W placówce
null

Badanie RTG czaszki wykorzystywane jest do oceny struktur kostnych tych okolic. Wskazaniem do tzw. prześwietlenia czaszki są przede wszystkim bóle i zawroty głowy, uraz lub obecność ciała obcego w czaszce. Sprawdź, jak przebiega badanie i czy konieczne jest specjalne przygotowanie. Dowiedz się więcej na temat RTG czaszki.

Szczegóły

Czym jest RTG czaszki?

Badanie RTG jest jednym z podstawowych badań z zakresu diagnostyki obrazowej. To z reguły od niego rozpoczyna się diagnoza i podejmowana jest decyzja o poszerzeniu jej o dodatkowe badania. RTG opiera swoje działanie na promieniowaniu X, zwanym również promieniowaniem Roentgena. Promieniowanie emitowane przez lampę w różnym stopniu przechodzi przez tkanki ciała, a następnie pada na błonę rentgenowską – odbiornik. W ten sposób powstaje obraz, na którym można bez trudu rozróżnić poszczególne elementy budowy i podejrzane struktury w obrębie czaszki. Tzw. prześwietlenie czaszki wykonywane jest wyłącznie na podstawie skierowania lekarskiego. Kierują na nie np.  neurolodzy – lekarze wyspecjalizowani w zakresie patologii w obrębie układu nerwowego.

W ramach RTG czaszki uzyskuje się obraz:

  • czaszki;
  • zatok;
  • kości nosa;
  • twarzoczaszki, oczodołów;
  • żuchwy;
  • stawów skroniowo-żuchwowych.

Wskazania do wykonania RTG czaszki

Lista wskazań do wykonania badania RTG czaszki jest dość długa. Tzw. prześwietlenie znajduje zastosowanie w diagnostyce pourazowej. Zdjęcia RTG czaszki przeprowadza się przy podejrzeniu wgłębień, ubytków kostnych, złamań, obecności ciała obcego w strukturach czaszki.

Badanie zlecane jest w przypadku częstych zawrotów głowy i bólów głowy o nieustalonej etiologii. Na podstawie tego badania możliwa jest ocena skali zniszczeń w tkankach kostnych, do których doszło w konsekwencji choroby nowotworowej (np. szpiczaka mnogiego, gruczolaka przysadki mózgowej, chrzęstniaka, struniaka, ropnego zapalenia kości).

RTG czaszki może zostać wykonane przed zabiegami, jako element przygotowawczy do leczenia (np. przed prostowaniem przegrody nosowej).

Jak przebiega badanie RTG czaszki?

RTG czaszki trwa kilka minut. Radiolog wskaże ci miejsce, w którym możesz przygotować się do badania i pozostawić osobiste rzeczy, których nie wolno mieć przy sobie podczas badania. Zostaniesz poproszony o nałożenie specjalnego fartucha, którego zadaniem jest ochrona pozostałych części ciała przed działaniem promieniowania. Specjalista wskaże ci miejsce i pozycję, w której przeprowadzone zostanie badanie. Zazwyczaj RTG czaszki wykonuje się w pozycji leżącej na specjalnym stole lub stojącej przed odbiornikiem promieniowania.

Radiolog poinformuje cię, jak należy zachować się w czasie badania. Pamiętaj, że nie możesz ruszać się podczas wykonywania zdjęć RTG czaszki – w przeciwnym razie wyjdą niewyraźne i nie będą miały wartości diagnostycznej. Specjalista może poprosić cię w czasie badania o wstrzymanie oddechu na kilka sekund. Pokaże, w jaki sposób ustawić głowę i powie, jak długo musisz pozostać w określonej pozycji.

Po zakończeniu RTG czaszki możesz wrócić od razu do codziennych aktywności. Wyniki badania zostaną ci przekazane na płycie CD/DVD razem z opisem. Z interpretacją zdjęć RTG czaszki zgłoś się do lekarza, który zlecił badanie. Tylko specjalista dzięki odpowiedniej wiedzy i doświadczeniu będzie odpowiednio kompetentny, by odczytać wynik.

Sprawdź, czym jest badanie EEG i poznaj wskazania do wykonania elektroencefalografii.

Jak przygotować się do badania RTG czaszki?

Aby wykonać zdjęcia RTG czaszki, nie musisz się specjalnie przygotowywać. To nie tylko krótkotrwałe, ale i bezinwazyjne badanie. Możesz zapisać się na nie o dowolnej porze. Nie musisz być na czczo ani przestrzegać specjalnej diety. Nie jest też konieczna rezygnacja z przyjęcia stosowanych na co dzień leków. Nie wpłyną one w żaden sposób na wyniki badania.

