W placówce
Lekarz wykonuje badanie usg

Za pomocą ultradźwięków możemy wizualizować stawy i tkanki miękkie. Badanie USG stawów jest pomocne podczas diagnozowania urazów, stanów zapalnych i dolegliwości bólowych o nieznanych przyczynach. USG stawów biodrowych niemowląt to podstawowe badanie, które pozwala wykluczyć wady rozwojowe i urazy poporodowe. W Centrach Medycznych LUX MED wykonujemy badania USG stawów u dzieci i dorosłych.

Szczegóły

Na czym polega USG stawów?

Ultradźwięki o wysokiej częstotliwości są obecnie uważane za doskonałą metodę obrazowania ścięgien, mięśni i nerwów obwodowych, a także do diagnozowania szerokiej gamy stanów patologicznych wpływających na te struktury. Chociaż USG ma ograniczone możliwości uwidocznienia niektórych struktur wewnątrzstawowych, może być użytecznym narzędziem w ocenie kondycji stawów. Ultradźwięki mają pewne zalety w porównaniu z innymi metodami obrazowania, takie jak oszczędność czasu, lepsza rozdzielczość przestrzenna, badanie dynamiczne oraz możliwość wykonania badania w wygodnej dla Pacjenta pozycji.


W centrach medycznych LUX MED wykonujemy:


  • USG stawów biodrowych niemowląt,
  • USG stawów biodrowych u dorosłych,
  • USG stawu skokowego,
  • USG stawu kolanowego,
  • USG stawu łokciowego,
  • USG stawów śródręcza, palca i nadgarstka,
  • USG stawu śródstopia.


Sprawdź też: Czy bóle szyi, głowy, a nawet przedramienia mogą być spowodowane wadami zgryzu?

W jakim celu wykonuje się USG stawów? Wskazania do wykonania badania

Celem USG jest wykrycie ewentualnych nieprawidłowości stawów, w tym powierzchni stawowych, struktur wewnątrzstawowych, takich jak łąkotki i inne chrząstki włókniste, torebka i więzadła.


Badanie USG stawów biodrowych niemowląt wykonuje się w celu oceny ich rozwoju i wykluczenia ewentualnych anomalii. USG stawów biodrowych jest stosowane do wczesnego wykrywania DDH, co pozwala na podjęcie odpowiednich działań w celu zapobiegnięcia lub leczenia tej wady. DDH to stan, w którym główka kości udowej nie jest prawidłowo umieszczona w panewce stawu biodrowego.

USG stawów biodrowych u dzieci umożliwia ocenę rozwoju stawów biodrowych, szczególnie u niemowląt urodzonych przedwcześnie, które mogą być bardziej podatne na nieprawidłowości w tej okolicy. Badanie to pozwala monitorować rozwój stawów biodrowych i w razie potrzeby podjąć odpowiednie działania terapeutyczne. Badanie może być wykonywane po zastosowaniu jakiejkolwiek terapii lub zabiegu w celu oceny efektów i monitorowania postępu leczenia.

Jak przygotować się do USG stawów?

Ten rodzaj badania USG nie wymaga przygotowań. Większość specjalistów zaleca Pacjentom jedynie włożenie luźnej i wygodnej odzieży. O czym jeszcze warto pamiętać przed wizytą w gabinecie USG?


Nie zakładaj biżuterii i zegarka – jeśli musisz je mieć, ściągnij przed badaniem. Unikaj nakładania perfum, kremu lub balsamu na miejsca, które będą badane ultrasonografem. Produkty te mogą źle reagować na żel ultradźwiękowy i powodować podrażnienie skóry.


Przeczytaj również: Problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym

Jak wygląda badanie USG stawów u niemowląt?

USG stawów biodrowych u niemowląt to nieinwazyjne i bezbolesne badanie. Niemowlę jest zazwyczaj badane w pozycji leżącej na plecach. Nogi są delikatnie rozluźnione i ustawione w odpowiedniej pozycji.


Lekarz lub technik medyczny stosuje żel na obszarze stawów biodrowych niemowlęcia, a następnie przesuwa sondę USG po tym obszarze. Sonda emituje fale dźwiękowe i odbiera odbicia od tkanek, tworząc obraz stawów biodrowych na monitorze.


Lekarz ocenia kształt i umiejscowienie panewki stawu biodrowego na podstawie uzyskanego obrazu USG. Szuka ewentualnych nieprawidłowości, takich jak niedorozwój panewki lub nieprawidłowe ustawienie główki kości udowej.


Czasami lekarz wykonuje pomiary kątów na uzyskanym obrazie, takie jak kąt alfa i kąt beta, aby ocenić stopień dojrzałości stawów biodrowych. Te pomiary pomagają w diagnozowaniu ewentualnych nieprawidłowości, takich jak dysplazja stawów biodrowych.


