W placówce
null

Diagnoza zaburzeń ze spektrum autyzmu (ASD) wymaga dokładnych badań, wywiadu, obserwacji oraz wypełnienia specjalnych kwestionariuszy. Całym procesem diagnozy zajmuje się psycholog mający odpowiednie doświadczenie i kompetencje. Na czym polega diagnoza przy pomocy ADOS-2? Czy ta metoda jest często stosowana w gabinetach psychologicznych? Sprawdź i dowiedz się więcej.

Kup online w wybranym mieście

Szczegóły

Co zawiera pakiet Diagnoza w kierunku zaburzeń ze spektrum autyzmu dzieci – ADOS-2?

  • 2 konsultacje z psychologiem dziecięcym – wizyta pierwszorazowa z wywiadem i konsultacją oraz kolejna wizyta z omówieniem wyniku testu;
  • wykonanie testu psychologicznego w kierunku zaburzeń ze spektrum autyzmu – ADOS-2;
  • 2 konsultacje psychiatry dziecięcego – pierwszorazowa wizyta konsultacyjna oraz wizyta uzupełniająca.

Jak przebiega proces realizacji pakietu Diagnoza w kierunku zaburzeń ze spektrum autyzmu dzieci – ADOS-2?

Diagnoza w kierunku zaburzeń ze spektrum autyzmu ADOS-2 odbywa się w trakcie wizyty u psychologa dziecięcego. Podczas spotkania specjalista obserwuje naturalne zachowania dziecka, które mogą być związane ze spektrum autyzmu. W trakcie procesu diagnostycznego psycholog ocenia interakcje społeczne, komunikację werbalną i niewerbalną oraz zachowania związane z zainteresowaniami i aktywnościami.

Test na podstawie narzędzia ADOS-2

Głównym punktem jest wykonanie testu psychologicznego, na podstawie którego można zdiagnozować zaburzenia ze spektrum autyzmu. Narzędzie – opracowane na podstawie badań klinicznych – zawiera zestaw zadań, które mają na celu zidentyfikowanie konkretnych umiejętności i trudności pacjenta. Skala ADOS-2 umożliwia ocenę różnych aspektów zachowań, takich jak komunikacja, interakcje społeczne i elastyczność w zachowaniach. Badanie trwa ok. 40–60 minut.

Konsultacja u psychologa i psychiatry

Podczas kolejnej wizyty psycholog przedstawia i omawia wynik testu. Następnym punktem jest wizyta u psychiatry dziecięcego, który analizuje wynik badania i również uważnie obserwuje zachowania pacjenta pod kątem zaburzeń ze spektrum autyzmu. Psychiatra szczegółowo pyta rodziców o rozwój dziecka od urodzenia, o pierwsze oznaki niepokojących zachowań, o to, jak dziecko funkcjonuje w domu i przedszkolu/szkole. Zbiera również informacje o ewentualnych zaburzeniach rozwojowych w rodzinie.

Jeśli diagnoza się potwierdza, specjalista proponuje różne ścieżki terapeutyczne w ramach wczesnej interwencji.

Jak się umówić na realizację pakietu?

Pakiet można kupić online lub w wybranej placówce LUX MED Harmonia. Aby umówić się na konsultacje psychologiczne, wizytę u psychiatry i wykonanie testu, należy zadzwonić pod numer (22) 338 16 11

Czym są zaburzenia ze spektrum autyzmu u dzieci?

Każde dziecko rozwija się we własnym rytmie. Pewne odstępstwa mogą jednak wzbudzać uzasadnione obawy – u niektórych dzieci można zaobserwować symptomy charakterystyczne dla zaburzeń ze spektrum autyzmu, np. brak kontaktu wzrokowego, opóźniony rozwój mowy czy specyficzne zainteresowania. Zaburzenia rozwoju dziecka dotyczą zarówno interakcji społecznych czy komunikacji, jak i stereotypowych zachowań. Pierwsze oznaki zaburzeń ze spektrum autyzmu można zaobserwować u dzieci przed 3. rokiem życia, dlatego już wtedy można sięgnąć po sprawdzone narzędzie diagnostyczne – ADOS-2, które pozwoli postawić właściwą diagnozę i rozpocząć wczesną interwencję terapeutyczną.

Jak diagnozuje się autyzm u dziecka?

Diagnoza zaburzeń ze spektrum autyzmu stawiana jest najczęściej na podstawie wywiadu, obserwacji oraz narzędzi psychologicznych. Jednym z takich narzędzi jest ADOS-2, stworzone specjalnie do oceny obecności zaburzeń spektrum autyzmu u dzieci, młodzieży i dorosłych. Jest to standardowy protokół, który pomaga specjalistom dokładnie i obiektywnie ocenić zachowania związane z autyzmem.

ADOS-2 – na czym polega diagnoza w LUX MED?

W odpowiedzi na problemy społeczno-rozwojowe przygotowaliśmy Pakiet Diagnoza w kierunku zaburzeń ze spektrum autyzmu dzieci – ADOS-2. Jest to dokładne i najbardziej wiarygodne narzędzie do mierzenia nasilenia cech spektrum autyzmu. Stanowi „złoty standard” w diagnostyce na całym świecie i obejmuje różne zadania dla dziecka. Diagnozowanie spektrum autyzmu to proces wieloetapowy. Najważniejsze, by jak najwcześniej go rozpocząć – umożliwi to zapewnienie dziecku szansy na jak najlepszy rozwój.