Pamiętaj, że do wykonania zdjęć RTG czaszki należy zdjąć wszelkie nakrycia i ozdoby z głowy. Usunąć trzeba również wszelkie elementy garderoby zawierające metal czy biżuterię, a także okulary i sprzęty elektroniczne. W przeciwnym razie mogą one zakłócić przebieg badania i wpłynąć na wiarygodność zdjęć RTG czaszki. Możesz te rzeczy zostawić w specjalnym pomieszczeniu, w którym przygotowujesz się do badania.

Z uwagi na to, że rodzaj promieniowania stosowany w tzw. prześwietleniu czaszki może negatywnie wpływać na rozwijający się płód, badania nie przeprowadza się u ciężarnych. Jeśli jednak będzie to konieczne, zostaną podjęte odpowiednie środki w celu zapewnienia maksymalnej ochrony. Dlatego też kobiety mogą zostać zapytane, czy spodziewają się dziecka.

Jakie choroby wykrywa RTG czaszki?

Liczba wskazań do wykonania RTG czaszki jest równie długa, jak lista chorób, jakie można rozpoznać na podstawie tego badania. Eksperci wymieniają wśród nich m.in.:

  • ostry lub przewlekły stan zapalny zatok, polipy w obrębie zatok, zgrubienia błony śluzowej zatok i obecność płynu we wnętrzu tych struktur;
  • urazy i zniszczenia kości czaszki;
  • wady wrodzone czaszki (np. zespół Turnera – niedorozwój żuchwy, gotyckie podniebienie, szeroki rozstaw gałek ocznych, zespół Aperta – pseudoprognatyzm, hipoplazja kości szczękowych);
  • zwapnienia wewnątrzczaszkowe patologiczne (pojawiają się w przebiegu zakażeń pasożytniczych, np. toksoplazmozy, chorób nowotworowych, takich jak oponiak, choroby Fahra, czyli zwapnienia jąder podkorowych);
  • zwapnienia wewnątrzczaszkowe fizjologiczne (np. sploty naczyniówkowe komór bocznych)
  • zespół pustego siodła tureckiego, który jest chorobą przysadki mózgowej;
  • wrodzone deformacje (np. wgniecenie podstawy czaszki, przetrwałe szwy, dodatkowe elementy kostne).
Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Zarezerwuj wizytę

Najnowsze artykuły i poradniki

Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie
Zdrowie na co dzieńLaryngologia

Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie

Krtań – istotna część układu oddechowego człowieka – odgrywa ważną rolę w procesie mowy i ochrony dolnych dróg oddechowych. Niestety, ten delikatny narząd może zostać dotknięty stanem zapalnym, określanym jako zapalenie krtani. Ta dolegliwość – choć często postrzegana jako niegroźna – może prowadzić do poważnych komplikacji, zwłaszcza u dzieci, jeśli nie zostanie właściwie zdiagnozowana i skutecznie leczona. Sprawdź, jakie są przyczyny, najważniejsze objawy i jak wygląda leczenie tej dolegliwości.

Zapalenie mieszków włosowych – przyczyny, objawy, leczenie
DermatologiaZdrowie na co dzień

Zapalenie mieszków włosowych – przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie mieszków włosowych to częsta dolegliwość dermatologiczna, która dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. W przebiegu tego schorzenia na skórze pojawiają się czerwone grudki, a towarzyszy im świąd i pieczenie. Choć w wielu przypadkach ma ono łagodny przebieg, niekiedy może prowadzić do groźniejszych powikłań, takich jak bolesne zmiany ropne. Sprawdź, jakie są przyczyny zapalenia mieszków włosowych i poznaj skuteczne metody jego leczenia oraz profilaktyki!

Ból gardła przy przełykaniu – o czym świadczy? Jakie badania zrobić?
Pierwsze objawyZdrowie na co dzieńLaryngologia

Ból gardła przy przełykaniu – o czym świadczy? Jakie badania zrobić?

Dolegliwość określana jako ból przy przełykaniu (odynofagia) to problem, który może mieć swoje źródło w stanach zapalnych, infekcjach, chorobach przełyku, a nawet nowotworach. Właściwa diagnoza oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia są kluczowe dla zdrowia i poprawy komfortu codziennego życia. Sprawdź, jakie badania zrobić, do jakiego lekarza się udać i jak leczyć ból gardła przy przełykaniu.