Całe badanie trwa zwykle kilka minut i jest bezbolesne dla niemowlęcia. Ważne jest, aby podczas badania niemowlę było spokojne. Często może być konieczne lekkie ugięcie i obrót nóżek niemowlęcia w celu uzyskania odpowiedniej pozycji do badania. Interpretacji wyników dokonuje lekarz ortopeda lub pediatra.

Jak wygląda USG stawów u osoby dorosłej?

Badanie ultrasonograficzne (USG) stawów u osoby dorosłej może różnić się w zależności od konkretnego stawu, który jest badany.


Pacjent jest zazwyczaj badany w pozycji leżącej. W zależności od badanego stawu może być konieczne odpowiednie ułożenie ciała Pacjenta. Lekarz lub technik medyczny nakłada żel na obszar badanego stawu w celu poprawy przewodzenia fali dźwiękowej. Następnie przesuwa sondę USG po tym obszarze, generując obraz na monitorze.


Lekarz ocenia różne struktury stawu na uzyskanym obrazie USG. Mogą to być mięśnie, więzadła, ścięgna, chrząstki i inne elementy stawowe. Szuka się ewentualnych nieprawidłowości, takich jak uszkodzenia, stan zapalny, guzy lub zmiany zwyrodnieniowe.


W przypadku niektórych stawów, takich jak stawy biodrowe lub barkowe, lekarz może poprosić Pacjenta o wykonywanie określonych ruchów w celu oceny funkcji stawu. To pozwala na lepszą ocenę zakresu ruchu, stabilności stawu i reakcji struktur stawowych podczas ruchu.

Jakie choroby wykrywa USG stawów?

USG stawów wykrywa takie choroby, jak:


  • zapalenie stawów (np. reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty układowy),
  • artroza (zmiany zwyrodnieniowe stawów),
  • uszkodzenia więzadeł (np. zerwanie więzadła krzyżowego przedniego w kolanie),
  • uszkodzenia ścięgien (np. zerwanie ścięgna Achillesa),
  • kamienie stawowe (np. kryształy moczanu w dnie moczanowej),
  • choroby zapalne stawów (np. młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów),
  • torbiele stawowe,
  • guzy stawowe (np. guzy tłuszczakowate),
  • przesunięcia stawowe (np. luksacja stawu biodrowego).


Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Podobne usługi:

Ortopeda rozmawia z pacjentką w gabinecie
Ortopeda
usg.png
USG
fizjoterapeuta-fizjoterapia.jpg
Fizjoterapeuta

Artykuły i poradniki na temat ortopedii

O czym świadczy ból okolicy lędźwiowej? Jak przebiega leczenie?
OrtopediaNeurologia

O czym świadczy ból okolicy lędźwiowej? Jak przebiega leczenie?

Ból w okolicy lędźwiowej kręgosłupa to problem, który może znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Choć zwykle ma łagodny charakter i ustępuje samoistnie w ciągu kilku dni, bywa, że dolegliwości stają się przewlekłe i uciążliwe, prowadząc do poważnych ograniczeń ruchowych. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny tego rodzaju bólu, jakie są najważniejsze metody diagnostyczne i jak wygląda leczenie.

Czym może być spowodowane drętwienie nóg i jakie są opcje leczenia?
Zdrowie na co dzieńNeurologiaOrtopedia

Czym może być spowodowane drętwienie nóg i jakie są opcje leczenia?

Uczucie drętwienia nóg jest dość powszechnym doświadczeniem, które może wynikać z różnych przyczyn – od tych prostych, jak długie siedzenie w jednej pozycji, po poważne, np. schorzenia neurologiczne lub dotyczące układu krążenia. Choć w wielu przypadkach jest to objaw przejściowy, powtarzające się lub długotrwałe drętwienie nóg może świadczyć o poważniejszych problemach zdrowotnych. Sprawdź, jakie są możliwe przyczyny drętwienia nóg, na czym polegają diagnostyka i leczenie.

Zespół Marfana – czym jest i jakie daje objawy? Diagnostyka i leczenie
KardiologiaOrtopediaRehabilitacja

Zespół Marfana – czym jest i jakie daje objawy? Diagnostyka i leczenie

Zespół Marfana to rzadka, niezwykle złożona choroba genetyczna, która dotyczy tkanki łącznej w organizmie człowieka. Charakteryzuje się różnorodnością objawów – od nieproporcjonalnej budowy ciała po poważne problemy z układem sercowo-naczyniowym i narządem wzroku. Ponieważ jest schorzeniem dziedzicznym, jego wczesne zdiagnozowanie oraz kompleksowe podejście do leczenia odgrywają kluczową rolę w poprawie jakości i długości życia pacjentów. Sprawdź, jak przebiega diagnostyka i na czym polega leczenie zespołu Marfana.