Powiększ czcionkę:

Drukuj

Stulejka

Stulejka jako taka nie boli. Bolesne mogą być jej następstwa - mówi doktor Piotr Edward Gastoł, chirurg i urolog dziecięcy.

stulejkaCo to jest stulejka?

To zwężenie napletka uniemożliwiające odprowadzenie go poniżej żołędzi prącia. Wynika ona z dysproporcji między szerokością mało elastycznego napletka a średnicą żołędzi.


W jakim wieku najczęściej się ją diagnozuje?

Do trzeciego roku życia 90 proc. chłopców ma nieodprowadzalny napletek - jest to norma. Stąd na początku życia stosujemy termin stulejki fizjologicznej. W późniejszym wieku nieodprowadzalny napletek może być nadal fizjologicznie obkurczony przez osobniczo zależne opóźnienie jego rozluźniania. O stulejce patologicznej mówimy, gdy obserwowany napletek jest zbliznowaciały, z niepodatną, białą skórą (widoczne blizny, czy to pozapalne, czy to po urazie i popękaniu).


Jak rozpoznać stulejkę u dziecka?

Stulejka fizjologiczna charakteryzuje się ujściem napletka bez blizn, z błoną śluzową blaszki wewnętrznej wynicowującą się przez nie. Czasami część żołędzi jest widoczna po odciągnięciu napletka.
Stulejka patologiczna charakteryzuje się wąskim, białawym pierścieniem w obwodowej części, pojawiającym się przy próbie odprowadzania napletka - to jest najczęstszy obraz u młodszych chłopców.


Do jakiego lekarza należy się zgłosić, jeśli podejrzewamy stulejkę?

Leczeniem schorzeń układu moczowo-płciowego u dzieci zajmują się urolodzy dziecięcy i do nich należy zgłosić się na konsultację. Historycznie tego typu schorzeniami zajmowała się chirurgia dziecięca i w większości Polski też chirurdzy dziecięcy zajmują się problemami stulejki.


Jak przebiega badanie?

Przede wszystkim badanie powinno być delikatne. Sam proces jest krótki i polega na określeniu stopnia elastyczności napletka i jego zsuwaniu. Należy to wykonać poprzez spokojne, delikatne odprowadzenie napletka do momentu pierwszego oporu, pamiętając o istnieniu fizjologicznej stulejki, aby nie uszkodzić mało elastycznej skóry. Wszelkie brutalne zabiegi kończą się popękaniem, a więc powstaniem blizn z jednej strony oraz psychicznym urazem z drugiej i brakiem zgody tych chłopców na jakiekolwiek zabiegi na napletku.


Jakie są metody leczenia stulejki u dzieci?

Generalnie stulejkę fizjologiczną „leczy czas" - prawidłowy proces rozluźniania się skóry napletka, a następnie odklejanie od żołędzi następuje samoistnie. W okolicy trzech lat powinno być możliwe uwidocznienie chociaż części żołędzi. Jeżeli nie obserwujemy tego, należy rozpoznać opóźnienie procesu rozluźniania się napletka - przetrwałą stulejkę fizjologiczną.
Postępowanie na tym etapie to delikatne, niewywołujące bólu odprowadzanie napletka do momentu oporu przy codziennej kąpieli - fizjoterapia, która przyspiesza ustępowanie
stulejki, a jednocześnie zapobiega miejscowym stanom zapalnym.
Postępowanie takie jest zalecane przez Amerykańskie Towarzystwo Pediatryczne u wszystkich nieobrzezanych chłopców. Gdy jest to nieefektywne, podejmuje się próbę leczenia maściami sterydowymi. Aplikuje się je w miejscu przewężenia napletka (białawy, okrężny pierścień) dwa razy dziennie przez 6-12 tygodni. W stulejce patologicznej jedynym postępowaniem jest zabieg chirurgiczny.


Na czym polega zabieg?

W chirurgicznym leczeniu stulejki możliwe są dwie metody: plastyka napletka lub obrzezanie. Obie mają na celu odsłonięcie żołędzi. Plastyka napletka polega na wycięciu zbliznowaciałego obwodu, tak aby jego część pozostała i pokryła częściowo lub całkowicie żołądź. Minusem tej metody może być ponowne zbliznowacenie i zwężenie napletka, prowadzące do powtórnej stulejki. Obrzezanie to całkowite wycięcie napletka - żołądź jest całkiem odsłonięta. Dla dużej części rodziców to minus tego postępowania. Plusem jest to, że na pewno po tym zabiegu nie będzie powikłania typu ponowna stulejka.


Jaki może mieć skutek nieleczenie stulejki?

Wczesny okres życia to zaleganie mastki i moczu pod napletkiem, a więc stany zapalne, bliznowacenie oraz przeszkoda w odpływie moczu. Później zwiększenie ryzyka zakażeń układu moczowego, raka prącia, chorób przenoszonych drogą płciową oraz raka szyjki macicy. Nie mówiąc o problemach z odbyciem prawidłowego stosunku seksualnego.


Jak długo goją się rany pooperacyjne?

Rany po zabiegach goją się zazwyczaj około siedmiu dni. Zakładane szwy są „wchłaniane", nie wymagają usuwania.


dr n. med. Piotr Edward Gastoł,
chirurg i urolog dziecięcy,
Szpital LUX MED


Czy wiesz, że...

Specjaliści Szpitala LUX MED wykonują zabiegi chirurgiczne z zakresu chirurgii dziecięcej. Przeprowadzają operacje najczęstszych chorób dotykających dzieci, takich jak przepukliny, stulejka, wnętrostwo, przerost migdałków czy zabiegi deformacji stóp. Zapoznaj się z ofertą.

Powiązane kategorie


Dodatkowe akcje


W naszym serwisie wykorzystujemy pliki Cookies. Są one zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celach statystycznych oraz ułatwienia korzystania z serwisu. Ustawienia te zawsze można zmienić. Szczegółowe informacje o plikach Cookies znajdują się w Polityce Prywatności