W placówce
Tomografia komputerowa twarzoczaszki

Tomografia komputerowa to idealne narzędzie do oceniania wszelkich patologicznych zmian w obrębie przedniej części czaszki. Przeprowadzone badanie w placówkach LUX MED pozwoli na szybką, dokładną i komfortową diagnostykę wielu schorzeń twarzoczaszki. Głównymi wskazaniami do tomografii komputerowej są urazy przedniej części czaszki oraz ocena stopnia zaawansowania nowotworów zarówno złośliwych, jak i łagodnych.

Szczegóły

Czym jest tomografia komputerowa twarzoczaszki?

Tomografia komputerowa to precyzyjne badanie, które ocenia zarówno kości, jak i tkanki miękkie. Skutecznie ukazuje, co dzieje się w ciele Pacjenta, bez naruszania jego struktur. W przypadku twarzoczaszki tomografia jest wykorzystywana głównie w diagnostyce pourazowej i do lokalizacji ciał obcych przedniej części czaszki, a także w planowaniu przyszłych zabiegów i do oceny ich skuteczności.

U Pacjentów onkologicznych tomografię komputerową wykorzystuje się w celu oceny stopnia zaawansowania nowotworów zarówno złośliwych, jak i łagodnych. W niektórych przypadkach podczas badania podaje się środki kontrastowe, o czym wcześniej decyduje lekarz. Podanie kontrastu może, choć nie musi, wywoływać dolegliwości, takie jak: nudności, swędzenie, uczucie gorąca, zawroty głowy, szybsze bicie serca czy metaliczny posmak w ustach. W przypadku wystąpienia któregoś z powyższych objawów należy niezwłocznie zgłosić go lekarzowi bądź personelowi pracowni.

Do wykonania tomografii komputerowej twarzoczaszki wymagane jest skierowanie od lekarza.

Zobacz także: Tomografia komputerowa głowy

Wskazania do wykonania tomografii twarzoczaszki

Tomografia komputerowa twarzoczaszki pozwala na nieinwazyjne uzyskanie precyzyjnego obrazu tkanek miękkich i kostnych struktur w tym obrębie. Dzięki badaniu lekarz może wykryć chorobę lub uraz i zaplanować kolejne czynności medyczne. Tomografię komputerową twarzoczaszki wykonuje się w takich przypadkach, jak:

  • urazy mechaniczne,
  • podejrzenie choroby nowotworowej,
  • monitorowanie leczenia chorób nowotworowych,
  • ocena stopnia zaawansowania nowotworów łagodnych i złośliwych,
  • ocena kości twarzoczaszki, np. przed planowaną operacją lub innym zabiegiem,
  • stale powiększone węzły chłonne,
  • stany zapalne,
  • lokalizacja ciała obcego, np. w nosie, oku, oczodole,
  • niewyjaśniony ból twarzy, jej puchnięcie, rumień,
  • ocena stanów pourazowych,
  • ocena skuteczności zabiegów chirurgicznych w obrębie twarzoczaszki,
  • przebyty udar i ocena jego rozległości.

Zobacz także: Zawroty głowy – przyczyny, leczenie, ćwiczenia

Przeciwwskazania do wykonania tomografii głowy

Głównym przeciwwskazaniem do wykonania tomografii komputerowej jest ciąża. Są jednak sytuacje, w których pomimo niej wykonuje się to badanie. Jest to bezpośredni stan zagrożenia życia kobiety bądź gdy nie ma innych badań diagnostycznych, aby skutecznie zbadać Pacjentkę. Dodatkowo przeprowadzenie badania należy skonsultować z lekarzem, gdy występują:

  • nadwrażliwość na środki kontrastujące,
  • niewydolność nerek,
  • kamienie nerkowe,
  • astma,
  • choroby tarczycy,
  • niewydolność krążenia,
  • zbyt wysoki poziom hormonów tarczycy.

U dzieci i młodzieży przeprowadzenie tomografii komputerowej również powinno być szczegółowo omówione z lekarzem. Działanie promieni rentgenowskich jest szkodliwe, w szczególności dla organizmów, które jeszcze się rozwijają.

Przebieg badania

Tomografia komputerowa twarzoczaszki to badanie bezbolesne i nieinwazyjne. U Pacjenta może pojawiać się dyskomfort spowodowany koniecznością pozostania nieruchomo w jednej pozycji przez określony czas, zwykle jest to około kilkunastu minut. Pacjent musi położyć się na stole na plecach. Podczas badania stół przesuwa się w środku szerokiego pierścienia, który jest wyposażony w specjalną lampę emitującą promienie RTG. Otrzymane w taki sposób dane są natychmiast przekierowane do komputera, który tworzy z nich obraz określonego obszaru w obrębie twarzoczaszki.

Ile czasu trwa tomografia komputerowa twarzoczaszki?                          

Tomografia komputerowa twarzoczaszki zwykle trwa od 10 do 15 minut.

