, owadami i bezpiecznie spędzać czas nad wodą?
Zdrowie na co dzień

Bezpieczeństwo na wakacjach – jak chronić się przed słońcem, owadami i bezpiecznie spędzać czas nad wodą?

Lato to czas wytchnienia, przygód i relaksu. Aby jednak w pełni cieszyć się wakacyjnym odpoczynkiem, kluczowe jest zadbanie o nasze bezpieczeństwo i zdrowie. Ważne są zarówno odpowiednie przygotowania do wyjazdu, jak i bezpieczne zachowania w trakcie trwania urlopu: ostrożność nad wodą (szczególnie w przypadku dzieci i młodzieży), ochrona przed owadami i słońcem oraz odpowiednie nawodnienie. Sprawdź, jak powinny wyglądać bezpieczne wakacje.