W diagnozie autyzmu bierze udział psycholog dziecięcy i psychiatra dziecięcy. Po postawieniu diagnozy, w ramach stałej oferty poradni, zagwarantujemy pacjentowi ukierunkowane wsparcie terapeutyczne poza pakietem.

Dlaczego warto sięgnąć po test ADOS-2?

ADOS-2 umożliwia wczesne wykrywanie objawów autyzmu, a to sprawia, że możliwe jest szybsze wdrożenie odpowiednich interwencji terapeutycznych, które znacząco poprawiają jakość życia dziecka i całej jego rodziny. Dodatkowo diagnoza przy użyciu ADOS-2 pozwala na stworzenie spersonalizowanego planu terapeutycznego, dostosowanego do konkretnych potrzeb pacjenta.

Warto również zaznaczyć, że ADOS-2 to wiarygodne narzędzie, poparte badaniami naukowymi i klinicznymi w zakresie spektrum autyzmu. Dane, których dostarcza, są więc obiektywne i pomagają lepiej zrozumieć różnorodność objawów i skutków autyzmu. Proces diagnostyczny z wykorzystaniem tej metody jest ważny również dla rodziców, którzy dowiadują się, czym są zaburzenia ze spektrum autyzmu i jak sobie z nimi radzić.

Dlaczego warto wybrać LUX MED Harmonia?

Najlepsi specjaliści – w poradniach LUX MED Harmonia czekają na Ciebie najlepsi psychologowie, psychiatrzy i trenerzy mentalni.

Indywidualne podejście – do każdego pacjenta podchodzimy indywidualnie, uwzględniając jego potrzeby i oczekiwania.

Dyskretna atmosfera – sesje terapeutyczne odbywają się w przyjaznych, nowoczesnych wnętrzach.

Rozbudowana sieć placówek – placówki LUX MED Harmonia znajdują się w największych miastach w Polsce.

Sprawna komunikacja – wizytę możesz zarezerwować telefonicznie lub online. Do komunikacji z naszymi Pacjentami wykorzystujemy również Portal Pacjenta.

Szeroki wybór usług – w naszych przychodniach wykonasz specjalistyczną diagnostykę zaburzeń psychicznych i rozpoczniesz terapię według wybranej metody.

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Placówki

Dokumenty do pobrania

Dokumenty do pobrania




Podobne usługi:

GettyImages-1400106377.jpg
Psycholog dziecięcy
konsultacje_przededukacyjne_mm.png
Neurologopeda
AdobeStock_535880042.jpeg
Terapia grupowa

Artykuły i poradniki na temat psychologii i psychiatrii

hipotomia co to jest-metody leczenia.jpg
Psychologia

Jak zachowuje się osoba z hipomanią? Metody leczenia

Hipomania to „lekka mania”, co oznacza, że istnieje wiele takich samych objawów, nie występują one jednak w takim samym, szokującym stopniu. Osoby w epizodzie maniakalnym często odczuwają euforię lub zwiększoną drażliwość. Towarzyszy im również podwyższona energia i aktywność. Mają dużo pomysłów i planów, które mimo gonitwy myśli i tendencji do rozpraszania, udaje im się czasem realizować. Zdolność oceny sytuacji u osób z hipomanią ulega pogorszeniu, co może prowadzić do podejmowania ryzykownych zachowań (takich jak nadużywanie alkoholu i/ lub substancji psychoaktywnych, ryzykownych kontaktów seksualnych czy nadmiernego wydawania pieniędzy). Dowiedz się więcej o tym zaburzeniu. Poznaj metody leczenia.

Presja oczekiwań – jak presja stawiana przez rodzica wpływa na dziecko?
Psychologia

Presja oczekiwań – jak presja stawiana przez rodzica wpływa na dziecko?

„Dlaczego dostałaś czwórkę, a nie piątkę?”, „Musisz się bardziej starać, jeżeli chcesz coś osiągnąć w życiu. Z takimi ocenami Cię nigdzie nie przyjmą”, „Nie możesz iść się pobawić, niedługo idziesz na korepetycje z matematyki, a jeszcze masz przecież tyle nauki”. To tylko kilka zdań, które już od najwcześniejszych momentów edukacji dziecko może usłyszeć od swojego nadmiernie wymagającego rodzica. Współcześnie można odnieść wrażenie, że duża część dzieci od najmłodszych lat wystawiona jest na ogromną presję oczekiwań swoich opiekunów. Rodzice mogą nie być świadomi tego, w jaki sposób ta presja wpływa na rozwijającego się człowieka. Dowiedz się więcej na temat presji oczekiwań i tego, jak wpływa ona na dziecko.

Czym są style przywiązania? Czy można zmienić swój styl przywiązania?
Psychologia

Czym są style przywiązania? Czy można zmienić swój styl przywiązania?

Style przywiązania kształtują się we wczesnym dzieciństwie w oparciu o interakcje z głównymi opiekunami, najczęściej rodzicami. Te wzorce wpływają na sposób, w jaki budujemy relacje z innymi ludźmi w późniejszym życiu. Dowiedz się więcej na ich temat. Sprawdź, jak się kształtują i czy możliwa jest zmiana stylu przywiązania na inny.