W placówce
Konsultacja neurochirurga w gabinecie

Neurochirurg to specjalista, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób w obrębie układu nerwowego, a dokładniej rdzenia kręgowego, mózgowia, nerwów obwodowych czy układu naczyniowego. Do tego lekarza udają się Pacjenci, w przypadku których leczenie farmakologiczne zalecone przez neurologa nie przyniosło skutku lub w ogóle nie miało zastosowania i konieczne jest wykonanie zabiegu operacyjnego. Sprawdź, jakie są wskazania do konsultacji neurochirurgicznej i jakie choroby leczy ten specjalista.

Szczegóły

Czym zajmuje się lekarz neurochirurg?

Neurochirurg to lekarz zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem operacyjnym tych schorzeń układu nerwowego, w przypadku których leczenie farmakologiczne okazało się nieskuteczne lub w ogóle nie było zalecane. W obszarach zainteresowań tego specjalisty znajdują się: mózg, rdzeń kręgowy, nerwy obwodowe czy układ naczyniowy w obrębie ośrodkowego układu nerwowego.

Do tego specjalisty może skierować lekarz rodzinny, neurolog, a także ortopeda. Pacjent może udać się do niego również z własnej inicjatywy, jeśli zaobserwuje u siebie niepokojące objawy. Operacje, które wykonują neurochirurdzy, to zabiegi:

  • Mało inwazyjne – czyli te dotyczące konkretnej partii ciała, czasami wykonywane nawet w znieczuleniu miejscowym. Wśród nich można wymienić np. mikrodiscektomię odcinka lędźwiowego kręgosłupa, endoskopowe usunięcie przepukliny dysku, przezskórne cementowanie trzonu kręgosłupa czy laserową dekompresję krążka międzykręgowego. Każdy taki zabieg jest wykonywany z wykorzystaniem najnowocześniejszej aparatury medycznej.
  • Inwazyjne – to poważne operacje, które mają na celu wycięcie guzów mózgu lub innych zmian nowotworowych. Należy zaliczyć do nich również operacje wodogłowia, usuwanie krwiaków wewnątrzczaszkowych, operacje złamań kości czaszki czy wszelkie działania w obrębie rdzenia kręgowego.

Należy pamiętać, że neurochirurg i neurolog to dwie różne specjalizacje. Co prawda, obie dziedziny dotyczą chorób układu nerwowego, jednak każda z nich oferuje inne metody leczenia. Neurolodzy skupiają się na leczeniu farmakologicznym, natomiast neurochirurdzy operują schorzenia, których nie da się wyleczyć metodami zachowawczymi.

Kiedy udać się do neurochirurga?

Wskazaniem do konsultacji neurologicznej są następujące symptomy:

  • Zaburzenia widzenia – objaw ten jest szczególnie niepokojący u pacjentów, którzy nigdy wcześniej nie skarżyli się na problemy ze wzrokiem. Może on wskazywać m.in. na wzrost ciśnienia wewnątrzczaszkowego lub zmiany nowotworowe.
  • Silne bóle głowy – wskazaniem do konsultacji są ostre, nawracające bóle, którym towarzyszą również zawroty głowy.
  • Mrowienie i drętwienie kończyn – brak poprawnego czucia w obrębie kończyn może wskazywać na choroby rdzenia kręgowego.
  • Nieprawidłowości w obrębie kręgosłupa – jeśli do bólu pleców spowodowanego siedzącym trybem życia dochodzą niepokojące objawy neurologiczne, należy skonsultować się z neurochirurgiem.
  • Urazy w obrębie czaszki i rdzenia kręgowego – do neurochirurga trafiają również osoby po wypadkach, które wymagają natychmiastowej operacji.
  • Problemy z pamięcią i zaburzenia świadomości – na konsultację neurochirurgiczną warto udać się szczególnie wtedy, gdy leczenie zalecone przez neurologa nie przynosi zadowalających rezultatów.

Wiele chorób neurologicznych w początkowych stadiach daje łagodne objawy, które łatwo pomylić np. z migrenowymi bólami głowy lub pogorszeniem się wzroku podczas pracy przy komputerze. Dlatego ważna jest obserwacja natężenia i częstotliwości występowania omawianych symptomów.

Zakres porad neurochirurgicznych

Zanim neurochirurg podejmie decyzję o sposobie leczenia, konieczna będzie pogłębiona diagnostyka problemu, z którym zgłosił się Pacjent. Do zlecanych przez tego specjalistę badań należą: EEG mózgu, tomografia komputerowa, badanie USG, badania RTG i rezonans magnetyczny. Dzięki nim lekarz może nie tylko rozpoznać schorzenie układu nerwowego, z którym zmaga się pacjent, lecz także ocenić stopień ich zaawansowania.