Jak przygotować się do tomografii twarzoczaszki?

Tomografia komputerowa może odbywać się z kontrastem lub bez niego, o czym decyduje lekarz. Jeśli badanie odbywa się bez podania środków kontrastujących, wówczas nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać. Wystarczy zabrać ze sobą wyniki wcześniejszych badań. Na tomografię komputerową warto założyć wygodne ubrania, które nie będą przeszkadzały w leżeniu w bezruchu. Dodatkowo należy usunąć z ciała lub z ubrań wszelkie elementy metalowe, np.: biżuterię, pasek, okulary, spinki, wsuwki do włosów, telefon komórkowy – mogą one powodować zakłócenia w obrazie. W przypadku podawania środka kontrastowego (Pacjentom onkologicznym kontrast jest prawie zawsze podawany) Pacjent powinien być na czczo, tj. bez przyjmowania posiłków przez mniej więcej 6 godzin przed badaniem. Nie ma ograniczeń dotyczących picia wody. W przeddzień badania zaleca się zwiększenie przyjmowania płynów (rekomendowana jest woda niegazowana).

Jeśli planowane jest badanie z dożylnym podaniem środka kontrastowego, wówczas należy zbadać poziom kreatyniny we krwi – najlepiej na kilka dni przed planowaną tomografią komputerową. U Pacjentów, u których nie występują choroby nerek, za aktualne uważane jest badanie sprzed 3 miesięcy. Istnieje możliwość przeprowadzenia badania na kreatyninę na kilka godzin przed tomografią w laboratorium LUX MED po wcześniejszym umówieniu. Kobiety w wieku rozrodczym muszą mieć pewność, że nie są w ciąży. Zaleca się im wykonanie badania w pierwszych 10 dniach cyklu.

Sprawdź też: RTG czaszki

Jakie choroby wykrywa tomografia twarzoczaszki?

Tomografia komputerowa twarzoczaszki to badanie, które wykorzystuje się do precyzyjnego rozpoznania różnego rodzaju schorzeń w obrębie czaszki i twarzy zarówno pourazowych, zapalnych, nowotworowych, jak i wad wrodzonych. Wykrywa takie przypadłości, jak:

  • choroby nowotworowe kości i tkanek miękkich twarzoczaszki (zarówno zmiany łagodne jak i złośliwe)
  • nacieki na tkanki miękkie i kości twarzoczaszki,
  • zespół Costena, czyli zespół stawu skroniowo-żuchwowego,
  • choroby zębów, ślinianek, miazgi zęba,
  • stany zapalne, np. zapalenie zatok,
  • wady wrodzone twarzoczaszki, np. dyzostozy czaszkowo-twarzowe,
  • zmiany pourazowe w obrębie twarzoczaszki,
  • obecność obcych ciał w obrębie twarzoczaszki.

Zobacz także: Neurochirurg

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Informacje przydatne przed wizytą

Informacje przydatne przed wizytą


Artykuły i poradniki na temat badań diagnostycznych i profilaktycznych

Krwiomocz – czym jest? Kiedy zgłosić się do lekarza?
DiagnostykaUrologia

Krwiomocz – czym jest? Kiedy zgłosić się do lekarza?

Krew w moczu – krwiomocz lub hematuria – to objaw, który może sygnalizować różnorodne schorzenia: od niegroźnych do poważnych. Dlatego każdy przypadek, niezależnie od nasilenia, wymaga konsultacji lekarskiej, aby ustalić źródło problemu i wdrożyć właściwe leczenie. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny obecności krwi w moczu i dowiedz się, jak przebiega diagnostyka.

Różowy październik – miesiąc świadomości raka piersi.
Zdrowie na co dzieńOnkologiaDiagnostyka

Różowy październik – miesiąc świadomości raka piersi.

Październik oznacza nie tylko kalendarzową jesień, lecz także miesiąc świadomości dotyczącej raka piersi – stąd często spotykana nazwa „Różowy Październik” lub „Pink October”. To czas licznych inicjatyw mających na celu zwiększenie wiedzy na temat profilaktyki, diagnostyki oraz leczenia nowotworów piersi. Symbolem kampanii jest różowa wstążka, czyli wyraz solidarności z kobietami dotkniętymi tą chorobą. Sprawdź, jakie badania warto wykonać z tej okazji!

Profilaktyka raka płuc – jakie badania warto wykonać?
Diagnostyka

Profilaktyka raka płuc – jakie badania warto wykonać?

Profilaktyka raka płuc koncentruje się głównie na eliminacji lub redukcji ekspozycji na czynniki ryzyka, takie jak palenie tytoniu, oraz prowadzenie zdrowego stylu życia. Regularne badania przesiewowe dla osób z grup wysokiego ryzyka oraz szeroka edukacja publiczna również odgrywają kluczową rolę w zmniejszaniu liczby zachorowań na ten nowotwór. Dowiedz się więcej na temat zapobiegania i wczesnego wykrywania raka płuc.