W szpitalu
null

Zapalenie ścięgna Achillesa (należy do grupy entezopatii) rozwija się wtedy, kiedy dojdzie do uszkodzenia ścięgna w wyniku zbytniego przeciążenia jak i w wyniku wielu innych czynników. Ścięgno jest słabo ukrwione, co powoduje, że jego leczenie jest długotrwałe.

Szczegóły

Diagnozowanie zapalenia ścięgna Achillesa

Lekarz lub fizjoterapeuta zapyta pacjenta o objawy i przeprowadzi badanie. Może także przeprowadzić wywiad lekarski. Fizjoterapeuta jest specjalistą, który zajmuje się utrzymywaniem i poprawianiem ruchomości i sprawności pacjenta.

Lekarz lub fizjoterapeuta może zbadać podudzia i poprosić o wykonanie ćwiczeń, które pozwolą ocenić, jak funkcjonuje ścięgno. Może to być skakanie lub naciskanie na kłąb stopy (poduszka pod palcami) przy jednoczesnym odrywaniu pięty od podłogi.

Badania te zazwyczaj wystarczą lekarzowi lub fizjoterapeucie do zdiagnozowania zapalenia ścięgna Achillesa. U niektórych osób może być jednak konieczne wykonanie innych badań.


Leczenie zapalenia ścięgna Achillesa

Leczenie jest uzależnione od tego, jak poważny jest uraz. Objawy zapalenia ścięgna Achillesa mogą ustąpić dopiero po 3-6 miesiącach.

Leczenie farmakologiczne: jeśli pacjentowi doskwiera ból, można stosować leki przeciwbólowe dostępne bez recepty, takie jak paracetamol (acetaminofen) lub ibuprofen. Należy zawsze czytać ulotki dołączane do opakowań, a w razie pytań zwracać się do farmaceuty.

Zabiegi fizjoterapii: celem fizjoterapii jest wzmocnienie i rozciągnięcie ścięgna Achillesa. Fizjoterapeuta opracuje program obejmujący ćwiczenia rozciągające. Aby terapia była skuteczna, ćwiczenia należy wykonywać codziennie przez co najmniej miesiąc. Fizjoterapeuta może zastosować inne techniki, które pomogą zmniejszyć ból i przyspieszą gojenie ścięgna Achillesa, takie jak masaż i akupunktura. Jeśli zapalenie ścięgna Achillesa nie ustępuje po zastosowaniu tych metod, lekarz lub fizjoterapeuta może skierować pacjenta do specjalisty, który zaproponuje zewnątrzustrojową terapię falami uderzeniowymi. Jest to stosunkowo nowa metoda leczenia i wielu lekarzy nie wie jeszcze o jej dużej skuteczności. Terapia ta polega na przesyłaniu fal uderzeniowych o dużej energii przez skórę do chorego obszaru ścięgna za pomocą specjalnego aparatu. Więcej informacji na temat tej metody leczenia można uzyskać od lekarza.

Zabiegi chirurgiczne: jeśli inne metody leczenia okażą się nieskuteczne i objawy będą utrudniały codzienne funkcjonowanie, lekarz może zalecić zabieg chirurgiczny. Operacja polega na usunięciu uszkodzonego obszaru ścięgna i naprawieniu go.

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Szpitale

Podobne usługi:

Zarezerwuj wizytę

Najnowsze artykuły i poradniki

Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie
Zdrowie na co dzieńLaryngologia

Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie

Krtań – istotna część układu oddechowego człowieka – odgrywa ważną rolę w procesie mowy i ochrony dolnych dróg oddechowych. Niestety, ten delikatny narząd może zostać dotknięty stanem zapalnym, określanym jako zapalenie krtani. Ta dolegliwość – choć często postrzegana jako niegroźna – może prowadzić do poważnych komplikacji, zwłaszcza u dzieci, jeśli nie zostanie właściwie zdiagnozowana i skutecznie leczona. Sprawdź, jakie są przyczyny, najważniejsze objawy i jak wygląda leczenie tej dolegliwości.

Zapalenie mieszków włosowych – przyczyny, objawy, leczenie
DermatologiaZdrowie na co dzień

Zapalenie mieszków włosowych – przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie mieszków włosowych to częsta dolegliwość dermatologiczna, która dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. W przebiegu tego schorzenia na skórze pojawiają się czerwone grudki, a towarzyszy im świąd i pieczenie. Choć w wielu przypadkach ma ono łagodny przebieg, niekiedy może prowadzić do groźniejszych powikłań, takich jak bolesne zmiany ropne. Sprawdź, jakie są przyczyny zapalenia mieszków włosowych i poznaj skuteczne metody jego leczenia oraz profilaktyki!

Ból gardła przy przełykaniu – o czym świadczy? Jakie badania zrobić?
Pierwsze objawyZdrowie na co dzieńLaryngologia

Ból gardła przy przełykaniu – o czym świadczy? Jakie badania zrobić?

Dolegliwość określana jako ból przy przełykaniu (odynofagia) to problem, który może mieć swoje źródło w stanach zapalnych, infekcjach, chorobach przełyku, a nawet nowotworach. Właściwa diagnoza oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia są kluczowe dla zdrowia i poprawy komfortu codziennego życia. Sprawdź, jakie badania zrobić, do jakiego lekarza się udać i jak leczyć ból gardła przy przełykaniu.