W placówce
Konsultacja telefoniczna
Konsultacja wideo
null

Specjaliści alarmują o rosnącej skali problemów psychicznych wśród najmłodszych. Nie zwlekaj i zapewnij swojemu dziecku pomoc, jeśli nie radzi sobie z emocjami, niepokoją Cię jego zachowania lub macie problemy z nawiązaniem relacji. Sprawdź, kiedy warto zgłosić się z dzieckiem do psychologa i jak wygląda porada psychologiczna.

Szczegóły

Psycholog dziecięcy

Podobnie jak dorośli, dzieci miewają problemy, z którymi nie są w stanie sobie poradzić. Niekiedy rozmowa z rodzicami czy inną bliską osobą okazuje się niewystarczająca. Konieczna okazać się może wówczas pomoc psychologiczna dla dziecka. Psycholog dziecięcy to specjalista, do którego warto zgłosić się z dzieckiem lub nastolatkiem, jeśli zauważy się u niego niepokojące objawy i zachowania. Wizyta u tego specjalisty wskazana jest również w przypadku, gdy martwisz się o rozwój emocjonalno-społeczny czy intelektualny pociechy. Kiedy trzeba iść z dzieckiem do psychologa? Do konsultacji u specjalisty powinny skłonić m.in.:

  • trudności z funkcjonowaniem w grupie rówieśniczej – izolacja dziecka, kłopoty ze znalezieniem kolegów, wyśmiewanie w grupie rówieśniczej;
  • trudności w radzeniu sobie z emocjami – wybuchy złości, agresji, płaczliwość;
  • poważne zmiany w życiu rodzinnym – choroba członka rodziny, rozwód rodziców;
  • śmierć bliskiej osoby;
  • nieprawidłowy (odbiegający od normy) rozwój dziecka;
  • trudne przeżycia – doświadczanie przemocy, bycie świadkiem lub uczestnikiem wypadku, napadu;
  • problemy z koncentracją, przyswajaniem treści w szkole, pogorszenie wyników nauki;
  • zamknięcie się w sobie, unikanie kontaktów;
  • nagłe zmiany w zachowaniu dziecka,

Zgłosić można się do psychologa także w sytuacji, gdy dziecko ma tiki, jąka się lub moczy oraz doświadcza somatycznych objawów negatywnych emocji i stresu, takich jak bóle brzucha, biegunka, nudności, zaburzenia snu.

Pamiętaj, że harmonijny rozwój psychiczny pomaga utrzymać dobrostan przez całe dorosłe życie.

Zakres porad psychologa dziecięcego

Psycholog dziecięcy zajmuje się diagnozą problemów i zaburzeń występujących u dzieci. Rozmowa z tym specjalistą pomoże lepiej zrozumieć sytuację małego Pacjenta. W razie potrzeby psycholog zaleca rozpoczęcie psychoterapii lub innej formy leczenia u psychiatry.

Psycholog dziecięcy zajmuje się również poradnictwem rodzinnym. Warto zgłosić się do niego, gdy relacja rodzic-dziecko wymaga naprawy. To dobry początek, jeśli jako opiekun nie wiesz, co dzieje się z Twoją pociechą i w jaki sposób mu pomóc. Pomoc psychologa dziecięcego ukierunkowana jest na wspieranie dziecka w rozwoju na miarę jego możliwości, pracy z emocjami, niwelowaniu wewnętrznych barier w funkcjonowaniu oraz wzmacnianiu mocnych stron.

Psycholog może służyć radą w celu określenia gotowości szkolnej dziecka, jeśli rodzice wahają się, czy posłać 6-latka do szkoły. Oprócz tego specjalista pomoże w wyborze właściwej drogi zawodowej. Konsultacje psychologiczne pomagają też rodzinom z dziećmi wybitnie uzdolnionymi w określeniu najbardziej właściwego postępowania (np. zmiany szkoły, przeskoczenia klasy, dodatkowych zajęć). Podczas wizyty u tego specjalisty nie uzyska się jednak e-recepty czy e-skierowania. Psycholog, ponieważ nie jest lekarzem, nie ma prawa do wystawiania tego typu dokumentów.

Przebieg porady u psychologa dziecięcego

Wizyta u psychologa dziecięcego zaczyna się od zebrania rzetelnego wywiadu z rodzicami i małym Pacjentem. W zależności od wieku dziecka może mieć formę rozmowy lub zabawy. Uzyskane w ten sposób informacje pozwalają zazwyczaj wstępnie określić charakter problemu. O co psycholog pyta dziecko? Psycholog dziecięcy pyta o szczegóły z życia jego i całej rodziny. Podczas rozmowy dziecku zadane zostaną pytania o relacje z rodzicami i rodzeństwem, sytuację rodzinną, relacje z rówieśnikami.

