W placówce
null

Androstendion to jeden z hormonów steroidowych, który jest odpowiedzialny głównie za biosyntezę hormonów – testosteronu, estradiolu i estronu. Badanie androstendionu stanowi w związku z tym ważny element diagnostyki zaburzeń hormonalnych, wydzielania androgennych hormonów nadnerczowych, chorób nadnerczy czy przyczyn hirsutyzmu. Sprawdź, jak wygląda badanie androstendionu i czy trzeba się do niego specjalnie przygotować.

Szczegóły

Czym jest badanie androstendionu?

Badanie androstendionu polega na ocenie poziomu tego hormonu steroidowego we krwi. Związek ten jest wydzielany przede wszystkim przez nadnercza, a proces ten reguluje hormon adrenokortykotropowy. Niezależnie od tego hormonu androstendion jest wytwarzany przez gonady, czyli u kobiet przez jajniki, a u mężczyzn przez jądra. Androstendion jest znany przede wszystkim jako prekursor biosyntezy hormonów, w tym zwłaszcza testosteronu, estradiolu i estronu. Ze względu na miejsce powstawania androstendion jest wartościowym markerem czynności gruczołów nadnerczy lub wytwarzania androgenów oraz czynności gonad.

Cytologia i cytologia płynna – dowiedz się więcej na temat tych badań ginekologicznych

Wskazania do wykonania – badanie androstendionu

Kiedy badać poziom androgenów? Nieprawidłowy poziom tych hormonów wiąże się z pojawieniem się charakterystycznych dolegliwości u kobiet. Prowadzi do wirylizmu (nabywania pewnych męskich cech płciowych), mianowicie:

  • hirsutyzmu – nadmiaru owłosienia w obszarach typowych dla mężczyzn – na klatce piersiowej, twarzy, plecach,
  • ochrypłego, głosu o niskim tembrze,
  • wzrostu masy mięśniowej,
  • łysienia typu męskiego,
  • dodatkowo zaburzeń miesiączkowania, trądziku.

U mężczyzn nieprawidłowy poziom androstendionu nierzadko nie daje objawów. Wśród możliwych dolegliwości wymienia się ginekomastię (przerost gruczołów piersiowych, pojawienie się wtórnych blizn płciowych, zaburzenia pokwitania).

Badanie androstendionu stanowi główny element diagnostyki stanów związanych z hiperandrogenizmem. Dostarcza cennych informacji w procesie rozpoznawania hirsutyzmu, wirylizmu, zespołu policystycznych jajników. Wykorzystywane jest w diagnostyce wrodzonych wad enzymatycznych w syntezie hormonów nadnerczy, guzów zewnętrznej warstwy gruczołów nadnerczy i tych umiejscowionych poza gruczołami nadnerczy, zespołu androgenitalnego. Badanie to może być pomocne w określeniu płci noworodka, gdy występują obojnacze cechy płciowe, gdy u dziewczynki rozwijają się męskie cechy płciowe, oraz przyczyn zaburzeń pokwitania. Oznaczenie androstendionu wykonuje się okresowo w celu monitorowania terapii zastępczej glikokortykoidami we wrodzonym przeroście nadnerczy.

Przebieg badania

Materiałem do badania androstendionu jest krew. Pacjent zgłasza się do punktu badań, siada na specjalnym fotelu i opiera odsłoniętą rękę o zagłówek. Pielęgniarka przygotowuje probówki na krew, ocenia palcem naczynia krwionośne i wybiera najczęściej żyłę łokciową do wkłucia. Dezynfekuje zgięcie łokciowe, zakłada stazę (opaskę uciskową) i prosi pacjenta o zaciśnięcie ręki w pięść. Po wprowadzeniu igły do żyły zwalnia opaskę, Pacjent rozluźnia dłoń i następuje napełnienie probówki. Materiał po zakodowaniu zostaje przekazany do analizy laboratoryjnej. Z wynikami badania androstendionu pacjent powinien się zgłosić do lekarza kierującego na badanie. Stężenie tego hormonu jest zależne od wieku i płci pacjenta. W związku z tym konieczne jest skonsultowanie wyników ze specjalistą, który w razie potrzeby rozszerzy diagnostykę i opracuje plan leczenia.

Jak przygotować się do badania androstendionu?

Badanie androstendionu przeprowadza się w godzinach porannych, co wiąże się ze zmiennością dobową wydzielania tego hormonu. Najwyższe wartości osiąga właśnie z rana, a najniższe po południu. Osoby zgłaszające się na badanie po raz kolejny powinny przestrzegać pory pobierania krwi do badania, a w przypadku różnic notować godziny, kiedy wykonano u nich badanie.