Po wykonaniu niezbędnych badań i postawieniu diagnozy lekarz proponuje możliwe sposoby leczenia operacyjnego i wyjaśnia pacjentowi, z jakim ryzykiem wiąże się zabieg i w jaki sposób należy się do niego przygotować. Bezpośrednie przygotowanie do operacji lub mniej inwazyjnego zabiegu odbywa się w szpitalu i polega m.in. na wykonaniu morfologii krwi i przeprowadzeniu konsultacji anestezjologicznej. Po zakończeniu leczenia neurochirurg – podobnie jak neurolog – może zalecić terapię farmakologiczną.

Jak przebiega porada neurochirurgiczna?

Konsultacja u neurochirurga rozpoczyna się od przeprowadzenia szczegółowego wywiadu z Pacjentem, który powinien opisać wszystkie niepokojące symptomy, opowiedzieć o przebytych dotychczas chorobach i historii leczenia neurologicznego, jeśli miało ono już miejsce. Pacjent powinien przynieść ze sobą aktualne wyniki badań, które wykonywał w ostatnim czasie, i inną dokumentację medyczną, która może mieć znaczenie dla neurochirurga.

W czasie konsultacji neurochirurg przeprowadza badanie fizykalne i zleca inne badania, które pozwolą postawić odpowiednią diagnozę i zaproponować właściwą metodę leczenia. W przypadku poważniejszych schorzeń proces diagnostyczny nie ogranicza się do jednej wizyty.

Jakie choroby leczy neurochirurg?

Wśród chorób, które diagnozuje i leczy neurochirurg, są m.in.:

  • wodogłowie;
  • nadciśnienie wewnątrzczaszkowe;
  • dyskopatia lędźwiowa, szyjna lub piersiowo-lędźwiowa;
  • guzy mózgu;
  • nowotwory układu nerwowego;
  • przepuklina mózgowo-rdzeniowa;
  • choroby naczyniowe mózgu (w tym tętniaki).

Specjalista ten zajmuje się też takimi stanami jak: krwotoki wewnątrzczaszkowe, urazy rdzenia kręgowego i kręgosłupa, a także ostre, nawracające bóle kręgosłupa.

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Informacje przydatne przed wizytą i badaniami

Informacje przydatne przed wizytą i badaniami


Podobne usługi:

Chirurg onkologiczny – konsultacja
Onkolog
nefrolog.png
Nefrolog

Zarezerwuj wizytę

Artykuły i poradniki na temat neurologii

Jak powinna wyglądać pierwsza pomoc w przypadku padaczki?
NeurologiaZdrowie na co dzień

Jak powinna wyglądać pierwsza pomoc w przypadku padaczki?

Padaczka to choroba neurologiczna, na którą cierpi ok. 400000 osób w Polsce. Ta przewlekła dolegliwość układu nerwowego charakteryzuje się występowaniem napadów wywołanych nagłymi i nieprawidłowymi wyładowaniami elektrycznymi w mózgu. Atak padaczkowy często budzi przerażenie, jednak pierwsza pomoc może uchronić osobę chorą przed poważnymi powikłaniami. Sprawdź, co robić, gdy ktoś w najbliższym otoczeniu dostanie ataku padaczki i czego bezwzględnie unikać.

Gruczolak przysadki.jpeg
EndokrynologiaOnkologiaNeurologia

Jakie są zaburzenia psychiczne i fizyczne w przypadku gruczolaka przysadki mózgowej? Diagnostyka i leczenie

Przysadka mózgowa to niewielki gruczoł położony u podstawy czaszki, który odgrywa kluczową rolę w regulacji wielu ważnych funkcji organizmu. W miejscu tym dochodzi czasem do rozwoju guzów – gruczolaków przysadki mózgowej. Choć są one zazwyczaj łagodne, mogą powodować rozmaite zaburzenia  fizyczne i psychiczne, a w niektórych przypadkach stanowić realne zagrożenie dla zdrowia osoby chorej. Sprawdź, jakie objawy fizyczne i psychiczne wskazują na gruczolaka oraz na czym polega diagnostyka i leczenie tej przypadłości.

Czym jest oponiak? Jak się objawia i jak go leczyć?
OnkologiaNeurologia

Czym jest oponiak? Jak się objawia i jak go leczyć?

Oponiak to nowotwór wewnątrzczaszkowy, który stanowi niemal 38% wszystkich guzów ośrodkowego układu nerwowego u dorosłych. Jest zmianą, która często rozwija się powoli i może przez długi czas nie dawać żadnych objawów. Z czasem daje o sobie znać poprzez narastające bóle głowy, napady padaczkowe i inne niepokojące symptomy związane z układem nerwowym. Sprawdź, jak zdiagnozować tę dolegliwość i na czym polega jej leczenie.