Specjalista będzie starał się uzyskać informacje o tym, jak mały Pacjent o sobie myśli i mówi oraz jakie przeżywa emocje. Rodzice dodatkowo zapytani zostaną o rozwój dziecka, zachowania szkolne. Warto, aby podzielili się swoimi podejrzeniami dotyczącymi źródła trudności. W razie potrzeby wykonywane są standaryzowane testy psychologiczne dla dzieci. Specjalista zaproponuje najlepszą metodę skutecznego rozwiązania trudności, z jakimi zmaga się dziecko, a w razie potrzeby wskaże źródła dodatkowego wsparcia.

W placówkach Harmonii konsultacja u psychologa dziecięcego może być realizowana stacjonarnie lub online. W przypadku młodszych dzieci wizyty zdalne mogą okazać się dobrym rozwiązaniem. Maluchy w dobrze znanym im środowisku domowym czują się najbardziej komfortowo i bezpiecznie, a to podstawa do otwartości i szczerości, na których opiera się współpraca z psychologiem.

Jakie choroby leczy psycholog dziecięcy?

Psycholog dziecięcy pomaga w trudnościach takich jak m.in.:

  • zaburzenia snu u dzieci;
  • trauma u dziecka;
  • problemy z samooceną;
  • problemy w relacjach interpersonalnych;
  • problemy adaptacyjne (np. związane ze zmianą szkoły, przeprowadzką, pojawieniem się nowego członka rodziny);
  • zaburzenia koncentracji, trudności w nauce;
  • przemoc w rodzinie;
  • zaburzenia odżywiania;
  • przejawianie zachowań agresywnych;
  • kłopoty z zaufaniem;
  • przeżywanie stresu;
  • problemy z kontrolowaniem emocji;
  • depresja;
  • zaburzenia lękowe;
  • ataki paniki;
  • uzależnienie od gier komputerowych, internetu, telefonu komórkowego;
  • nerwice.

Podczas konsultacji specjalista ma możliwość wystawienia zaświadczenia/opinii o stanie zdrowia, dokumenty wystawiane na życzenie pacjenta są dodatkowo płatne. Szczegóły: Zaświadczenia oraz opinie

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Placówki

Artykuły i poradniki na temat psychologii i psychiatrii

GettyImages-959948100.jpg
Psychologia

Na czym polega syndrom Piotrusia Pana? Jak go rozpoznać?

Obecnie w mediach i literaturze popularnej dużo mówi się na temat pielęgnowania swojego wewnętrznego dziecka. Jest to cenna cecha pozwalająca zachować dziecięcą ciekawość. Problem pojawia się, kiedy wewnętrzne dziecko przejmuje kontrolę nad całym życiem. Kiedy dorosły człowiek nie chce lub nie jest zdolny do wzięcia odpowiedzialności za swoje działania, unika zobowiązań i nie umie nawiązać dojrzałych relacji, możemy podejrzewać, że cierpi na syndrom Piotrusia Pana. Dowiedz się więcej na ten temat!

Smutna młoda kobieta siedzi na łóżku szpitalnym
Psychologia

Czym jest tokofobia? Jakie są jej objawy?

Tokofobia (toko, z greckiego poród, fobia – strach, lęk) to patologiczny strach przed porodem. Jest zaliczana do zaburzeń lękowych, ale wciąż brakuje konkretnych kryteriów diagnostycznych potrzebnych do zdefiniowania tego zjawiska. Patologiczny strach przed porodem opisywany był w literaturze już w 1897 roku przez Knauera. Jego pacjentka po trudnym porodzie zachorowała na depresję i przejawiała silny lęk związany z ciążą i porodem. W dalszych latach wielu badaczy pogłębiało badania nad tym zjawiskiem. Jak rozpoznać strach przed porodem? Jakie są objawy oraz przyczyny tokofobii? Jak leczyć lęk przed porodem? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Para młodych ludzi siedzi na kanapie każdy patrzy w swój telefon
Psychologia

Skąd się bierze samotność w związku? Jak jej zapobiegać i jak sobie z nią radzić?

Samotność w związku to zjawisko, które choć może wydawać się paradoksalne jest doświadczane przez wiele par na różnych etapach ich relacji. To uczucie odosobnienia i izolacji emocjonalnej, nawet będąc fizycznie blisko partnera, może prowadzić do bólu i niezrozumienia. Dwoje ludzi może być formalnie razem, jednak brak głębokiej komunikacji, wspólnych aktywności i rozmów o potrzebach może prowadzić do uczucia emocjonalnej odległości. Zrozumienie przyczyn tego stanu i znalezienie skutecznych sposobów radzenia sobie z nim jest kluczowe dla budowania silniejszej i bardziej satysfakcjonującej więzi. W tym artykule przyjrzymy się temu, jak trzy najczęstsze przeszkody wpływają na samopoczucie w związku i jak można przezwyciężyć „chwilowe rozstanie” emocjonalne.