W placówce
null

Spirometria to badanie diagnostyczne, które pomaga ocenić funkcjonowanie układu oddechowego poprzez pomiar objętości i przepływu powietrza podczas różnych faz cyklu oddechowego

Szczegóły

Podczas spirometrii pacjent oddycha przez ustnik, który jest podłączony do przyrządu spirometrycznego. Ten przyrząd mierzy objętości powietrza, które pacjent wdycha i wydycha, oraz szybkość przepływu powietrza.

Badanie spirometryczne zwykle obejmuje kilka pomiarów, takich jak:

  • Objętość wydechowa pierwszosekundowa (FEV1) - ilość powietrza, którą pacjent jest w stanie wydychać w ciągu pierwszej sekundy po maksymalnym wdechu.
  • Pojemność życiowa (FVC) - ilość powietrza, którą pacjent jest w stanie wydychać po maksymalnym wdechu.
  • Przepływ wydechowy maksymalny (PEF) - największa prędkość, z jaką pacjent jest w stanie wydychać powietrze.


Spirometria może być pomocna w diagnozowaniu chorób układu oddechowego, takich jak astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), choroby płuc związane z narażeniem na szkodliwe czynniki, jak również w monitorowaniu skuteczności leczenia.

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Placówki

Podobne usługi:

pulmolog.png
Pulmonolog
Internista
Internista
female-patient-opening-her-mouth-doctor-look-her-throat-otolaryngologist-examines-sore-throat-patient.png
Inhalacje AMSA

Zarezerwuj wizytę

Najnowsze artykuły i poradniki

Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie
Zdrowie na co dzieńLaryngologia

Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie

Krtań – istotna część układu oddechowego człowieka – odgrywa ważną rolę w procesie mowy i ochrony dolnych dróg oddechowych. Niestety, ten delikatny narząd może zostać dotknięty stanem zapalnym, określanym jako zapalenie krtani. Ta dolegliwość – choć często postrzegana jako niegroźna – może prowadzić do poważnych komplikacji, zwłaszcza u dzieci, jeśli nie zostanie właściwie zdiagnozowana i skutecznie leczona. Sprawdź, jakie są przyczyny, najważniejsze objawy i jak wygląda leczenie tej dolegliwości.

Zapalenie mieszków włosowych – przyczyny, objawy, leczenie
DermatologiaZdrowie na co dzień

Zapalenie mieszków włosowych – przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie mieszków włosowych to częsta dolegliwość dermatologiczna, która dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. W przebiegu tego schorzenia na skórze pojawiają się czerwone grudki, a towarzyszy im świąd i pieczenie. Choć w wielu przypadkach ma ono łagodny przebieg, niekiedy może prowadzić do groźniejszych powikłań, takich jak bolesne zmiany ropne. Sprawdź, jakie są przyczyny zapalenia mieszków włosowych i poznaj skuteczne metody jego leczenia oraz profilaktyki!

Ból gardła przy przełykaniu – o czym świadczy? Jakie badania zrobić?
Pierwsze objawyZdrowie na co dzieńLaryngologia

Ból gardła przy przełykaniu – o czym świadczy? Jakie badania zrobić?

Dolegliwość określana jako ból przy przełykaniu (odynofagia) to problem, który może mieć swoje źródło w stanach zapalnych, infekcjach, chorobach przełyku, a nawet nowotworach. Właściwa diagnoza oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia są kluczowe dla zdrowia i poprawy komfortu codziennego życia. Sprawdź, jakie badania zrobić, do jakiego lekarza się udać i jak leczyć ból gardła przy przełykaniu.