Pacjent powinien zgłosić się na badanie androstendionu wypoczęty. Wskazane jest unikanie wcześniej stresu i wzmożonego wysiłku fizycznego. Pacjent nie musi być na czczo, choć oznaczenie to najczęściej robi się wraz z innymi badaniami laboratoryjnymi, które mogą wymagać 8–10-godzinnej przerwy w posilaniu się.

W przypadku kobiet badanie androstendionu przeprowadza się w określonym momencie cyklu miesiączkowego – zaleca się wykonanie go na tydzień przed miesiączką lub po niej.

Zobacz także: Pierwsza wizyta u lekarza ginekologa. Przygotowanie rodziców w kwestii miesiączkowania u dziecka

Jakie choroby wykrywa badanie androstendionu?

O czym świadczy podwyższony androstendion? Wśród możliwych przyczyn zbyt wysokiego poziomu tego hormonu wymienia się:

  • steroidoterapię,
  • ektopowe wydzielanie hormonu adrenokortykotropowego w nowotworach nieendokrynnych (np. płuc, jelit),
  • chorobę Cushinga – zależną od hormonu adrenokortykotropowego nadczynność nadnerczy (wywołaną przez mikrogruczolaki przysadki wydzielające hormon adrenokortykotropowy),
  • zespół Cushinga – niezależny od hormonu adrenokortykotropowego (wywołany przez np. gruczolaka nadnerczy, przerost nadnerczy, raka nadnerczy, zespoły gruczolakowatości wewnątrzwydzielniczej typu 1 i 2),
  • otyłość,
  • zespół policystycznych jajników (PCOS),
  • ekspozycję na silny stres.

Obniżone wartości badania androstendionu mogą być wynikiem m.in.:

  • choroby Addisona,
  • chorób autoimmunologicznych,
  • wrodzonej hipoplazji nadnerczy,
  • nacieków nowotworowych,
  • adrenoleukodystrofii (choroby Siemerlinga-Creutzfeldta),
  • napromieniania,
  • infekcji zarówno o podłożu bakteryjnym, jak i wirusowym (np. CMV, HIV),
  • oporności na hormon adrenokortykotropowy,
  • obustronnego usunięcia nadnerczy,
  • niedoczynności przysadki,
  • niedoczynności tarczycy,
  • niedoczynności podwzgórza.

Przeczytaj również: Wizyta u ginekologa – jak wygląda i jak się do niej przygotować? Wszystko, co warto wiedzieć

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Podobne usługi:

Zarezerwuj wizytę

Najnowsze artykuły i poradniki

Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie
Zdrowie na co dzieńLaryngologia

Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie

Krtań – istotna część układu oddechowego człowieka – odgrywa ważną rolę w procesie mowy i ochrony dolnych dróg oddechowych. Niestety, ten delikatny narząd może zostać dotknięty stanem zapalnym, określanym jako zapalenie krtani. Ta dolegliwość – choć często postrzegana jako niegroźna – może prowadzić do poważnych komplikacji, zwłaszcza u dzieci, jeśli nie zostanie właściwie zdiagnozowana i skutecznie leczona. Sprawdź, jakie są przyczyny, najważniejsze objawy i jak wygląda leczenie tej dolegliwości.

Zapalenie mieszków włosowych – przyczyny, objawy, leczenie
DermatologiaZdrowie na co dzień

Zapalenie mieszków włosowych – przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie mieszków włosowych to częsta dolegliwość dermatologiczna, która dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. W przebiegu tego schorzenia na skórze pojawiają się czerwone grudki, a towarzyszy im świąd i pieczenie. Choć w wielu przypadkach ma ono łagodny przebieg, niekiedy może prowadzić do groźniejszych powikłań, takich jak bolesne zmiany ropne. Sprawdź, jakie są przyczyny zapalenia mieszków włosowych i poznaj skuteczne metody jego leczenia oraz profilaktyki!

Ból gardła przy przełykaniu – o czym świadczy? Jakie badania zrobić?
Pierwsze objawyZdrowie na co dzieńLaryngologia

Ból gardła przy przełykaniu – o czym świadczy? Jakie badania zrobić?

Dolegliwość określana jako ból przy przełykaniu (odynofagia) to problem, który może mieć swoje źródło w stanach zapalnych, infekcjach, chorobach przełyku, a nawet nowotworach. Właściwa diagnoza oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia są kluczowe dla zdrowia i poprawy komfortu codziennego życia. Sprawdź, jakie badania zrobić, do jakiego lekarza się udać i jak leczyć ból gardła przy przełykaniu.